Antalya Altınbeşik Mağarası Hakkında Her Şey, Türkiye

Antalya Altınbeşik Mağarası Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Sinan Sofuoğlu

Antalya Altınbeşik Mağarası Hakkında Her Şey
Antalya'nın İbradı ilçesinde, Ürünlü Köyü'nün güneydoğusunda yer alan Altınbeşik mağarası ülkemizin en büyük, Avrupa'nın ise 3.en büyük yeraltı gölüne sahip mağaramız. 1994 yılında jeolojik önemi yüzünden koruma altına alınarak milli parka dönüştürülmüş. O zamandan günümüze, ziyaretçileri üzerinde büyüleyici bir etki bırakmakta. Adını altında bulunduğu Altınbeşik Tepesinden alan mağara, 2.500m uzunluğuyla ülkemizdeki en büyük mağaralardan. Sayısız dikit ve sarkıtları gören herkesi hayrete düşürüyor ve yıllık 69.000 ziyaretçi ağırlamasıyla son 5 yıldır Antalya Gezilecek Yerler arasında en fazla ilgi gören mağaralardan biri. Mağara 3 kata ayrılıyor ve en yüksek noktası 101 metreye ulaşıyor. Ayrıca düdenlerden gelen suların Manavgat Çayına boşaldığı nokta olmasıyla da önemli bir yere sahip.

Mağara, kaynak değerleri ve jeomorfoloji açısından oldukça zengin ve karmaşık bir yapıya sahip. Orta koridor kısımlarında meydana gelen şiddetli kıvrımlar ve ani dikey yükselmeler bunun en iyi örneklerinden. Üç kattan oluşan mağaranın alttaki iki katı mevsimde yağan yağmura göre aktif bir şekle gelirken, en üst katmanı her daim kurak gözlemlenmekte. Vadide meydana gelen çatlaklar ve çökükler, yıllar boyunca mağaranın aktifliğiyle şekillenmiş. Altınbeşik Mağarası, 142 milyon yıl önce, Kretase sürecinde, kireçtaşları kırıklarının üzerinde meydana gelmiş. Daha kuzeyde bulundan Eynif Polyesi başta olmak üzere, civardaki birkaç polyeden yer altına inen suların toplanma alanı görevini üstleniyor. Bahar aylarında mağara içerisinde çok miktarda durgun gölet bulunuyor. Yağışlar arttıkça mağara içerisindeki kum ve çakıl birikintileri ve akıntı oyukları, debisi kuvvetli yeraltı derelerinin aktifleştiği haberini veriyor.

Antalya Altınbeşik Mağarası Hakkında Her Şey

Tamamen kurak bir halde olan üst katmanda, bahsettiğimiz sarkıtlar ve dikitler bulunuyor. Bu doğal aşınımlar mağaranın en üst katında da uzun yıllar önce aktif bir su akışı olduğunu göstermekte. Çünkü aşınmaları sadece yağmur ve rüzgarlarla değil aynı zamanda şiddetli akımlara maruz kalmalarından da kaynaklanıyor. Mağaranın girişinden itibaren 200m mesafede devamlı su altında bulunan bölümler başlıyor. Akışın yoğun olmadığı zamanlarda kanoyla gezebileceğiniz alt seviyenin bitiminde, 40m yüksekliğe sahip dik bir çıkış yer alıyor. Bu çıkış ve bitişiğindeki duvarlar, boydan boya beyaz renkli kalın travertenlerle kaplı. Mağaranın en güzel bölümlerinden biri de şüphesiz ki burası.

Euphoria Palm Beach Resort

    Otel
  • Kızılağaç /
  • Manavgat /
  • Antalya

Mağaranın ülkemizde bulunan en büyük yeraltı su sistemine ev sahipliği yaptığından bahsetmiştik. Söbüce, Kızılova ve Kambos sularını taşıyan bu sistem Altınbeşik mağarasında son buluyor. Yaklaşık 150m uzunluğa sahip sular, Beyşehir Gölüne kadar bağlanıyor.

Altınbeşik Mağarası'na Nasıl Gidilir?

Antalya Altınbeşik Mağarası Hakkında Her ŞeyMilli parka Manavgat üzerinden İbradı ilçesine giden araçlarla ulaşabilirsiniz. Mağarayı ziyaret ederseniz içerisindeki sularda kanoyla seyahat edebilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve tarih içerisinde dünyada meydana gelen değişimlere tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda milli park, sahip olduğu çam ağaçları ve temiz havasıyla eğlenceli vakit geçirmenize ve piknik yapabilmenize olanak sağlıyor. Altınbeşik Milli Parkı, hem doğal güzellikleri hem de dünyada önemli bir yere sahip mağarasıyla ülkemizin en değerli rotalarından.

Antalya'da Nerede Kalınır?

Antalya Altınbeşik Mağarası Hakkında Her Şeyİlkbahar mevsiminin binbir güzelliğinden faydalanarak Antalya'ya seyahat planlıyorsanız henüz havalar aşırı ısınmadan gelmeniz güzel olacaktır. Erken rezervasyon fırsatlarının çeşitli olduğu Antalya'da kalabileceğiniz çok fazla seçenekte otel mevcut. Antalya Erken Rezervasyon Otelleri sayfasını inceleyerek, Antalya erken rezervasyon fırsatlarına sahip olan otellerden dilediğiniz tarih için rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Terrace Beach Resort

    Otel
  • Kumköy /
  • Manavgat /
  • Antalya
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)