Bir Kültür Mirası: İstanbul'un Tarihi Hamamları, İstanbul

Bir Kültür Mirası: İstanbul'un Tarihi Hamamları

7 Yorum

İlginç Bilgiler Sevgi Özdil

Bir Kültür Mirası: İstanbul'un Tarihi Hamamları
Tarih ve kültür şehri İstanbul'da yaşayan her uygarlık kendinden bir iz bırakmıştır. Bu izlerden biri de Antik Roma dönemine kadar uzanan hamam kültürüdür. Akustiği, ahengi, dizaynı, kurnası, aslanağzı, tası, göbek taşı, mermerleriyle hamamların, Osmanlı ve Türk kültüründe önemli bir yeri vardır.
Osmanlı döneminin en önemli yapılarından olan hamamlar, tıpkı camiler gibi saltanatın başında olanlar ve dönemin ileri gelen zatları tarafından yaptırılırmış. En ünlü hamamlarda ise Osmanlı mimarisine damgasını vuran Mimar Sinan'ın imzası vardır. Ülkemizde kültür miraslarından olan hamamlar günümüzde sadece yabancı turistlerin değil bizlerin de ilgisini çekmeye devam etmektedir.

1 - Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan HamamıTarihi Yarımada'da yer alan hamam, adını döneminin ünlü Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan'dan almış ve Mimar Sinan'a 16. yüzyılda yaptırtılmıştır. Sultanahmet Cami ve Ayasofya Müzesi'nin tam ortasında yer alan bu hamam; soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşur. Yapıda ayrıca restoran ve kafe gibi bölümler de vardır. Gelen konuklara verilen hizmetler; hamam paketleri, masaj terapileri ve geleneksel ritüellerden (gelin ve damat hamamı) oluşmaktadır.

2 - Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı1741 yılında padişah I. Mahmut döneminde yaptırılan hamamdır. Cağaloğlu Hamamı, İstanbul'un en büyük çifte hamamlarından biri olup barok mimari tarzında inşa edilmiştir. Hamamın klasik Osmanlı mimarisinden farkı, soğuk ve sıcak bölümlerinin daha değişik yapılmış olmasıdır. 300 yıldır ayakta duran hamamın kadın ve erkekler için ayrı bölümleri mevcuttur. Cağaloğlu Hamamı'nın bir diğer özelliği de Osmanlı döneminde inşa ettirilen son büyük hamam olmasıdır. Haklı bir üne sahip olan yapı New York Times gazetesinin “'Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer”' listesinde de yer almıştır.

3 - Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş HamamıMimar Sinan'a 1584 yılında Nur Banu Sultan tarafından yaptırılan hamam, kadın ve erkek bölümlerinden oluşan çifte hamamlardandır. Hamam, yıkanma kısımlarında yer alan bazı göbek taşlarındaki Osmanlı yazıtları ile dikkat çekmektedir. Kapalı Çarşı'ya oldukça yakın olan bina Çemberlitaş'ta Divanyolu üzerindedir.

4 - Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa HamamıKılıç Ali Paşa Hamamı, denizlerin fatihi olarak nam salmış Kılıç Ali Paşa'nın, Osmanlı donanmasındaki leventlere hizmet vermesi için Mimar Sinan'a 1583 yılında Tophane'de yaptırılmıştır. 2012 yılında restorasyonu tamamlanan yapı kullanıma açılmıştır. Özel günler için gelin hamamı, damat hamamı ve kırk hamam gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Hamam, sabah saatlerinde kadınlar, öğleden sonra ise erkekler için hizmet vermektedir. Hamam içerisinde konuklar diledikleri kadar zaman geçirebilmektedir. Soyunma odaları, kafe, masaj odaları hamam içinde, hamam kültürüne ait hediyelik eşya dükkanı da yapının dışında yer almaktadır.

5 - Gedikpaşa Hamamı

Gedik Paşa Hamamı1475 yılında Ahmet Paşa tarafından Osmanlının en ünlü mimarlarından biri olan Mimar Hayrettin'e yaptırılan hamam, kadın ve erkek bölümlerinin olduğu çifte İstanbul hamamlarındandır. Hamamda ayrıca göbek taşı yanında aslanağzı denilen havuz da yer almaktadır. Kapalı Çarşı'ya 250 metre mesafedeki tarihi hamamda, sauna da mevcuttur.

6 - Galatasaray Hamamı

Tarihi Galatasaray HamamıGalatasaray Hamamı, dönemin Osmanlı padişahı II. Bayezid tarafından Beyoğlu'nda yaptırılmıştır. Zamanın önemli kişilerinden Gül Baba'nın, II. Bayezid'den isteği üzerine 1484 yılında yapılarak kullanıma açılmıştır. Hamam her dönem devletin büyük isimlerinden olan kadıların, padişahların, sadrazamların kullandığı bir yapı olmuştur.

