Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 04 Eylül 2023
 • Son Güncellenme: 06 Ekim 2023
En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Yaşam kalitesi, eğitim ve iş olanaklarıyla davetkar davranan ülkelerin bazılarından kolayca vatandaşlık alınabiliyor. Tabii vatandaşlık almak demek de doğup büyüdüğünüz, kültürünün bir parçası olduğunuz ülkeden kopmak anlamına gelmiyor, biz çifte vatandaşlıktan bahsediyoruz. Belli şartlar öne süren ve bu şartları sağladığınız takdirde size en kolay vatandaşlık veren ülkeler hangileri, çifte vatandaşlık nasıl alınır? Konuya dair tüm detayları blog yazımızda anlatıyoruz. 

{ad:0}

Çifte Vatandaşlık Nedir? 

Çifte vatandaşlıktan 5901 sayılı kanunun 3. Maddesinde ‘çok vatandaşlık’ olarak bahsediliyor ve şöyle tanımlanıyor; ‘Çok vatandaşlık = Türk vatandaşının aynı anda birden çok vatandaşlık sahibi olması’. 

Doğdunuz ülke dışında başka bir ülkenin vatandaşı olmak için yaşadığınız ve yaşamak istediğiniz ülkelerin de yasalarıyla çifte vatandaşlık için imkan sunması gerekiyor. İsterseniz bu durumu örnekleyelim. Örneğin; Hollanda’dan çifte vatandaşlık alacaksınız diyelim. Hollanda’nın da içinde bulunduğu bazı ülkeler vatandaşı olmanız halinde diğer vatandaşlık haklarınızdan vazgeçmenizi istiyor. Bu yüzden vatandaşı olduğunuz – olacağınız her iki ülkenin de çifte vatandaşlığı tanıması önemli. Çifte vatandaşlık kişilere birçok avantaj da sağlıyor. İki pasaportlu oluyor ve iki ülke arasında vize almadan seyahat edip, isterseniz ikinci ülkede mülk sahibi de olabiliyorsunuz. İkinci bir ülkenin vatandaşlığı için İçişleri - Dışişleri bakanlıklarına ve ülke konsolosluklarına başvuru yapabiliyorsunuz. 

Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınıyor?

Çifte vatandaşlık nasıl alınır? sorusunun cevabı birden çok şık barındırıyor. Çifte vatandaşlık soy bağı, evlilik bağı, doğum ve yatırım yoluyla alınabiliyor. 

Soy Bağıyla Vatandaşlık

İkamet zorunluluğu bulunmuyor. Fakat kültür ve dil testlerinin niteliği hedef ülke - bölge bazında değişkenlik gösteriyor.

Evlilik Bağıyla Vatandaşlık

Bu vatandaşlıkta ikamet zorunlu olup yine din ve kültür testinde yeterliliğin kanıtlanması gerekiyor. 

Doğum Yoluyla Vatandaşlık

Ülke sınırlarında yapılan doğum direkt olarak vatandaşlık hakkı veriyor. 

Yatırım Yoluyla Vatandaşlık

Bu vatandaşlık için de kültür ve dil testlerinden yeterli puan almanız bekleniyor. Çifte vatandaşlık için ülkelerin de farklı stratejileri ve birbirinden farklı kuralları var. Bazı ülkeler ise ‘Golden Visa’ gibi programlarla vatandaşlığı kolaylaştırıyor. Peki Golden Visa nedir isterseniz biraz değinelim;

Golden Visa Nedir? 

Yabancı bir ülke vatandaşlığı ve oturum izni için düzenlenmiş bu program, vatandaşlık almak istediğiniz ülkede yatırım yapmanızı gerektiriyor. Golden Visa’dan hem kendiniz hem de aileniz yararlanabiliyor ve Avrupa ülkelerinden oturum izni alabiliyorsunuz. Üstelik vatandaşlık aldığınız ülkeye taşınmak zorunda da değilsiniz, belirli aralıklarla belirli sürelerle giriş çıkış yapmanız yeterli.  

