Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Yapmadan Dönme
Soğuk Günlerin En Sıcak Etkinlikleri: 2023 Kış Festivalleri

Soğuk Günlerin En Sıcak Etkinlikleri: 2023 Kış Festivalleri

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 16 Ocak 2019
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Soğuk Günlerin En Sıcak Etkinlikleri: 2023 Kış Festivalleri
Kendisini kış insanı olarak tanımlayanların bu mevsim için heyecanla beklediği aktivitelerin başında hiç şüphesiz kış festivalleri geliyor. Özellikle ülkemizde her yıl soğuk havayı iliklerimize kadar hissettiğimiz aylardan olan ocak ve şubatta düzenlenen bu festivaller, pek çoğumuz için adeta bir motivasyon kaynağı oluyor. Çalışmaya minik bir ara vereceğimiz ve bol bol eğlenip, stres atabileceğimiz kış festivallerinde bizi bekleyen sürprizler ise her yıl farklılık gösteriyor. İşte ülkemizde düzenlenen ve bu yıl mutlaka katılmanız gereken kış festivalleri hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda.

1- Bitexen Winterfest, Uludağ

bilyoner winterfest

Geçmiş yıllarda Bilyoner sponsorluğunda gerçekleşen etkinlik Bitexen sponsorluğunda devam etmekte. Her ne kadar genellikle üniversite öğrencileri tarafından tercih edilen bir festival olsa da Bitexen Winterfest'in kapıları yaş aralığı fark etmeden herkese açık. Her yıl Uludağ'da düzenlenen festivalde konuklar sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar kayak merkezinde bol bol kayak yapıyor ve burada gerçekleştirilen etkinliklere katılabiliyor. Bitexen Winterfest'in 2023 yılı takvimi ise 3 bölüm olacak şekilde 5 – 9 Şubat, 9 – 12 Şubat ve 12 – 16 Şubat olarak belirlenmiş.

Her yıl olduğu gibi Bitexen Winterfest'te bu yıl da gençleri dopdolu bir program bekliyor. 3 bölümden oluşan ve neredeyse tüm Şubat ayı boyunca sürecek olan festivalde gündüzleri snowboard ve kayak yapan konuklar, saat 17:00 itibarıyla After-Ski Parti, DJ performansları ve konserler ile sabaha kadar eğlenmeye devam edecek. Konaklama alternatiflerine gelecek olursak anlaşmalı olan bazı oteller festival süresince indirimli olarak hizmet verecek. Bunun yanı sıra 1. ve 2. bölge otelleri olarak ikiye ayrılan Uludağ'da konaklama alternatiflerine ve gecelik otel fiyatları hakkındaki tüm detaylara etkinliğin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Beyaz yakalıların ya da 25 – 35 yaş aralığının da gitmeyi tercih ettiği Winterfest, 2014 – 2018 yılları arasında üst üste en iyi gençlik festivali seçildi. Festivalin bu seneki programlarının detaylarına ve fiyatların tamamına yine web sitesinden bakabilirsiniz. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse, 5 – 9 Şubat programında Aleyna Tilki, 9 – 12 Şubat programında Anıl Piyancı ve Ozan Doğulu, 12 – 16 Şubat tarihleri arasında da Ceza festivalde göze çarpıyor. Eğer bir festivale katılmayı düşünüyorsanız ve bu isimlerden biri ilginizi çekiyorsa, tüm gün kayak zevkini yaşadıktan sonra saat 17.00 itibariyle de partileyebilirsiniz.

