Çocuklu Tatil için Bir Otelden Beklenenler, Türkiye

Çocuklu Tatil için Bir Otelden Beklenenler

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Arzu Aksaya

Çocuklu Tatil için Bir Otelden Beklenenler
Tatil demek kimileri için eğlence, kimileri için de dinlence demek. Çocuklu bir aileyseniz ve hep beraber gideceğiniz bir tatil planlıyorsanız tatilin anlam ve önemi daha da farklılaşıyor! Bu yazımızda çocuklarla çıkılacak bir tatilde konaklama seçerken nelere bakmalı, tesise neler sormalı sizin için derledik.

Detaylara geçmeden internet çağının en büyük nimetlerinden birini sizinle paylaşalım:Çocuk Dostu Oteller bağlantısına tıklayarak Türkiye'nin dört bir yanındaki çocuk dostu otelleri listeleyebilir, fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Tesis detay sayfalarında tesislerde daha önce konaklamış misafirlerin yorumlarını görebilirsiniz. Hatta konakladığınız otellerde deneyimlerinizi paylaşarak diğer misafirlerin ihtiyaçlarına uygun seçim yapmalarına yardımcı olabilirsiniz.

1 - Covid-19 Önlemleri ve Hijyen

çocuk otel odasıMalum çocuklar yerlerinde duramıyor, her yere dokunuyor, her ne kadar tembih etseniz de yabancılara yaklaşabiliyor. Özellikle pandemi döneminde konaklama seçerken tesislerin doluluk oranını sormanızda fayda var. Bununla birlikte yemekler sıraya girip alınıyorsa bu sıranın nasıl işletildiğini sorabilir hatta varsa güncel bir fotoğraf isteyebilirsiniz. Sosyal mesafe kuralına uyulmasının sizin için önemli olduğunu özellikle belirtmekte fayda var. Tesisler her ne kadar önlem alırlarsa alsınlar misafirlerin de ortak hassasiyet içinde olduklarını bilmek onları bu önlemleri korumak noktasında motive edecektir.

Yeni yürümeye başlamış çocukları ortak alanlarda serbest bırakmak pandemi döneminde mümkün olmayacaktır. Bunun için odanızın temizliği önem kazanıyor. Zira ortak alanlarda kısıtlanan çocuklar serbestçe dolaşma ihtiyaçlarını özel odada giderebilirler. Bu yüzden de oda temizliği ayrı bir önem kazanıyor. Toz hassasiyeti açısından odanın günde 2 kez temizlenmesine dikkat edebilirsiniz.

2 - Çocuklar Eğlenirken Ebeveynlerin Dinlendiği Bir Tatil İcat Edildi mi?

havzuda eğlenen çocuklarEvet, sanki pedagojik eğitim almış gibi uzman hizmet veren çocuk dostu oteller de var. Onları diğer oteller içinde arayıp bulmanız için dikkat edeceğiniz kriterler ise şöyle; çocukları eğlendiren programlar, tiyatrolar, atölye çalışmaları, yaşıtlarıyla sosyalleşebilecekleri oyun alanları, oyun ablaları-abileri, animasyonlar ve sevecekleri yiyeceklerle dopdolu çocuk menüleri var mı? Ve siz olmadan da onları güvende tutup eğlendirebiliyorlar mı?

3 - Otel Personeli Çocuğunuzu Anlayabilecek Kadar Eğitimli mi?

çocuklar eğitmen havuzÇocuğunuzu oyun alanlarında emanet edeceğiniz personelin çocuk bakımı konusunda eğitim ve tecrübesinin olması bir diğer önemli husus. Tuvalet eğitimi konusunda bilgili, oyun oynarken bağ kurabilen, kaza-aksaklık durumlarında çözüm üretebilen dikkatli ve titiz otel çalışanları içiniz rahat geçirebileceğiniz bir tatilin de can damarı!

4 - Çocuğunuzun Yaşı Otel Seçimi için Önemli mi?

otelde bebekEvet, hem de çok önemli.

Bebekli bir aileyseniz; odada bebek beşiği var mı, mama sandalyesine kolay ulaşabiliyor musunuz, talep ettiğinizde bebek küveti temin edebiliyorlar mı, bebek arabasını rahat sürebiliyor musunuz, restoranda ona uygun menüler ve bebek oyun alanları var mı konusuna yoğunlaşmalısınız. Mama ısıtıcısı, biberon sterilizasyon cihazı, bebek bakım üniteleri ve ihtiyaç duyulduğunda bebek bakıcısı sağlamaları da önemli.

Çocuğunuz 3 yaşından büyükse; sosyalleşme ihtiyaçlarını göz ardı etmemeli, çocuk kulüpleri ya da başka oyalayıcı aktiviteler sunabiliyorlar mı araştırması yapmalısınız. Çocuk havuzu, çocuk kaydırağı, kablosuz internete her yerden erişim olanağı ve merdivenlerinin korkuluklu olması çocuk dostu otellerin olmazsa olmazı. Ayrıca bazı otellerin çocuklar için ayrı restoranları var ki burada yemekler onların sevecekleri türden ve sağlıklı malzemelerle seçim yapabilecekleri şekilde bol alternatifli hazırlanıyor. Çocuğunuz bu alanlarda siz olmadan da kendi yaşıtlarıyla oturup yemek yiyebiliyor. Gün içinde yapılan içecek, hamburger ve pasta ikramları da onları sevindirebiliyor. Araştırdığınız otellere çocuk restoranları olup olmadığını sorabilirsiniz.

Ayrıca otelde her an ulaşılabilen bir doktor ve acil durum donanımının mevcut olup olmadığı da önemli.

5 - Çocuklara Özel İndirimler Uyguluyorlar mı?

resepsiyonda çocuklarBazı oteller 0-6 yaş arasındaki çocuklardan ücret almıyor, ikinci çocukta da yüzde elliye varan indirimler uyguluyor. Bazılarında bu limit 14 yaşa kadar çıkabiliyor. Çocuk dostu otellerin fiyat politikaları ve indirim avantajları da karar vermeniz için önem teşkil ediyor.

Ailecek sağlıklı ve keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)