Gezginler için Sıfır Atık Seyahat Ürünleri, Türkiye

Gezginler için Sıfır Atık Seyahat Ürünleri

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Yeşim Özbirinci

Gezginler için Sıfır Atık Seyahat Ürünleri
Yeşil seyahat kavramı ile tanıştın ve artık seyahatlerinde sen de daha düşünceli olmak mı istiyorsun? Harika! Dünyayı gezerken arkamızda karbon ayak izimizi minimuma düşürebiliriz. Yeter ki isteyelim. Evet, yaptıklarımız dünyayı değiştirmeyecek ama birkaç basit yöntem hayatımızda yeni farkındalıkların başlangıcı olacak.

Atık oluşturduğumuz her plastik ne yazık ki okyanuslara ve denizlere ulaşıyor ve deniz canlılığına tehdit oluşturuyor. Geri dönüşüm yapmak, aslında daha doğrusu atık ortaya çıkarmamak mühim. Seyahatlerimizde de aynı hassasiyet içinde olabiliriz. Evet, şartlara göre zor olabilir ama niyet edip elimizden geleni yapmak da önemli bir adım.

Termos

termosKlasik bir sıfır atık eşyası ile başlayalım. Suyunuzu uzun süre soğuk veya kahvenizi sıcak tutmak için harikalar. Temiz su bulduğun yerden tekrar şişeni doldurup gün boyunca kullanabilirsin. Bu şekilde plastik su şişe atığının önüne de geçebilirsin veya kullanımını azaltabilirsin.

Çelik / Ahşap Çatal Kaşık Takımı

ahşap çatal kaşıkYoksa hâlâ plastik çatal kaşık mı kullanıyorsun? Eğer sık sık kamp yapan biriysen zaten bir çatal kaşık ekipmanın vardır diye düşünüyorum. Lakin şehir içindeki bazı mekânlar da plastik bir kaşık ile çorba servis edebiliyor. Bu durumlarda çantandaki mini takımı çıkartıp kullanabilirsin. Ağaçtan yapılan takımlar olduğu gibi katlanabilir çelik versiyonları da satılıyor.

Bambu / Çelik Pipet

çelik pipetÖzellikle dışarı bir şey içerken ağzını, başka insanların da geçmişte kullandığı bardaklara veya fabrikadan çıkmış şişelere değdirmek istemeyebilirsin. Bunu anlayabilirim. Bunun için pipet çözüm olabilir ama kendinize minik bir çözüm yaratırken başka bir canlının hayatına mal olabilir. Her şey önümüze hazır geldiği için sonuçlarının nerelere varabileceğini düşünemiyoruz. Pipetler, gezegende en çok tüketilen tek kullanımlık plastiklerden sayılıyor. Kullanıp attığın plastik pipetin bir deniz canlısının burnundan çıkması sana nasıl hissettirirdi? Eğer bundan hoşlanmadıysan ve pipet kullanmaktan da vazgeçemiyorsan merak etme. Her şeyin çözümü var. Çelik veya bambu pipetini yanında taşıyıp istediğin yerde kullanabilir sonra çantana tekrardan koyabilirsin. İşte bu kadar! Güle güle plastik pipetler!

Atıştırmalıklar

kavanozYola çıkmadan önce kendi atıştırmalıklarını yapıp, tekrar kullanabileceğin bir bez poşet veya kavanoz içine koyabilirsin. Bu şekilde dışarıdan paketli ve sağlıksız bir şeyler almak zorunda kalmazsın. Bu aynı zamanda paranın cebinizde kalacağı anlamına da gelir. Acıktın ve dışarıdan bir şeyler alman gerekiyorsa meyve gibi paketsiz satılan gıdaları tercih edebilirsin. Eğer bir sokak satıcısından bir şey alacaksan ekstra peçete, kaşık gibi şeyler vermemesini rica edebilirsin.