Program detayları:

5 - 15 Şubat 2023 tarihleri boyunca aşağıdaki sanatçılar hergün sahne alacak:

 • DJ Alican Çelik
 • Kubilay Caner
 • Perküsyon Doğukan Ustaoğlu
 • MC Zeki Şen
5 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Abdullah İnal
 • Levent Özbay
6 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Aleyna Tilki
 • Warm Up "Virgin Radio Dj's"
7 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Sefo
 • Warm Up "Virgin Radio Dj's"
8 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Köfn
 • Emir Ali
9 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Motive
 • Levent Özbay
10 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Anıl Piyancı
 • Gökay Belen
11 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Ozan Doğulu
 • Furkan Çavuş
12 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • LVBEL C5
 • Levent Özbay
 • Warm Up "Virgin Radio Dj's"
13 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Canbay Wolker
 • Arem & Arman
14 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • KÖFN
 • Samih (Oğuzhan Aras)
15 Şubat 2023 tarihi özel sahne alacak sanatçılar:
 • Ceza
 • Levent Özbay
 • Fiyatları ise farklı oda gruplarına göre değişiyor. 5 farklı otelde 2 kişiden 6 kişiye kadar tercih edilebilecek oda seçenekleriyle fiyat skalasını da geniş tutmuşlar. 2 kişilik oda fiyatlarında Grand Yazıcı Uludağ 9.800 TL olan kişi başı ücretiyle en yüksek fiyata sahipken, en uygun olarak da 7.400 TL ile Er-Ta Soyak Otel diyebiliriz. Tabii ki bu minimum ve maksimum fiyatlar nakit fiyatları. Kredi kartı ve 6 taksiti fiyatları ise biraz daha farklı.

  Birinci ve ikinci bölge diye ayrılan festivalin konaklama otel listesi ise şöyle:

  2- Frozen Festival, Palandöken

  Soğuk Günlerin En Sıcak Etkinlikleri: 2023 Kış Festivalleri

  Palandöken çeşitli kategorilerde kayak ve snowboard yarışmaları ile kar festivallerine ev sahipliği yapıyor. Anadolu'da Avrupa standartlarında kayak keyfini yaşayabileceğiniz tüm özelliklere sahip bir bölge Palandöken. Yüksek irtifa, kaliteli kar, uzun süren kış dönemi ve bu bölgeye yapılan yatırımlarla her geçen gün daha fazla kış sporu severleri kendine çekiyor. Burada bulunan dağlar 3185 metre zirveye sahip ve yılın 150 günü bembeyaz karlarla örtülü. Aralık – Mayıs arasındaki dönem kayak etkinlikleri için en uygun zaman olarak kabul edilmekte.

  Palandöken'in en uzun pisti ise 12 kilometre. Toplam pist uzunluğu ise 25 kilometreye kadar uzanıyor. Ayrıca 3125 metreden 2100 metre rakıma hiç durmadan kayarak inmek mümkün. Kayak merkezinde bulunan 27 numaralı pist, 8 kilometreye varan uzunluğuyla, Türkiye'nin en uzun pistlerinden biri olarak gösteriliyor. Palandöken'de snowboard tutkunları için ezilmemiş, doğal pistler var ve bu pistlere teleski ya da telesiyejlerle ulaşılabiliyor. Ayrıca slalom ve büyük slalom yarışmaları için 2 adet tescilli pist bulunuyor Palandöken'de.

  Şubat ayında Bursa Uludağ’da değil de Palandöken’de takılmak ve partilemek isterseniz 23 – 26 Şubat tarihlerinde 25 – 40 yaş katılımcılara açık olan özel bir etkinlik var. 2020’den beri düzenlenen etkinlik bu sene dördüncü kez yapılacak. Kayak ve snowboard dışında festival kendini“müzik ve sanat” festivali olarak da tanımlıyor. Bu organizasyona referansla katılım gerçekleşiyor.

  Festival boyunca yabancı ve yerli isimler Teleski Lounge'da 18:00’e kadar DJ kabininde çalmakta. Ayrıca gece boyunca da müzik devam etmekte. Apres Ski ve gece etkinlikleri, gece kaymaları, gösteriler de cabası. Etkinlik Dedeman Palandöken ’de yapılacak. Dört gün boyunca ödüllü kayak ve snowboard yarışmaları olan BtcTürk sponsorluğunda Frozen Cup düzenlenecek. Ayrıca kendilerini sanat etiketiyle de tanımladıkları için hem buz heykeli sergileri hem de yapım atölyeleri de mevcut. Programın tam kapsamlı yayını ise henüz gerçeklememiş, fakat referans ile katılım gerçekleştirildiği için de saat ve gün programı sadece katılımcılar ile paylaşılıyor. Şu an için sadece Line-up açıklandı. Hidden Empire, Goom Gum, Ivan Masa, Mathilda, Lal Bilgili, Fabian Krooss, Can Erhan, İpek Yolyapan, Rifsher gibi katılacak müzisyenler ve sürpriz DJ’ler etkinlikte yer alacak.

