Hattuşa Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Hattuşa Antik Kenti Hakkında Her Şey
Anadolu'nun en büyük medeniyetlerinden ve tarih öncesinde var oldukları için de en gizemli halklarından biri Hititler! Günümüzde Çorum - Boğazköy'de konumlanan başkentleri Hattuşa ise 3500 yıl öncesinin en şaşaalı şehri. 1986'dan bu yana UNESCO'nun dünya mirasları listesinde bulunan Hattuşa üzülerek belirtelim ki pek de hak ettiği ilgiyi görmüyor. Dünyanın bir ucundan kalkıp gelen Amerikalılarla Japonlar bu harika medeniyeti bizden çok daha iyi tanıyor ve daha bilinçli geziyor.Madem öyle biz de biraz anlatalım ve öncelikle diyelim ki Hattuşa'nın adı antik kent olarak geçse de gidince bir Efes görmeyi beklemeyiniz. Taşlara dokunarak, havayı koklayarak ve hayal gücünüzle surların tepesinden bakan bir kral-kraliçe düşleyerek geziniz. Ama mutlaka geziniz, çünkü kilometrelerce alana yayılmış bu taş kalıntılar bizim efsanelerle dolu tarih hazinemiz!

Sahi Kimdi Hititler?

Haydi henüz yazının pek yayılmadığı ve şimdiki dillerin konuşulmadığı tarih öncesine gidelim! Hititlerin Anadolu'ya nereden geldiği tam olarak bilinmese de en büyük ihtimal Kafkasya olması yönünde. Hint Avrupalı bu kavim M.Ö 2000'li yıllardan 1200'lere kadar bölgede hüküm sürmüş ve en görkemli devrini de 1300'lerde yaşamış. İçine kattığı tüm halkların tanrılarını kabullendiği için ‘bin tanrılı' bir medeniyet olarak tanımlanan ve Mezopotamya'dan Suriye'ye kadar yayıldıkça yayılan Hititlerde Hattuşa'yı M.Ö. 1700'lerde ilk kuran kral da Anitta'ymış. Ama ne hikmetse kenti kuran kral daha sonra yine kendi yıkmış ve ardında da yeniden kuracak olana bir sürü beddua bırakmış.

Çorum Bilge Otel

  Otel
 • Yavruturna Mah /
 • Merkez /
 • Çorum

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

809 TL

En Uygun Fiyata Git

Hattuşa Nasıl Kurulmuş?

Hattuşa Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAradan yüz yıl geçtikten sonra I. Hattuşili kenti yeniden kurarak 400 yıl sürecek görkemli hikayesini başlatan ilk kral olmuş. Anadolu'nun ilk örgütlü devleti olan Hititlerde sonra sonra birkaç kralın ölümüne ve halkın sefaletine sebep olan veba salgınıyla (ki bunun kral Anitta'nın bedduasıdır diyenler de var) küçük duraksamalar ile taht kavgaları olsa da Hattuşa önemini her daim korumuş. Kenti gezerken göreceğiniz eserlerin çoğu Kral IV. Tuthaliya devrinden kalma ve tam 5 tarihi katman barındırıyor. Mesela kent Hititlere geçmeden önce M.Ö. 6000'lerde Kalkolitik ve Hititlerden önceki Hattiler döneminde de bir yerleşimmiş. İlk olarak 1834 yılında keşfedilen ve adı Hititçede ‘Gümüş Kent' anlamına gelen antik kent, kazılarda bulunan binlerce kil tabletiyle bir tarih arşivi gibi. Kralların günlük, yıllık kil raporlarıyla bugün az çok tanıdığımız Hititler Tevrat'ta ‘Het oğulları' olarak tasvir ediliyor. Ve Mısırlılarla yaptıkları Kadeş Anlaşması da dünya tarihinin ilk barış anlaşması olarak biliniyor.

Hattuşa Antik Kenti'nde Neler Göreceksiniz?