Siz de yabancı bir ülkeden vatandaşlık almak istiyor ve en kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında size en yakın alternatifler neler bilmek istiyorsanız gelin hepsine birlikte bakalım;

Yatırım Yoluyla En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Portekiz

Bir Batı Avrupa ülkesi olan Portekiz, Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelere göre yatırım yoluyla daha kolay vatandaşlık veriyor. 2012 yılından bu yana uygulanan ve vatandaşlığa giden yolu çizen Golden Visa programıyla Portekiz en çok göç alan ve pasaportu en güçlü ülkeler arasında başı çekiyor. Golden Visa aldıktan sonra vatandaşlığa başvurabiliyor, program şartlarını yerine getirirseniz 5 yıl sonra da Portekiz vatandaşı olup kalıcı oturma izni alabiliyorsunuz. Üstelik bu pasaport ile birlikte Amerika ve Kanada dahil 185 ülkeye vize almadan özgürce giriş çıkış yapabiliyorsunuz. Türkler için en kolay vatandaşlık alabilecekleri ülke olan Portekiz’de Golden Visa kapsamına girebilmek için yapılması gerekenler ise şöyle;

 • Ülkenizde sabıka kaydınızın olmaması,
 • Portekiz’de minimum 350.000 Euro değerinde bir gayrimenkul, 250.000 Euro değerinde bağış ya da 500.000 Euro değerinde fon alımı yapmanız, 
 • Ülkedeki yatırımlarınızı minimum 5 yıl elinizde tutmanız
 • Bu 5 yıllık süre boyunca her yıl ülkede 7 gün kalmanız
 • Portekiz’de vergi borcunuzu ödemiş olmanız 
 • 5 yıl bittikten sonra da temel Portekizce sınavından geçer bir not almanız yeterli. 

Ek olarak Portekiz'in başkenti olan Lizbon'a bir seyahat planlayanlar için Lizbon'da Görülmesi Gereken 9 Yer başlıklı blog yazımızı öneriyoruz.

İspanya

Sayısı 600’ün üzerinde Mavi Bayraklı plajı ve bazı yerlerinde her mevsim güneş parlarken bazı yerlerinde de karlı dağlarda kayak yapabileceğiniz kadar bize benzeyen Akdeniz iklimiyle kolay alışabileceğiniz bir ülke İspanya. Ülkede yaklaşık 5,5 milyon yabancı yaşıyor. Siz de İspanya’dan ikinci vatandaşlık almak istiyorsanız, yatırım yoluyla kolay vatandaşlık alabileceğiniz Golden Visa programıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru şartları ise şöyle;  

 • Ülkenizde sabıka kaydınızın olmaması,
 • İspanya’da hiç vergi borcunuzun bulunmaması, 
 • İspanya’da toplam değeri minimum 500.000 Euro olan bir ya da birden fazla gayrimenkul almanız (bu tutarın hepsinin vatandaşlık için başvuran kişi ödemeli)
 • Ülkedeki yatırımlarınızı minimum 10 yıl elinizde tutmanız,
 • Bu 10 yıllık süre boyunca her yıl ülkede en az 183 gün kalmanız,
 • 10 yıl bittikten sonra da temel İspanyolca dil - kültür sınavından geçer bir not almanız gerekiyor.  

İspanya'nın en büyük adası olan Mayorka'yı yakından tanımak isteyenleri ise Mayorka’ya Neden Gitmeli? blog yazımıza bekliyoruz. 

Yunanistan

Ege’deki komşumuz Yunanistan hem kültür bağı hem de lokasyon olarak bize çok da uzak değil. Yatırım yoluyla kolay alınabilen Yunanistan vatandaşlığıyla Avrupa’daki ülkelerde vizesiz dolaşabiliyor, Avrupa vatandaşlarının yararlandığı her haktan faydalanabiliyorsunuz. Yunanistan vatandaşlığı için de tıpkı Portekiz ve İspanya’daki gibi Golden Visa programından yararlanabiliyorsunuz. Peki Yunansitan vatandaşlığı için neler mi yapmanız gerekiyor;

 • Ülkenizde sabıka kaydınızın olmaması,
 • Yunanistan’da en ez 500.000 Euro’luk gayrimenkul satın almanız (250.000 Euro olan tutar 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren 500.000 Euro’ya yükseltildi) 
 • Yunanistan bankalarına en az 400.000 Euro’luk sermaye transfer etmek ya da gayrimenkul şirketlerinden en az 400.000 Euro’luk hisse senedi almanız,
 • 7 yıllık süre boyunca her yıl ülkede en az 183 gün kalmanız
 • 7 yıl bittikten sonra da temel Yunanca dil - kültür sınavından geçer bir not almanız gerekiyor.  