Yeniden Kullanılabilir Kilitli Poşetler

kilitli poşetYiyecek taşımak söz konusu olduğunda bu kilitli poşetler hayat kurtarıcı olabiliyor. Gıdalar, atıştırmalıklar veya kişisel eşyaların için bunları tekrar tekrar kullanabilirsin.

Yeniden Kullanılabilir Bezler

havluTerini silmek için kâğıt peçeteler yerine ufak bir yüz havlusunu yanında taşıyabilirsin. Bu havluyu yıkayıp tekrar tekrar kullanabilirsin. Ayrıca makyajını temizlemek için de yıkayıp yeniden kullanabileceğin bezler mevcut. Bu şekilde temizlik konusunda da atığını azaltabilirsin.

Kompostlanabilir Diş Fırçaları

bambu diş fırçasıBambu saplı diş fırçalarını sadece seyahatlerinde değil günlük hayatında da kullanmak isteyeceksin. Eskidiklerinde naylon uçları kerpeten gibi bir alet ile çıkartıp, sap kısmını kompostuna karıştırabilirsin. Bazı markaların fırça kısmı misvaktan da yapılabiliyor. Kendine göre uygun olanı tercih edebilirsin. Artık Türkiye'de de değişik modeller bulunabiliyor.

Sağlam Seyahat Eşyaları Kullanın

bavulUcuz diye dandik ürünler almak ertesi yıl tekrardan sırt çantası, bagaj veya çadır almana yol açacak. Birkaç kullanmada tekerleklerinin veya saplarının çıkması sinir bozucu şeyler. Pazar araştırmasını iyi yaparak en azından seni birkaç sene götürecek eşya alman kendi cebini de mutlu edecek.

Notlar Tutun

notlarBir sonraki seyahatin için notlar al. Bir şeyleri çöpe mi attın? İsraf etmemek için bu öğeleri atık oluşturmayacak şekilde kullan. Bu gibi küçük şeyleri not ederek sonraki seyahatini iyileştirebilirsin.

Sıfır atık yolculuğu mükemmellikle ilgili bir durum değil. Bazen sandviçinin plastiğe sarıldığı veya su şişeni unuttuğun zamanlar olacaktır. Yüzde yüz sıfır atık olmak, uzak bir noktaya uçak ile giderken zaten imkânsızdır. Kusurlu olmak sorun değil sadece geleceği düşünüp hassas davranmak, elinden gelenin en iyisini yapmak önemli.

Sıfır Atık Seyahat Kiti Hazırlayın

seyahat kitiKendine bir liste oluştur ve bu bahsettiğim ürünleri kitine ekle. Eğer önceden hazırlanmış bir kitin yoksa aşağıdaki listeyi kontrol listesi olarak kullanabilirsin.
  • Yeniden kullanılabilir kilitli torba
  • Yeniden kullanılabilir kaşık ve çatal
  • Yeniden kullanılabilir pipet
  • Pazar filesi veya bez poşetler
  • Termos ve/veya su şişesi
  • Kompostlanabilir diş fırçası
  • Çantada taşınabilir el yüz mendilleri

Jackson'ın "Adventure Bag" Hareketi

Instagram'da güzel bir oluşuma denk geldim. Jackson isimli bir genç, Güney ve Orta Amerika'nın patikalarında bir kenara atılmış çöpleri görmekten nefret eden bir gezgin. Bu duruma sessiz kalmamış ve Adventure Bag isimli bir sosyal medya hareketi başlatmış. Oluşum, dünyanın güzel bölgelerini keşfederken insanları aynı zamanda çöp toplamaya teşvik ediyor. Olay basit, bir çanta al ve bulduğundan daha iyi bir yer bırak. Bir maceraya çıkıyorsan orada bir poşet çöp topla diyor. Çöp dolu çantanın fotoğrafını da @adventurebagcrew sayfasını etiketleyerek veya doğrudan onlara mesaj atarak paylaşabilirsin.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)