  Teleski Lounge’da kullanılan DJ kabini de tamamı buzdan olacak şekilde üretiliyor. Ejder Tepesi’nde de 3200 metre yükseklikte bulutların bile üzerine çıkma ihtimaliniz olacak etkinlikte ikinci gün FROZEN Above the Clouds sahnesinde gerçekleşecek. Odaların fiyatları ise 9500 TL ve 21500 TL arasında değişiyor. Fiyatlara tam pansiyon ve konaklama dahil. 4 gün ve gece geçerli olan kayak kartı Ski pass de dahil. Bu festivalde tek kişilik odalar da mevcut. Etkinlik hakkında yine tüm detaylara sitesinden ulaşabilirsiniz.

  3- Whitefest, Uludağ

  whitefest 2019

  Üniversitelilerin önde gelen festivallerinden olan Whitefest, tıpkı Bitexen Winterfest gibi 3 bölümden oluşmakta ve Uludağ'da gerçekleştirilmekte. Yine güzel bir kış etkinliği yaşatan bu festival, aynı zamanda kış aylarının en hareketli aktivitelerinden biri olma yolunda ve giderek sevilenleri tarafından büyük bir etkiyle takip edilmekte. Doyasıya eğlence, aktivite ve kayak keyfi barındıran festivalin 2023 tarihleri ise henüz netleşmiş değil.

  Festival henüz netleşmese de genellikle Şubat ya da Mart ayında yapılmakta. Whitefest genelde sevilen bir etkinlik programına sahip. Gündüzleri kayak yapan gençler akşam saatlerinde ise ülkemizin önde gelen sanatçılarının konserlerine, DJ performanslarına ve bunların yanı sıra pek çok sürpriz etkinliğe katılma şansı buluyor. 3 bölümden oluşan festivalin her bir bölümü 120 saat süren bir eğlenceye ev sahipliği yapıyor. Whitefest konaklama listesinde ise Uludağ'ın popüler otellerinin yer aldığı pek çok sayıda anlaşmalı otel bulunuyor. Bu tesislerde konuklar festival boyunca tesislerin sunduğu tüm olanaklardan faydalanabiliyor ve indirimli olarak konaklama imkanı bulabiliyorlar.

  4- Petran Kayak Şenliği, Rize

  petran kayak şenliği

  Ülkemizin en renkli gösterilere ev sahipliği yapan ve özel şenliklerinden biri olan Petran Kayak Şenliği, Rize'nin İkizdere ilçesi Meşe Köyü'nde gerçekleşmekte. Henüz tarihleri belli olmayan şenlik kendine has ve bir o kadar yerel olmasıyla ön plana çıkıyor. Şenlikler genç, yaşlı fark etmeden her yaşa hitap ediyor ve etkinlik boyunca birbirinden renkli, eğlenceli kayak gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Petran Kayak Şenliği genellikle iki gün sürüyor ve Şubat ayında düzenleniyor.

  Petran Kayak Şenlikleri esasında hepimizin bildiği snowboard sporundan esinlenerek yapılan bir etkinlik. Buradaki fark ise genç, yaşlı, profesyonel ya da amatör fark etmeden tüm yarışmacılar yerel halk tarafından "Petranboard" veya "Lazboard" ismi verilen tahtalarla yarışıyor. Lazboard Rize bölgesi civarında bazı kaynaklarda 1600’lerden beri kullanılan bir ulaşım biçimi. Aslında snowboard’un bir başka versiyonu. Buna o bölgede üzme tahtası denirmiş. Bölgede 2008’den beri düzenlenen bu festivalde de her Şubat’ta da Petranboard/Lazboard Kayak Şenliği yapılarak bölge halkının geleneği kutlanmaya devam ediyor.