Malta

Avrupa’daki yaşam konforunu bir Akdeniz adasında, tatil havasında yaşamak ister misiniz? Malta’da uygulanan ‘Malta Bireysel Yatırımcı Programı (MIIP)’ tıpkı Golden Visa gibi bağış ve yatırımla vatandaşlık hakkı sunuyor. Şövalye Adası olarak da tanınıp bilinen Malta’da yatırımla vatandaşlık almak için uygulanabilecek adımlar ise şöyle;

 • 18 yaşından büyük ve sabıka kaydınızın olmaması,
 • Uluslararası bir sağlık sigortanızın ve biyometrik datanızın bulunması,
 • Ülkede yaşadığınız sürece göre; Malta hükümetine 12 ay karşılığında 750 bin Euro, 36 ay karşılığında 600.000 Euro katkıda bulunmanız gerekiyor. Ülkede minimum 700 bin Euro değerinde gayrimenkul alırsanız ya da yıllık minimum 16.000 Euro değerinde olmak üzere en az 5 yıllığına mülk kiralarsanız da vatandaşlık hakkı doğuyor. Vatandaşlık belgesi düzenlenmeden önce de kültürel – bilimsel – spor ve hayvan haklarını destekleyen bir sivil toplum örgütüne en az 10.000 Euro bağış yapmanız da isteniyor. 

Curaçao

Hedefiniz Hollanda vatandaşı olmak ise Hollanda yatırım yoluyla vatandaşlık veren bir ülke değil. Curaçao ise Hollanda Krallığı’nın 4 Karayip ülkesinden biri olup minimum 280.000 Euro karşılığında bir gayrimenkul aldığınızda bu özerk bölgeden vatandaşlık hakkı alıp Hollanda’ya da çok yakın olabiliyorsunuz. 

Antigua ve Barbuda  

Yatırım yoluyla en kolay vatandaşlık alabileceğiniz bu ülkelerin adını çok duymamış olabilirsiniz. Ama en kolay vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerin Karayipler ülkeleri olduğunu ve 3 – 6 ay arasında çabucak vatandaşlık verdiğini de özellikle belirtelim. Karayip Denizi’nin doğusunda bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda’nın vatandaşı olmak size 151 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkı kazandırıyor. Vatandaşlık için gereken şartlar ise şöyle; 

 • 18 yaşından büyük ve sabıka kaydınızın olmaması,
 • Antigua ve Barbuda’nın ulusal kalkınma fonuna minimum 100.000 Dolar bağış yapılması
 • Ülke hükümetinin onayladığı bir gayrimenkul projesine minimum 400.000 Dolar yatırım yapılması
 • Yatırımların en az 5 yıl boyunca elde tutulması gerekiyor. 
 • Ülkenin dilini öğrenmek şart değil, ama vatandaşlık için bir bağlılık yemini ediliyor. 

St. Kitts & Nevis

St. Kitts & Nevis adı da size aşina olmayabilir. Tıpkı Antigua ve Barbuda gibi Karayipler’de bulunan bu küçük ülkede yatırım yoluyla vatandaş olmak da size 151 ülkenin kapısını açıyor. Üstelik bu ülkeler arasında bütün Avrupa Birliği ülkeleri dahil olmak üzere, İngiltere, Kanada ve Amerika da var.

Ülke vatandaşlığını almak için koşullar ise şöyle;

 • 18 yaşından büyük ve sabıka kaydınızın olmaması,
 • Ülkenin ‘Sürdürülebilir Büyüme Fonu’na minimum 150.000 Dolar bağış yapılması ya da hükümetin onayladığı bir gayrimenkul projesinden minimum 400.000 Dolar değerinde gayrimenkul alınması, devletin onayladığı lüks statüsündeki bir tesise minimum 200.000 Dolar değerinde ve en az 7 yıl sürecek bir yatırım yapılması
 • Vatandaşlık için ülkenin dilini bilme şartı da aranmıyor. 

Dominika

Karayip bölgesi'ndeki bu ada ülkesinde gayrimenkul ya da yatırım fonuyla çok ucuza vatandaşlık alabiliyorsunuz. Vatandaşlık başvurusu ise iki şekilde gerçekleşiyor.

 • İlk alternatif katkı payı ödemek ve bu tutar da aile üyelerinin sayısına göre değişebiliyor. Dominika Devlet Fonu’na yatırılması gereken minimum katkı payı tutarı ise 100.000 Dolar. 
 • İkinci alternatif ise hükümetin belirlediği firmalardan gayrimenkul alınması. Bu gayrimenkul alışverişinin ise en az 200.000 Dolar olması bekleniyor. 
 • Vatandaşlık 2-3 ay gibi kısa bir sürede alınabiliyor ve dünya genelinde Schengen ülkeleri, Hong Kong, Çin, Singapur da dahil olmak üzere 146 ülkeye vizesiz seyahat hakkı sağlıyor.
 • Ülkede ikamet zorunluluğu da bulunmuyor. 

