İstanbul'da Hafta Sonu Rotası: Hıdiv Kasrı, Türkiye

İstanbul'da Hafta Sonu Rotası: Hıdiv Kasrı

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Alper Kaya

İstanbul'da Hafta Sonu Rotası: Hıdiv Kasrı
İstanbul'un kahvaltı ve düğün organizasyonlarında farklı alternatif arayanlar için sunduğu ideal rotalardan birisi olan Hıdiv Kasrı'nın tarihi 1900'lü yıllara dayanıyor.

Osmanlı İmparatorluğu'nda Mısır valilerine verilen "Hıdiv" isminden hareketle adı konulan kasır, Osmanlı'nın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında İtalyan mimar Delfo Seminati'ye yaptırılıyor. Art Nouveau tarzında inşa edilen yapının ziyaretçilerinin dikkatini çekmesi tesadüf değil. Boğaz'a bakan kulesi, daha görür görmez âşık olunacak mimarisi ve doğasıyla 110 yılı aşkın süredir görkemli yapısını muhafaza ediyor.

Hıdiv Kasrı Kahvaltı ve Düğün Organizasyonları

İstanbul'da Hafta Sonu Rotası: Hıdiv KasrıTarihi bir atmosferde düğün organizasyonu yapmak veya kahvaltı organize etmek gerçekten de zevk meselesi. Çoğu emsaline kıyasla uygun sayılabilecek bir fiyat sunan Hıdiv Kasrı düğün organizasyonu konusunda kışın kapalı alanda, yaz mevsiminde ise bahçede hizmet sunuyor. Kokteyl veya yemekli olarak alternatif seçeneklerle düğün organizasyonu düzenlenebilen Hıdiv Kasrı'nda eşsiz manzara, temiz hava, Hıdiv Korusu ve tarihi atmosfer de bu güzel gününüzü daha da güzelleştirecek.
Hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonu ise açık büfe olmak üzere Hıdiv Kasrı kahvaltı için de ziyaretçilerine alternatifler sunuyor. Hayatın keşmekeşinden birkaç saatliğine de olsa sıyrılıp, tarihe meydan okuyan dokunun ve yemyeşil bir atmosferin tam ortasında Boğaz'ı seyrederek güne başlamak gibisi olabilir mi?

Hıdiv Kasrı'nın Tamamlayıcısı: Hıdiv Korusu

İstanbul'da Hafta Sonu Rotası: Hıdiv KasrıHıdiv Kasrı bu kadar güzelse, biraz da onun yüzünden… Kasır etrafında yemyeşil ağaçlarla bezeli, uzaktan bakıldığında içinde gizlediği güzelliğin sinyallerini taşıyan Hıdiv Korusu da ziyaretçilerine temiz, huzurlu bir yürüyüş imkânı sunuyor. Yüzlerce bitki ve ağaç türünden oluşan doğası, eşsiz güzellikteki bahçeleri, yemyeşil alanları, yürüyüş ve gezi parkurlarının yanı sıra ansızın karşınıza çıkabilen süs havuzlarıyla birlikte Hıdiv Kasrı'nın güzelliğine güzellik katıyor. Hıdiv Korusu bütün bu güzelliklerinin yanı sıra İstanbul'un en büyük gül bahçelerinden birisine sahip olmasıyla da biliniyor.

Hıdiv Kasrı'na Nasıl Gidilir?

İstanbul'da Hafta Sonu Rotası: Hıdiv KasrıHıdiv Kasrı ve Korusu, Beykoz'un Çubuklu semtinde yer alıyor. Sahile yakın bölgede, tepelik bir alanda bulunan Hıdiv Kasrı Üsküdar'dan Beykoz'a doğru ilerlerken, Anadolu Hisarı ve ardından Kanlıca'yı geçer geçmez daha Çubuklu'ya varmadan karşınıza çıkacak.

Hıdiv Kasrı'na deniz yoluyla ulaşmak için Kanlıca'ya giden şehir hatları vapurlarına binebilirsiniz. İskeleden bir kilometre uzakta, Hıdiv Kasrı sizi beklemekte.

Üsküdar ile yaklaşık 15 kilometre mesafede olan Hıdiv Kasrı'na kara yoluyla ulaşmak için Üsküdar'a gidip, Beykoz güzergâhına giden İETT otobüslerine veya minibüslere binebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)