7 - Çinili Hamam

Tarihi Çinili HamamÜsküdar'da bulunan tarihi Çinili Hamam'ın, 1640 yılında Kösem Sultan tarafından inşaatına başlattırılmıştır. Kösem Sultan'ın hamamın bitişini göremeden vefat etmesi üzerine özel çinilerle bezenmiş hamamın yaptırılmasını kardeşi üstlenmiştir. Ancak zaman içinde bu özel çinilerin çalınması hamamın zarar görmesine sebep olmuştur. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı bölümleri bulunan hamamın kubbeleri yüksekliği ile dikkat çekmektedir. Hamamın restorasyon çalışmaları esnasında mimari yapısında fazla değişiklik yapılmamış, sadece duvarları orijinal mavi taşlarla süslenmiştir.

8 - Süleymaniye Hamamı

Tarihi Süleymaniye HamamıKanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a 1557 yılında yaptırılan hamamla birlikte o dönemde Süleymaniye Cami ve külliyesi de inşa edilmiştir. Avrupa Yakası'nda bulunan Beyazıt'taki hamam üç bölümden oluşmaktadır. Hamamdaki bu bölümler kadınlar, erkekler ve Kanuni Sultan Süleyman'ın bir zamanlar yıkandığı özel loca bölümüdür. Hamam, yapımında kullanılan mermerleri ve süslemeleri ile çok beğenilmektedir.

9 - Mihrimah Sultan Hamamı

Tarihi Mihrimah Sultan Hamamıİstanbul, Edirnekapı'da bulunan ve Mihrimah Sultan Cami Külliyesi'nin bir bölümü olan tarihi Mihrmah Sultan Hamamı, 1562-1565 yıllarında çifte hamam şeklinde yaptırılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen Mihrimah Sultan Hamamı, günümüze kadar gelmiş önemli tarihi hamamlardandır.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Ay hepsi birer mücevher gibi. Benim çocukluğum ve gençliğim Eskişehir'de geçti, tabi hamama gitmek zorundaydınız, başka türlü nasıl yıkanılır bilmezdik, kendinden sıcak, yüzme havuzlu muhteşem hamamlardı, fakat şu anda yok edilmişler, sokaklardaki çeşmelerden sıcak sular alırdık, Kalabak suyu bedava idi, şu anda pet şişelere koymuş, satıyorlar, o tanıttığınız muhteşem hamamları o kadar çok İstanbul'a gitmeme rağmen gidip yıkanmadım, sanıyorum ısıtma sular kullanılıyor, olsun. Umarım kıymetleri bilinir. Muhteşemler, ben bir ara kaplıca gezisine katılmıştım, hala çok severim ama damarlarımı açar diye gidemiyorum, favori yerlerimden birisi Ayder Hamamı ve İnegöl, Oylat, çok özledim, sevgilerimle, Şükran Koçak .

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Teşekkür ediyorum. Harika insanlarsınız sizler her kimseniz. Bu hamamlardan inanın birçok insanımızın haberi yok, böyle güzel mazimizi gündeme getirip bizleri bu harika hamamlardan haberdar ettiğiniz için sizlere binlerce kez teşekkür ediyorum.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Muhteşem eserler. Paylaşım için teşekkürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Hem tarihimizi anımsattınız hem de bize bu güzellikleri tanıttınız. Elinize, emeğinize sağlık. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Cağaloğlu Hamamı'nı tavsiye ederim, özellikle saunası çok iyi.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bu bir hizmet, bu bir güzellik, bu bir içinizi dışa yansıtma, bu bir işini önemseme, bu hamamlardan İstanbul'da yaşayan kaç kişinin haberi var, Türkiye'de kaç kişinin bu hamamlardan haberi var, ben bir Gaziantepli olarak Antep'in hamamlarını biliyordum ama İstanbul'da böyle harika hamamlardan inanın haberim yoktu. Size samimiyetimle söylüyorum bu hamamların hepsini de gezeceğim ve tek tek ayrı ayrı zamanlarda girip yıkanacağım. Bizlere bu muhteşem yapıları tanıttığınız için sizlere binlerce teşekkür ediyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Ekip olarak harika işler ve paylaşımlar yapıyorsunuz. Tam ihtiyacım olan tarihî hamamları listelemişsiniz çok teşekkür ederim ve saygılarımı sunarım. İyi çalışmalar Neredekal ailesi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)