Grenada

Karayipler bölgesinde bulunan ve 344 kilometrelik bir alandan oluşan Grenada’da yatırım yoluyla kolayca vatandaş olabiliyorsunuz. Ülke her ne kadar küçük olsa da size Amerika’da işletme sahibi olarak çalışma ve ailece yerleşme hakkı da sunuyor. Üstelik Çin, Birleşik Krallık ve Schengen ülkeleri de dahil 143 ülkeye vizesiz olarak girebiliyorsunuz. Ülkede vatandaşlık için yapacağınız yatırım koşulları şöyle; 

 • Grenada’da bağış ya da gayrimenkul alımıyla yatırım yapılabiliyor. Bağış seçeneğinde başvuru sahibi için 150.000 Dolar, bakmakla yükümlü olduğu her aile ferdi için de 25.000 Dolar isteniyor. 
 • Gayrimenkul seçeneği için en az 350.000 Dolar değerinde gayrimenkul satın almak ve 3 yıl boyunca elinizde tutmak gerekiyor. 
 • Vatandaşlık için ülkenin dilini bilme ve ikamet şartı aranmıyor. Adada yaşamadığınız sürece vergilerden de muaf oluyorsunuz. 

Karadağ

Türkiye’den arabayla bile gidilebilen bu küçük ülke Balkanlar’ın Adriyatik kıyısında konumlanıyor. Karadağ’da yatırım yapmak ise size 124 ülkeye vizesiz giriş sağlayacak bir Karadağ vatandaşlığı kazandırıyor. Üstelik Karadağ vizesi E-2 anlaşmasıyla Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı da veriyor. Nasıl mı?

Karadağ vatandaşlığı için ülkenin kuzeyinden devletin onayladığı bir gayrimenkul projesine 250.000 Euro ya da güney bölgesindeki bir gayrimenkul projesine 450.000 Euro yatırım yapılması. Aynı zamanda devlete de 100.000 Euro bağış yapılması gerekiyor. Vatandaşlık için Karadağ’da yaşamaya gerek yok. Ailelerin beş yıllık süreçte ülkede sadece 5 gün kalmaları yeterli. Vatandaşlık 6 ay gibi kısa bir süreçte, oturum izni ise sadece 3 haftada çıkıyor. 

Makedonya

3-4 günde tümünü gezip bitirebileceğiniz kadar minik bir ülke olan Makedonya’da da yatırım yoluyla vatandaşlık alabiliyorsunuz. Makedonya vatandaşlığıyla 125’in üzerinde ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Bu ülkeler içinde Avrupa Birliği ve Rusya gibi ülkeler de var.

Makedonya vatandaşlığı için;

 • Kuzey Makedonya devlet fonuna 2 yıl içinde bir defaya mahsus olmak üzere 200.000 Euro hibe etmek. Ayrıca aile üyeleri için de ekstra ücretler ödeniyor. 
 • Ya da Makedonya’da alt sınır 400.000 Euro olmak üzere bir şirket açmak. İşletme yatırımlarında minimum 10 Makedon vatandaşın da istihdam edilmesi isteniyor. 

Makedonya vatandaşlığı için dil gereksinimi bulunmuyor ve vatandaşlık da 4 ay içinde sonuçlanıyor. 

Letonya

Avrupa Birliği’ne bağlı bir Baltık ülkesi olan Letonya’da vatandaşlık almak da avantajlı, Letonya pasaportu 112 dünya ülkesine vizesiz girmenizi sağlıyor. Ülkede gayrimenkul fiyatları da diğer ülkelere göre daha uygun olduğundan yatırımla vatandaşlık veren ülkeler arasında oldukça rağbet görüyor. Letonya vatandaşlığı almak için;

 • 15 yaşın üzerinde olmak,
 • Ülkenin en gelişmiş kentlerinde en az 250.000 Euro tutarında gayrimenkul yatırımı yapıp mülkü tescil ettirmek,
 • Gayrimenkul ücretinin yüzde beşi tutarında vergiyi devlet bütçesine ödemek size Leonya’da 5 yıl oturum hakkı veriyor. Bu 5 yıllık sürenin en az 4 yılında da ülkede ikamet etmek gerekiyor. 

Soy Bağıyla Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Birçok ülke ‘Soydan Vatandaşlık Programı’ uygulayarak vatandaşlık verebiliyor. Eğer hedef ülkenin sınırları içinde doğmuş ebeveyniniz ya da atanız varsa siz de vatandaş olmak için başvurabiliyorsunuz. Fakat belgelerle bunu kanıtlamanız gerekiyor. Macaristan, Romanya, Slovakya, Bulgaristan, Polonya, İtalya gibi birçok ülke de bu programa dahil.  

