Heybetli Yapılarıyla Göz Kamaştıran Tren İstasyonları, Türkiye

Heybetli Yapılarıyla Göz Kamaştıran Tren İstasyonları

15 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Heybetli Yapılarıyla Göz Kamaştıran Tren İstasyonları
Yıllar içerisinde nice kavuşmaya, ayrılığa, sevince ve hüzne tanıklık eden tren istasyonları, şehirlerin en köklü yapıları arasındadır. İnşa edildikleri dönemden bugüne, bulundukları bölgenin simgesi haline gelmiş olan ve ulaşım için sıklıkla tercih edilen bu yapılar, özellikle bazı şehirlerde mimari kusursuzluğuyla ön plana çıkmaktadır. Sizin için hazırladığımız liste ise bahsettiğimiz görkemli istasyonlar arasında bizi en çok etkileyenlerden oluşuyor. Eğer bu yapıların varlığı dahi sizi heyecanlandırmaya yetiyorsa, bu duraklara mutlaka bir göz atın.

1 - St Pancras Tren İstasyonu / Londra

Londra tren istasyonuSt Pancras Tren İstasyonu, 1868 yılında Kraliçe Victoria döneminde inşa edilmesi nedeniyle tamamen Victoria Mimarisi'nin izlerini taşımaktadır. St Pancras'ın sahip olduğu görünümü tüm ihtişamıyla hala koruyabilmesi için ise, yüklü bir miktar para harcanmış ve Avrupa'nın en çok kullanılan istasyonlarından biri haline getirilmiş. Bugün çok sayıda alışveriş noktasına ve kafeye de ev sahipliği yapan istasyonda, aslında yolcuların konforu için her şey düşünülmüş.

2 – Komsomolskaya / Moskova

moskova tren istasyonuEtkileyici mimari yapılarıyla ünlü bir şehir olan Moskova'da, 1952 yılında yapımı tamamlanmış olan Komsomolskaya, aslında şehrin sahip olduğu diğer 9 istasyondan en dikkat çekeni. Barok stili mimarinin etkilerinin açık bir şekilde görüldüğü yapı, kentte mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Size tavsiyemiz ise Moskova seyahatiniz sırasında günün hatırı sayılır bir kısmını bu muazzam istasyonlara ayırmayı ihmal etmemeniz yönünde.

3 – Madrid Atocha Tren İstasyonu / Madrid

madrid tren istasyonuTam ortasında ruhunuzda çiçekler açtıracak mini bir bahçe bulunan Madrid Atocha Tren İstasyonu, şuan sahip olduğu görünüme kavuşmadan önce büyük bir yangın atlatmış. 1851 yılında çıkan bu yangında ciddi bir hasara uğraması nedeniyle Madrid Atocha, 30 yıl kadar kullanılamamış ve yeniden inşa edilmiş. Tüm olanlara rağmen bugün ise mini bir yaşam alanı sunan istasyonun içerisinde; yemyeşil ağaçlar, bitkiler, kafe ve alışveriş merkezleri bulunuyor.

4 – Antwerp Merkez İstasyonu / Antwerp

Antwerp tren istasyonuBelçika'nın liman kenti Antwerp'te yer alan ve bölgenin ana ulaşım noktalarından biri olan Antwerp Merkez Tren İstasyonu, 1905 yılında inşası tamamlanarak kullanıma açılmış. Yapımı sırasından 20'den fazla taş çeşidinin kullanıldığı bilinen yapı, görenleri kendine hayran bırakan bir güzelliğe ve ihtişama sahip. İstasyonun içerisinde tıpkı diğer ünlü istasyonlarda olduğu gibi alışveriş merkezinin yanı sıra çok sayıda pırlanta mağazası da yer alıyor. İstasyon kentte merak uyandıran durakların başında geliyor.

5 – Sirkeci Garı / İstanbul

istanbul sirkeci garıDünyaca ünlü tren garımız Sirkeci'nin tarihi geçmişi Osmanlı'nın II. Abdülhamit dönemine kadar uzanıyor. Mimari özellikleri incelendiğinde Fransız ve Osmanlı'nın estetik özelliklerinin bir karışımı olan gar, dönemin yapılarına göre oldukça ileri bir modernlikte tasarlanmış. Geçici bir süreliğine kapalı olan Sirkeci Garı'nın içerisinde, 2005 yılından beri ziyaretçi kabul eden ve demiryollarının tarihine tanıklık edeceğiniz ücretsiz bir müze yer alıyor.

6 - Sao Bento Tren İstasyonu / Porto

porto tren istasyonuPortekiz'in gelişmiş şehirlerinden biri Porto'da inşa edilmiş olan Sao Bento Tren İstasyonu, 1916 yılında kullanıma açılmış. İstasyonu dikkat çekici hale getiren şey ise binanın içerisinde yer alan resimlerin Portekiz'in tarihini anlatıyor olması. Portekizli ressam Jorge Colaço tarafından yapılan bu resimler sanat eseri niteliğinde. Ressamın istasyonun tamamını bitirmesi ise 11 yılını almış.

7 – Chhatrapati Shivaji İstasyonu / Bombay

bombay tren istasyonuHindistan'ın Bombay kentinde yer alan bu yapı, ülkenin önde gelen hatta en çok kullanılan garlarından biri. Hem mimari yapısı hem de görkemli iç binası dikkat çekici olan istasyonun, yapımında geleneksel Hint mimarisine sadık kalınsa da gotik mimarinin izlerine de yer verilmiştir. UNESCO ise bu istasyonu dünya miras listesinde ekleyerek aslında yapının güzelliğini bir nevi taçlandırmış.

