Balıkesir Gastronomi Rehberi

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Balıkesir Gastronomi Rehberi
Balıkesir birçok ulusa ev sahipliği yapması nedeniyle tarihinde barındırdığı kültür yanında, termal turizm faaliyetleri ile de sıkça adından söz ettiren ve popüler olan bir yer. Gastronomi konusunda da emin adımlar atan, Unesco'nun ''Yaratıcı Şehir Ağı'' projesinde yer almak istemesi nedeniyle de çalışmalar başlatan Balıkesir, yakın gelecekte ''Gastronomi Şehri'' ünvanını elde edecek gibi görünüyor.

Balıkesir hayvancılık faaliyetleri ile ünlü, hayvan çiftliklerine ev sahipliği yapan, et ve süt ürünleri bakımından Türkiye'nin önde gelen illerinden biri. Hal böyle olunca şehirde bulunan üniversitelerin Gastronomi bölümleriyle ortak çalışmalar yapan, sürdürülebilir turizm potansiyelini kullanmak isteyen ve yakın gelecekte özellikle Gastronomi alanında turizm faaliyetlerinden söz ettirmeyi planlayan Balıkesir'in yemek kültürüne bu yazımızdan yakından bakmak istedik. Balıkesir'in meşhur yemekleri nelerdir?, Günümüzde farklı yorumlanan Balıkesir yöresel yemekleri nelerdir? diye merak ediyorsanız, gelin bu yazımızda Balıkesir Lezzetlerine hep beraber yakından bakalım.

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir Gastronomi RehberiBirçok tatil beldesi ile popüler olan Balıkesir aslında hem yaz hem de kış turizmine hizmet eden bir destinasyon. Ayvalık, Cunda, Edremit, Burhaniye gibi tatil yerlerinin yanı sıra, Gönen, Güre gibi ilçeleri de termal şifa suları ile her mevsim ziyaretçiye açık olan turizm bölgeleri. Balıkesir şehri merkezinin bir albenisi olmaması nedeniyle asıl ilçeleri ile potansiyeline ulaşmaya çalışan Balıkesir'in Şirin Beldeleri adlı yazımızda Balıkesir'i daha yakından tanıyabilir, hangi mevsimde gitmek istiyorsanız planlarınızı önerilerimize göre yapabilirsiniz.

Balıkesir Yöresel Lezzetler

Keşkek

Balıkesir Gastronomi RehberiAnadolu'nun birçok yerinde yöresel bir lezzet olan Keşkek, Balıkesir'in en ünlü yöresel yemekleri arasında. Buğday ve kırmızı etten yapılan keşkek, tüm kalabalık sofralarda baş tacı olan oldukça doyurucu bir lezzet.

Düğün Çorbası

Aslında Anadolu'nun birçok şehrinde yapılan bu çorba, adı üzerinde geleneksel düğünlerde misafirlere ikram edilmek üzere koyun eti ve tereyağ ağırlıklı olarak yapılan ve sonrasında terbiye edilen geleneksel bir çorba olarak Balıkesir'de de tüketiliyor.

Tesis Fiyatı

29 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

450 TL

En Uygun Fiyata Git

Sura

Balıkesir Gastronomi RehberiBalıkesir'in yöresel yemekleri arasında ilk sıralarda yer alan Sura, kaburga eti ve pilavın birleşmesiyle oluşan bir yemek. Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde de oldukça tüketilen bu yemek, Balıkesir'de farklı bir tatta yapılıyor.

Bigadiç Güveci

Balıkesir'in Bigadiç ilçesinin adını alan bu güveç, oğlaktan yapılan bir et yemeği. Bazı yerler hem oğlak hem kuzu etinden yapılıyor. Yumuşacık et yemek isteyenler için önerilen bir yemek.

Tesis Fiyatı

29 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

700 TL

En Uygun Fiyata Git

Peynirli Patlıcan

Balıkesir Gastronomi Rehberiİmam bayıldının farklı yorumlanması sonucu yapılan Peynirli patlıcan, patlıcanın oyularak içine kıyma harcı yerine tavuk, lor peyniri ve kaşar karışımının konulması ile ana yemek olarak tüketilen geleneksel bir Balıkesir yemeği.

Şevketi Bostan

Balıkesir'in Ege Bölgesine yakın olması nedeniyle mutfağında Ege otlarını, Ege sebzelerinin birçoğunu görebilirsiniz. Zeytinyağlı ve etli bir yemek olarak yapılan Şevketi bostan, hafif yemek severler için güzel bir alternatif.

Tesis Fiyatı

29 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

750 TL

En Uygun Fiyata Git

Höşmerim

Balıkesir Gastronomi RehberiBalıkesir denilince akla ilk gelen tatlılardan birisi Höşmerim Tatlısı. Peynir Tatlısı olarak bilinen Höşmerim oldukça hafif ve güzel bir tatlı olarak Balıkesir'de tüketiliyor.

Susurluk Tostu ve Ayranı

Balıkesir Gastronomi RehberiYolu Balıkesir'den geçen herkesin Susurluk civarında sadece tostu ve ayranı için mola verdiğini herkes bilir. Balıkesir'in lezzetli peynirleriyle hazırlanan ve özellikle salçalı tostu ile meşhur olan Susurluk, taptaze bol köpüklü ayranı ile de Balıkesir lezzetleri arasına girmiş durumda.

Ayvalık Tostu

Hemen hemen Türkiye'nin her yerinde yiyebileceğiniz, özellikle tatil beldeleri ile özdeşleşen Ayvalık tostunu kim sevmez? Peynir, sucuk, salam gibi malzemelerin bolca kullanıldığı, kocaman ekmeği ile lezzetli bir ürüne dönüşen Ayvalık tostunu mutlaka Balıkesir'in herhangi bir yerinde denemelisiniz.

Tesis Fiyatı

29 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

500 TL

En Uygun Fiyata Git

Höşmerim

Balıkesir Gastronomi RehberiBalıkesir denilince akla ilk gelen tatlılardan birisi Höşmerim Tatlısı. Peynir Tatlısı olarak bilinen Höşmerim oldukça hafif ve güzel bir tatlı olarak Balıkesir'de tüketiliyor.

Karadut Suyu

Balıkesir'de şifa niyetine her yerde, her evde tüketilen doğal Karadut suyunu Balıkesir geziniz sırasında mutlaka tatmalısınız.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Et ve Süt Ürünleri

Balıkesir Gastronomi RehberiYazımızın başında hayvancılığın Balıkesir'de önemli bir geçim ve endüstri kaynağı olduğunu belirtmiştik. Mandıracılığın hakim olduğu Balıkesir'de seyahatiniz sırasında çeşit çeşit peynirler alabilir, et ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Zeytin ve Zeytinyağı

Balıkesir Gastronomi RehberiEge Bölgesine yakın olması nedeniyle ikliminde yetişebilen Zeytin ağaçları nedeniyle zeytincilik ve zeytinyağı endüstrisi Balıkesir'de gelişmiş durumda. Çeşit çeşit zeytin bulabilir, en lezzetli zeytinyağlarını bu bölgede tadabilirsiniz.

Balıkesir'de Nerede Kalınır?

Balıkesir Gastronomi RehberiBalıkesir ziyaretiniz sırasında gezeceğiniz ilçelere karar verdikten sonra konaklama için çözüm çok basit. Neredekal.com üzerinden Balıkesir Otelleri listemizi inceleyebilir, rotanıza göre en uygun Balıkesir Otellerini zevkinize ve bütçenize göre seçebilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)