  Şenlik bu yıl da yine bu tahtalarla yapılarak, eğlence dolu bir etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Ortaya görülesi bir manzaranın çıkacağı Petran Kayak Şenlikleri'ne siz de katılarak unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Üstelik bölgede konaklama seçenekleri de bir hayli fazla.

  Dilerseniz Rize Otelleri sayfamızı ziyaret ederek gecelik Rize otel fiyatları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  5- Sarıkamış Kış Festivali, Kars

  sarıkamış kış festivali 2019

  2013'ten 2016 yılına kadar yaz aylarında düzenlenen bir festival olan Sarıkamış Kış Festivali, 2016 yılından itibaren kış aylarının eğlenceli etkinliklerinden biri haline geldi. Ülkemizin tek kış oyunları festivali olma özelliğine sahip etkinliğe, profesyonel ya da amatör sporcular katılıyor. Sarıkamış'ta gerçekleştirilen festivalin henüz 2023 tarihleri ise belli değil.

  Sarıkamış Kış Festivali'nde ziyaretçileri dolu dolu bir etkinlik programı bekliyor. Her yıl birbirinden keyifli oyunların düzenlendiği festival paintball, uzaktan kumandalı araba yarışı, off-road, cirit ve daha pek çok farklı yarışmaya ev sahipliği yapıyor. Kış aylarını çok daha eğlenceli hale getiren şenliği ziyaret ederek bu yıl siz de bu heyecana ortak olabilirsiniz. Bölgedeki konaklama alternatifleri ise her bütçeye hitap eden geniş bir yelpazeye sahip.

  Dilerseniz Sarıkamış Otelleri sayfamızdan gecelik oda fiyatları ve otellerin hangi tarihlerde müsait olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

  6- Argan Kar Festivali, Ordu

  Soğuk Günlerin En Sıcak Etkinlikleri: 2023 Kış Festivalleri

  Son beş senedir Orduluların karı kutlamak ve ortaklaşa bir etkinlik yapmak için gerçekleştirdiği bu festivali Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Argan Belediyesi ortaklaşa düzenliyor. Festivale adını veren Argan Yaylasında bu etkinlik gerçekleşiyor. Argan Yaylası Ordu ve buradaki turizm için önemli bir nokta. Buranın rakımı 1650 metre civarında. Günübirlik olacak festival bu sene 15 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yine bu sene de festivalde kayak temalı yarışmalar olması hedefleniyor.

  7- Çambaşı Kar Festivali, Ordu

  Soğuk Günlerin En Sıcak Etkinlikleri: 2023 Kış Festivalleri

  Yine Ordu’da başka bir hafta sonu ve başka bir kar tatili kaçamağı etkinliği. Bu sefer takvimlerimiz 21 Ocak ve 22 Ocak’ı gösterdiğinde Ordu Büyükşehir Belediyesi ile Karadüz Belediyesinin gerçekleştireceği etkinliğe gözlerimizi çeviriyoruz.

  Ordu’nun sadece yaz turizmi için değil, tüm sene boyunca hedeflenen ve kış tatillerinde de Ordu’yu alternatif bir rota olarak yaratmayı arzulayan strateji ‘3 ay değil 12 ay Ordu’ kapsamında bu etkinlik ile birlikte genişletilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda bir başka zirve olan ve 2000 rakımı gören Çambaşı Yaylası da iki günlük bu organizasyon için güzel bir nokta. Festival boyunca burada kardan ve buzdan heykeller için atölye ile çalıştaylar, Ordu köylerine özgü yerel köy oyunlarının seyirliği, halk oyunları gösterisi, “off-road, kızak, kayak, snowboard” kategorilerinde amatör yarışlar, tulum - kemençe dinletisi, yerel sanatçıların konserleri gibi birçok etkinlik de bulunuyor. Henüz tam program açıklanmasa da geçtiğimiz senelerde genel yapı bu şekildeydi.

  Her hafta sonuna farklı bir yaylada farklı bir festival olacak Ordu, Şubat ayı tatil planlarınız için güzel bir alternatif olabilir. Bütçenize en uygun Ordu Otellerini sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz