Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 25 Mayıs 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları
Gün geçtikçe insanların vegan beslenmeye olan talebi artarken vegan ürünler ve vegan mekanlarda doğru orantıda artıyor. İnsanların bir kısmı sağlıklı bir diyet olarak vegan beslenmeyi uygularken önemli bir kısmı da hayvan sömürüsünü desteklememek için vegan beslenmeyi tercih ediyor. Siz de vegan besleniyorsanız veya vegan beslenmeyi deneyimlemek istiyorsanız İzmir için hazırladığımız İzmir Vegan Kafeler yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Vegan Beslenme Nedir?

İzmir’de vegan kafeleri size tanıtmadan önce vegan beslenmenin ne olduğuna dair kısa bir tanım yapmak istiyoruz.En basit haliyle vegan beslenme, hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeyi tercih etmemektir. Bu hayvansal ürünlerin kapsamında süt ve süt ürünleri, et, tavuk, yumurta, bal, balık, tereyağı, jelatin, kemik, sakatat bulunmaktadır. Bazı insanlar veganlık felsefesini hayatına tam olarak uygulayarak hayvan sömürüsüne neden olacak her şeyi reddederken, bazı insanlarda sadece sağlık veya diyet amaçlı vegan beslenmeyi tercih edebiliyor.

İzmir'in En İyi Vegan Yeme-İçme Mekanları

1- Yaşam Vegan Kafe

Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

{ad:0} İzmir’de veganlar tarafından en çok bilinen, hatta vegan beslenmeyen insanların bile tercih ettiği Alsancak’ta bulunan Yaşam Vegan Kafe ilk önereceğimiz İzmir Vegan kafeler arasında. Genelde vegan beslenmeyi tercih eden insanlara karşı ‘salatadan başka bir şey yemiyorsunuz’ gibi bir algı oluşur. Vegan döneri, mantısı, vegan ayranı ve daha birçok çeşidi ile bu algıyı yıkabilecek bir kafe olan Yaşam Vegan Kafe’yi kesinlikle deneyimlemelisiniz. Ayrıca kendi ürettikleri vegan sucuk, vegan mayonez gibi ürünlerini de satın alabileceğinizi belirtmek isteriz. {product:30290}

2- Just Be

Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

Just Be mutfağında vegan eşsiz lezzetler bulunuyor. Özellikle Bostanlı’da yaşayan insanların sık tercih ettiği Just Be’ de vegan kayseri yağlamasından, vegan lahmacuna kadar birçok çeşit bulunuyor. Bol çeşit içeren kahvaltısını ve tatlı seçeneklerini de söylemeden geçemeyeceğiz. Ayrıca evinize de götürebileceğiniz vegan ürünlerin satışını da yapıyorlar. Veganlık felsefesini benimseyen Just Be’nin güler yüzlü işletmecileri ve lezzetli yemekleriyle tanışmanız için İzmir Just Be’ yi deneyimlemenizi öneririz.

3- Cafe Eli Coffeehouse & Vegan Food

Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

Bornova denildiği zaman cafe çeşit ve sayısının sınırı yok. Bornova’da bulunan Cafe Eli Coffehouse menüsünde çeşitli vegan lezzetler sunuyor. Spesiyallerinin, atıştırmalıklarının ve tatlı çeşitlerinin makul ücretlerde olması da öğrenciler için ekstra tercih sebebi oluyor. Cafe Eli veganlık felsefesini benimseyerek hayvan kurtarma konusunda hatta geri dönüşüm konusunda da hizmet veriyor. {product:37771}

4- Tyke Kafe

Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

Alsancak’ta bulunan Tyke Kafe, vegan beslenen insanların en çok uğradıkları yerlerden biri. Vegan beslenmeye yönelik menüsünün yanında, vegan felsefesini savunmasıyla da ünlü diyebiliriz. Vegan topluluklar, ekinlik ve planlamalarını yapacakları toplantıları gerçekleştirmek için de Tyke Kafe’i tercih ediyor. Tyke Kafe, zengin menüsü yanında özellikle pirinç ayranı ve falafeli ile ünlü ama siz yine de fellah köftesi, burma tatlı gibi çeşitleri de deneyimlemeden geçmeyin deriz.

5- Cute Cafe Alsancak

Vegan Beslenme Üzerine: İzmir’in En İyi Vegan Mekanları

Alsancak’ta bulunan Cute Cafe’nin açıkçası hangi lezzetinden bahsedeceğimizi bilemiyoruz. Renkli menüsünde, mücverden yapılan mücburgerden, salata ve makarna çeşitlerine kadar birçok seçeneği size sunuyor. Ayrıca Çarşamba günleri vegan mantı gününü de kaçırmamanızı öneririz. {product:1572}

Günümüzde artan vegan mekanlar sayesinde vegan beslenmeyi tercih eden insanların artık dışarıda vegan yemek bulma sorunu da azalıyor. Bunun yanında vegan mekanlar, veganlık felsefesinin yayılmasını sağlayarak hayvan sömürüsünün önlenmesine destek oluyor. Vegan olun veya olmayın bu önerdiğimiz mekanlara gidip sömürüsüz mutfağın varlığını deneyimlemenizi ve veganlık felsefesini savunan bu insanlar ile tanışmanızı öneririz.