Macaristan

Soylarınızın Macaristan’la bir ilgisi olduğunu düşünüyorsanız, Avrupa’ya açılan Macaristan vatandaşlığı için kapsamlı bir araştırmaya girmenizde fayda var. 2011 yılında kabul edilen Macaristan vatandaşlık yasasına göre ülkede 1920 öncesi ya da 1941 – 1945 aralığında doğan bir atanız varsa, kanıtladığınız takdirde vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz. Vatandaşlık için temel düzeyde Macar dil bilgisinin arandığını ve söz konusu vatandaşlık yasasının o tarihlerde Macar toprağı olan Slovakya ve Romanya’yı da kapsadığını ayrıca belirtelim. 

Bulgaristan 

Anne - baba ya da dede – nine gibi atalarınızın Bulgaristan’da doğduğunu kanıtladığınız takdirde Bulgar vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz. Yalnız hatırlatalım ki bu hak sadece çekirdek aile bireylerine tanınıyor. 

İtalya

En kolay vatandaşlık yöntemlerinden olan soy bağıyla vatandaşlık İtalya’da da geçerli. Eğer 17 Mart 1861 tarihinde ya da bu tarihten sonra İtalya’da doğmuş bir atanız varsa, İtalyanların ‘Jure Sanguinis’ yani ‘Kan Hakkı’ olarak nitelendirdikleri nesilden nesile vatandaşlık hakkından yararlanabiliyorsunuz. Üstelik bu haktan yararlanmak için İtalyanca bilmenize de gerek yok. Fakat soyun bozulmamış olması şartı aranıyor. 

Polonya

1900 yılı sonrasında Polonya’da doğan atalarınız varsa vatandaşlık için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Başvurunuzun kabulü için soy bağınızın kesintisiz olması şart. Yani atanızın başka bir ülke vatandaşlığına geçmemiş olması gerekiyor. 

Piyango Çekilişiyle Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Amerika Birleşik Devletleri

Gerçekten de piyangoyu çağrıştıran bir vatandaşlık türü olan Green Card, Amerika’nın her yıl uyguladığı bir çekiliş. Amerika’nın her yıl 50.000 kişiye vatandaşlık hakkı verdiği bu çekilişe internet üzerinden online olarak katılabiliyorsunuz. Çekilişle Amerika’da yaşamaya hak kazanırsanız 5 sene içinde minimum 2,5 yıl ülkede ikamet etmek zorundasınız. Amerika’nın Green Card çekilişi yapmasındaki amaç coğrafyasına kültürel çeşitlilik katmak. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 500.000 dolar değerinde yatırım yapıp minimum 10 kişiyi istihdam etmek de vatandaşlığın yolunu açıyor. 

Kanada

Kanada Amerika gibi Green Card çekilişi yapmasa da dünyanın her yerinden gelen göçmenlere açık bir ülke. Sunduğu çeşitli göçmenlik programlarından ‘Ekspres Giriş Göçmenlik Programı’ ise bazı yönleriyle Amerika’nın Green Card’ına eşdeğer. Kanada’da bir şirketten iş teklifi alarak ülkeye taşınabilir, kalıcı oturum iznini de çalışarak bekleyebilirsiniz. Ülkenin göçmenlik sistemi puanlamaya dayalı olup, eğitim seviyesi, iş tecrübeleri, dil becerileri de bu sistem dahilinde değerlendiriliyor. Değerlendirmeye girebilmek için 100 üzerinden en az 67 puan almak gerekiyor. 

Doğum Yoluyla Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Her ülkenin vatandaşlık için belirli kriterleri mevcut. Yatırım yoluyla, soy bağıyla olduğu gibi doğum yoluyla da vatandaşlık verilebiliyor. Bu ülkeler arasında en öne çıkan yerlerin başında da Latin Amerika ülkeleri geliyor. Doğum yoluyla vatandaş olunabilen ülkeler ise şöyle; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Arjantin, Brezilya, Meksika, Venezuela, Uruguay, Nikaragua, Panama, Bolivya, Ekvador, Fiji, Peru, Belize, Dominik, Grenada, Guyana, Pakistan, Paraguay, Kosta Rika, Guatemala, El Salvador, Jamaika, Tuvalu, Antigua ve Barbuda, Barbados, Şili, Küba, Saint Kitts ve Nevis.