Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği

Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği

Paylaş
Merve Aygün Engin  
Eklenme: 03 Aralık 2021
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği
İstanbul’un en yeşil ilçelerinden olan Beykoz, sahip olduğu ormanlık alanları, doğayla baş başa vakit geçirmenizi sağlayan köyleri ve sakin atmosferiyle şehir hayatından kaçmak isteyenlerin sık sık uğradığı yerlerden. Hafta sonları doğa yürüyüşleri yapmak, köy kahvelerinde çay içmek ya da kamp yapmak isteyen herkesi ağırlayan Beykoz, bünyesinde barındırdığı Kelebek Çiftliği ile de her yaştan insana hitap ediyor.

Kelebeklerle dolu alanıyla, şehir ve iş yaşamının yarattığı stresi geride bırakmak ve renkli fotoğraflar çekinmek için İstanbul Kelebek Çiftliği harika bir yer.

İstanbul Kelebek Çiftliği Hakkında Detaylar

Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği

Hayatlarının büyük bir kısmını tırtıl olarak geçiren, bu sebeple de uçmak yerine bitki ve çiçeklere sürünerek yol alan kelebekler, rengarenk kanatlara sahip olup özgürce uçana kadar çok da ilgi çekmeyen hayvanlar olarak karşımıza çıkıyor. Ama yumurtadan kelebeğe dönüşmedeki mucizevi yolculuklarını görmek kadar, bu renkli canlılarla bir arada olma fikri bile İstanbul Kelebek Çiftliği’ne gitmek için bizi heyecanlandırmaya yetiyor.

Beykoz’da yer alan bu çiftlikte, seraların içinde bulunan kelebekler, soylarının devamı için doğal ortamlarında yaşıyor ve yaşatılıyor. Bu farklı türdeki kelebekler, dünyadaki diğer kelebek çiftliklerinde olduğu gibi bu çiftliklerde bulundurulmak üzere, özel olarak yetiştiriliyor. Omzunuza konanarak sizinle dost olan kelebekler eşliğinde büyüleyici bir deneyim sunan İstanbul Kelebek Çiftliği, özellikle çocuklu aileler olmak üzere her yaştan insanın gözde mekanı.

Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği

Ormanlarla çevrili bir alanda, renk renk çiçek ve bitkilerden oluşan botanik parkın içinde yer alan bu çiftlik, Türkiye’nin ilk kelebek çiftliği olarak biliniyor. Rehberler ve hazırlanan videolar eşliğinde kelebeğin doğumundan kanatlanıp uçmasına kadar, bu renkli canlıların hikayesine eşlik ediyorsunuz. Kelebek türleri hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz bu yolculukta, hiç görmediğiniz yeni türler tanıyarak unutulmaz anlara şahitlik ediyorsunuz.

Çiftliğin Şirin Mekanı: Obur Tırtıl Cafe

Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul Kelebek Çiftliği’nde bulunan Obur Tırtıl Cafe, adı gibi sevimli ve çok şirin bir mekan. Omzunuza ve üzerinize konan kelebeklerle oynadıktan sonra bir şeyler yiyip içmek isterseniz, Obur Tırtıl Cafe’de vakit geçirebilirsiniz. Bu mekanda kahvaltı servisi de var. Rezervasyon yaptırarak mekana kahvaltı için gelebilir, yemyeşil bir doğada güne leziz bir şölenle başlayabilirsiniz. Obur Tırtıl Cafe’de doğum günü organizasyonlarının da yapıldığı aklınızda olsun. Ayrıca buradan kelebek temalı hatıralar ve hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Gişiş Ücreti

Beykoz'un Tropikal Müzesi: İstanbul Kelebek Çiftliği

Kelebek çiftliğini Pazartesi günleri hariç diğer günler 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Eğer burada piknik veya kahvaltı yapmak isterseniz telefonla arayarak rezervasyon yaptırmanız yeterli. Bilet fiyatları 15 yaş üzeri yetişkinler için 35 TL, 3-14 yaş arası çocuklar için 30 TL. Engelli bulunan ziyaretçiler için % 50 indirim uygulanıyor. Okul ve gruplar için de önceden rezervasyon yaparak bu doğa harikası çiftliği görmek mümkün. Çiftliğin içinde, açık alanda etkinlik, kır düğünü gibi organizasyonlar da yapılabiliyor. Böyle bir ortamda yapılan bu tarz etkinlik ve organizasyonlar kesinlikle çok güzel olur.

Hem kelebeklerin ilginç yaşam öyküsüne tanık olmak, hem de Beykoz’da doğanın kucağında yer alan çiftlikte sakin ve huzur dolu bir gün geçirmek için, İstanbul Kelebek Çiftliği doğru adres. İster çocuklarınızla ister tek başınıza gidin, bu çiftlikten yüzünüzde gülümseme ile ayrılacaksınız, bundan emin olabilirsiniz.

Şehir dışından gelecek ziyaretçiler için Beykoz çevresi konaklama önerileri için;

Giriş
06.04.23
Çıkış
07.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0