Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel Baba, Türkiye

Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel Baba

Yorum Yok

İlginç Bilgiler Alper Kaya

Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel Baba
Onunla ilgili filmleri izlemiş, pek çok çizgi filmde ve hikâyede de ona rastlamışızdır. Ancak onun dünyaya uzanan efsaneleşme sürecinde, arka plandaki şehrin Antalya olduğunu ya bilmeyiz ya da çok geç öğreniriz.

İşte karşınızda, Noel Baba efsanesi!

Antalya'nın Demre Kasabasından...

Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel BabaNoel Baba, Antalya'nın Demre kasabasında yaşayan Aziz Nikola isimli bir din adamına dayanarak üretilmiş bir figürdür. Asıl ismi Aziz Nikolaus olan bu din adamı MS. 324 ile 337 yılları arasında Antalya'nın eski adıyla Myra, günümüzdeki ismiyle ise Demre kasabasında piskopos olarak çalışmış.

Ömrünün son dönemlerini Demre'de geçiren, bu kasabada hayatını yitiren ve bu kasabaya gömülen Aziz Nikola; çocukları sevindiren ve onları koruyan, denizcileri kurtaran, fakirleri doyuran, maddi durumu iyi olmayanları evlendiren bir din adamı olarak iyilikleriyle nam salmış. Ve bilhassa çocuklar ile gemicilerin koruyucu azizi olarak ilan edilmiştir.

Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel Baba

Aziz Nikola 65 yaşındayken, 6 Aralık 343 tarihinde Demre kasabasında hayata gözlerini yummuş; bunun üzerine de Demreliler tarafından onun adına bir kilise yapılarak naaşı bu kilisedeki bir mezara gömülmüştür.

Bununla birlikte, Haçlı seferlerinde İtalyanlar Aziz Nikola'nın mezarını açıp kemiklerini yağmalayarak Bari kentine götürerek buradaki bir mezara gömmüşler. Fakat ondan kaldığına inanılan bir kol kemiği hâlâ Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.

Aziz Nikola'dan Noel Baba'ya...

Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel BabaOrtodoks Hristiyanlar tarafından, "aziz" anlamına gelen Aya sıfatıyla anılan Aya Nikola; Ünye'deki eski kiliseden dünyadaki üç bini aşkın kiliseye dek pek çok ibadethaneye isim kaynağı olmuştur. Fakat bu kiliselerin hiçbirisinin Noel Baba ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

Hayatında hiç kar görmemiş, hiç kızağa da binmemiş olan Aziz Nikola, rivayete göre koyu renkli din adamı elbisesiyle, yanından ayrılmayan yaşlı eşeğiyle çocuklara hediye dağıtırmış. Hıristiyanlık öncesi dönemdeki masallardaki figürlere benzeyen bu iyilik hareketi, zamanla bir Noel Baba efsanesine dönüşmüş ve İtalya'da "Babbo Natale", Portekiz'de "Pai Natal", Almanya'da "Weihnachtsmann", Fransa'da "Le Pere Noel", Brezilya'da "Papai Noel", Hollanda'da "Sinter Klas" gibi pek çok farklı isimle anılan bir yılbaşı hikâyesi kahramanı olarak ortaya çıkmış.

Noel Baba Neden Kırmızı Giyer?

1860'lı yıllarda Amerika'dan Thomas Nast isimli bir karikatürist, Noel Baba efsanesini resmetmeye karar verdiğinde tombul, göbekli, güleç ve kırmızı kıyafetli bir figür çizdi. Onun akabinde Almanlar eski dinlerden kaynaklı çam ağacını bu figüre adapte ettiler ve 16. Yüzyıl itibarıyla Kuzey Avrupa'da, Noel döneminde çam ağacı süsleme adeti ortaya çıktı.
Antalya’dan Dünyaya Yayılan Bir Efsane: Noel Baba

Antalya'dayken, özellikle yeni yıl döneminde gökyüzüne dikkatle bakın. Kırmızı elbisesi, yorgun geyikleri ve arkasında yığınla hediye paketiyle bir yıldız gibi gözünüzün önünden kayıp geçen Aziz Nikola'yı görebilirsiniz belki…

Antalya'da Nerede Kalınır?

Siz de yılın her dönemi için uygun fiyatlı Antalya otelleri listesine aşağıdan ulaşabilir, seyahatinizi hızlıca planlayabilirsiniz!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)