Hattuşa Aşağı Şehir ve Yukarı Şehir olarak hem yerleşim hem de tapınaklardan oluşan iki bölüme ayrılmış. Güneydeki Yukarı Şehir, Aşağı Şehir'den 300 metre yüksekte ve alanın genişliği yaklaşık beş bin metrekare. Antik kente Aşağı Şehir'den ilk girdiğinizde sadece o günleri hayalinizde daha kolay canlandırmanız için yapılmış imitasyon surlar karşılıyor sizi. Kerpiçten kale de tıpkı surlar gibi hayal gücünüze hitap edecek şekilde ve aslı nasıl biliniyorsa mimarisi de öyle tasarlanmış. Alan içindeki tabelalarla ve broşürlerdeki yönlendirmelerle antik kentte görmeniz gereken her eseri kolayca bulabiliyor, hakkında bilgi edinebiliyorsunuz. Aslanlı Kapı, biraz yamaç tırmanınca karşılaşacağınız Yerkapı Tüneli, Sfenksli Kapı, Kral Kapısı, II. Şuppiluliuma'nın icraatlarını anlattığı Hiyeroglifli Oda ve antik kentin 2 km ötesindeki Yazılıkaya… Binlerce yıl önce kralların ve kraliçelerin yürüdüğü, dörtnala atların koştuğu ve güneşin aynı yere doğup manzaranın aynı ovaya açıldığı bir medeniyete ışınlanacağınız bu şehirde her şey şahane!

Durak Otel Çorum

  Otel
 • Mihrihatun Mah /
 • Kargı /
 • Çorum

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

610 TL

En Uygun Fiyata Git

Hattuşa Antik Kenti'ni Gezerken Önerilerimiz

Hattuşa Antik Kenti Hakkında Her Şey
 • Kentin Büyük Tapınak bölgesinde gezerken diğer taşlardan farklı, koyu yeşil renkte bir kaya çıkacak karşınıza. Bu kayanın adı ‘dilek taşı' olarak geçiyor ve üzerine kağıt banknot sürüldüğünde bolluk bereket getirdiğine inanılıyor. Bol bol TL sürün.
 • Antik kenti yürüyerek gezmeyi planlıyorsanız çok büyük bir alan olduğunu tekrar hatırlatalım. Araçla gezmek en iyisi! Aracınızla yönlendirmeleri takip ederek gezerseniz de en az 3 saatinizi ayırmanız gerekiyor.
 • Hattuşa'yı yazın yürüyerek keşfedecekseniz şapkanızı takmadan ve güneş kreminizi sürmeden gezmeyin. Yanınıza stoklu su almayı da unutmayın, çünkü alan içinde su alabileceğiniz bir yer göremeyeceksiniz.
 • Yazılıkaya antik kente 2 km uzaklıkta. Hititler döneminde buraya halkın girmesi yasakmış, sadece rahipler ve kral ve kraliçe girebilirmiş. MÖ. 13. yüzyılda yapılan tapınak hazır halka açılmışken 63 tanrının resmedildiği taş süslemelerini görmeden dönmeyin.
 • Antik kenti gezdikten sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenen buluntuları da mutlaka görün, büyüleneceksiniz.

Grand Park Hotel Çorum

  Otel
 • Ulukavak /
 • Merkez /
 • Çorum

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

940 TL

En Uygun Fiyata Git

Hattuşa Antik Kenti'ne Giriş Ücreti

Hattuşa'yı Müzekartla gezebiliyorsunuz. Müzekartınız yoksa girerken 12 TL ödüyor ve aynı biletle Yazılıkaya'yı da görebiliyorsunuz. Antik kentin ziyaret saatleri ise yaz sezonunda 08:00 - 19:00, kış sezonunda ise 08:00 – 17:00.

Hattuşa Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Hattuşa Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAnadolu'nun ortasında bir bozkır kenti burası. Çorum'un merkezine 82 km mesafedeki Boğazkale ilçesinde konumlanan antik kent Yozgat'a da çok yakın. Eğer havayoluyla gelecekseniz Merzifon Havalimanı'na inebilir, araçla gelecekseniz Ankara'dan 2,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Çorum'da Nerede Kalınır?

Hattuşa Antik Kenti yanında Çorum'u da keşfetmek isterseniz Çorum Otelleri listemizden bütçenize ve zevkinize uygun bir otel rahatlıkla bulabilirsiniz.

Çorum Sera Otel

  Otel
 • Yeniyol /
 • Merkez /
 • Çorum

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

698 TL

En Uygun Fiyata Git
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)