8 – Haydarpaşa Tren Garı / İstanbul

Haydarpaşa tren garıİstanbul Anadolu Yakası'nın en özel değerlerinden biri olan Haydarpaşa Tren Garı'nın tarihi, 1908 yılına kadar uzanıyor. Bir bahar günü Kadıköy'den vapurla çıkılan bir yolculukta, martıların ardından tüm ihtişamıyla yükselen Haydarpaşa, şehrin önemli simgesel yapılarından biri. Muhteşem barok mimarisinin yansımalarının görüldüğü gar, bugün ulaşım amacıyla kullanımı durdurulmuş olsa da hala çok sayıda etkinliğe ve buluşmaya ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
15 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
15
/

-

Antwerp Tren İstasyonu gerçekten müthiş. İçi ayrı ayrı bölümlerden oluşuyor ve saray gibi. Trenden indiğinizde şehir merkezinden önce burayı geziyorsunuz. İç ve dış yapısı büyüleyici.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Güzel bir yazı, tebrikler.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Hayran kalınacak kadar güzel eserler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Tren istasyonlarını tanıttığınız bu yazınız için teşekkürlerimi sunuyorum... Sayenizde geçmişten güzel günleri hatırladım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Madrid Atoca Garı gerçekten çok güzel. Kendinizi bir botanik parkın içinde gibi hissediyorsunuz. Çok değişik bir his veriyor insana...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Gerçekten çok başarılı bir çalışma, tren turları ve gezileri çok önemli, bunu daha da artırabilirsiniz...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Çok güzel. Bir de 10 en muhteşem hava alanlarını koyun. Vatandaşların bilgisini arttırmakta, ekstra bir şeyler öğrenmelerinde yardımcı olmanız çok iyi bir şey. Devam. Bu bilgileri her gün koymaya çalışsanız çok iyi olur diye düşünüyorum. Onur Akıncılar.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Hepsi birbirinden güzel. Buna artı olarak bazı memleketlerde devlet binaları, adliye olsun, belediye olsun, hükümet binası olsun bu mimari özelikleri taşıyor, görkemliliği gözlerde bir hoşluk yaratıyor. Bize gelince, camilerimizde bu görünmektedir, eski tren istasyonlarında görülmektedir. Biz yapmışız veya yapmamışız ayrı konu ama güzel, görkemli, hoş mu, hoştur. Devlet binalarında, yeni yapılan binalarımızda hiçbir özellik çarpmamaktadır. Tabiri caizse bir apartman bolluğuna benzemektedir. Kapısında yazı olmasa kimin apartmanı bu diyesi geliyor. Bilirsiniz, bir adetimizde vardır, Yaşar, Mustafa vs. Apartmanı, yazı yazılır. Bu da bize hastır. Böyle bir uygulama nedir, anlamak da zordur. Bir faydası var, adreslerde Yaşar Apartmanı varsa onun yanında diye yardımcı olunur. Bunun da sebebi sokak adı, ev numarası yoktur.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
15
/

-

Bütün insanlar kalıcı eser bırakmak için kırk yıl düz odun taşıyan Yunus veya kırk yıl ordu ile bilinen, dünyayı dolaşmış ve kız çeyiz sandığı gibi çizimlerle bir asırlık yaşında eserler bırakabilenlere selam olsun...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Önce kütüphaneler, şimdi tren garları, bu tür tanıtımlar kültürel açıdan çok faydalı. Anadolu'daki tren istasyonları belki muhteşem değil ama hüzünlü duruşları var, fedakar ve çalışkan demiryolcularımız var, Alman işgalindeki Fransa da Burt Lancester'ın oynadığı filmi hatırlatıyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Gerçekten çok güzel tren istasyonları bulmuşsunuz sağolun. Bunlardan 6 tanesini görme imkanım oldu, büyük şehirlerde gezilecek yerlerden olan tiyatro, müze, saray gibi binalara gar binalarını da ilave etmek gerekir bence. Çoğu adeta bir sanat eseri, sadece bir tren istasyonu olarak geçiştirilemez. Bizdekilere bir de belki güzelliği ile degil de ancak hikayesiyle çok ilginç olan demiryolu hattı olmayan, tren uğramayan ancak gar binası olan Dalaman'da Tigem içindeki tarihi tren istasyonunu da sayabiliriz saygılarımla.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Bu eserleri göz bebeğimiz gibi korumalıyız, bunlar bizlere bırakılmış büyük mirastır, ben böyle düşünüyorum. Saygılarımla.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Lizbon Rossio'yu unutmuşsunuz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Bahsi gecen istasyonlardan çoğunu gördüm, gerçekten sadece istasyon değil, adeta bir sanat eseri. Buralara gidenler trene binmese de bu binaları görmeye gidiyorlar. Avrupa ülkelerinde bu binalara çok önem veriyorlar. Doğru da yapıyorlar ve hemen hepsi de kullanılıyor. Ayrıca diğer önemli bir husus da bu istasyonların çok merkezi konumda olmaları ve diğer ulaşım sistemleriyle akuple olmaları da çok önemli. Biz maalesef listeye aldığınız Haydarpaşa İstasyonu'nu hızlı trenin İstanbul ayağını Pendik'te bırakarak hem şehirden kopardık hem de bu güzel binayı atıl halde bıraktık. Ne güzeldi, eskiden filmlere bile mekan olan Haydarpaşa'da trenden inip vapurla karşıya geçmek. İnşallah hızlı tren hattı uzatılarak yine buraya gelinir ve bu güzel istasyon tekrar o eski günlerine döner diye düşünüyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
15
/

-

Ne kadar güzel bilgiler sunuyorsunuz insanlara. Bravo size teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)