Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey

Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 11 Mayıs 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey
Antik şehirler açısından oldukça zengin bir ilimiz olan Antalya’da, bazı antik kentlerin yapı olarak çok yakına inşa edilmiş olmalarından ötürü geçmiş zamanlarda kültürel ve siyasi ilişkileri bulunduğu bilinmektedir. Myra Antik Kenti hakkında yazdığımız yazıyı okuduysanız, döneminin en güçlü şehirlerinden birisi olan Myra’nın güçlü bir politik altyapıya da sahip olduğunu anlamışsınızdır. Bu kez sizi Myra ile doğrudan doğruya alakalı ve onun da çok yakınında yer alan, Antalya Antik kentleri içerisinde önemli bir ziyaret alanı olan başka bir antik kente davet ediyoruz: Andriake’ye!

Andriake Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey

Tarih sahnesine çıkışı Milattan Önce 197’ye dayanan Andriake, antik dönemde Likya Bölgesi’nde Phaselis ve Patara şehirlerine benzer biçimde önemli bir liman kimliği taşıyordu. Günden güne güçlenen ve önemi artan Andriake’nin günümüzde antik şehrin kalıntılarının yer aldığı koyun her iki yakasına yavaş yavaş yayıldığı düşünülmektedir.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 değerlendirme)
Şirinyalı Mah, Muratpaşa, Antalya
Etstur
%15 Tasarruf
Sadece Konaklama
1.301 TL
Demre’nin Antik Kenti, Andriake... Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey

Demre ilçesinde yer alan Andriake antik kenti'nde koyun sol tarafında kalan düzenlenmiş alanı gezebileceğiniz gibi sağ tarafta sazlıklar arasında, kum tepelerinin altında kalan kalıntıları da gözlemleyebilirsiniz. Demre – Kaş yolu üstündeki Çayağzı sapağının sağında bulunan antik yapı da gözünüze çarpacak denli etkileyicidir. Zira bu yapı, şehrin anıtsal çeşmesi olarak inşa edilmiştir.

Andriake Antik Kenti Gezilecek Yerler

Andriake Antik Kenti, günümüze kadar ulaşan yapıları ile Antalya Gezilecek Yerler arasında kültür turizmini seviyorsanız görmeniz gereken destinasyonlar arasındadır. Şehrin düzenlenmiş bölümünde A Kilisesi, Doğu Hamamı, B Kilisesi, Batı Hamamı, Liman Agorası, merdivenle inilen bir sarnıç, Mureks işlikleri, granarium ve sinagog, Andriake işlikleri, liman yapıları ve onurlandırma anıtları bulunmaktadır. Ören yerinin girişindeki salonda Likya Uygarlıklarına dair hazırlanmış kısa tanıtım filmi de ziyaretçiler için oldukça iyi bir bilgilendirme çalışması olarak dikkat çekmektedir.
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Lara, Muratpaşa, Antalya
Otelz.com
Oda-Kahvaltı
902 TL

Andriake Antik Kenti Nerede?

Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey

Antalya sınırları içinde yer alan Andriake Antik Kenti; Myra Antik Kenti’nin ‘liman kenti’ olma özelliği taşımaktadır. Demre ilçesindeki Çayağzı mevkiinde yer alan Andriake Antik Kenti’nde kazıların devam ettiği bölümde bulunan Likya Uygarlıkları Müzesi de ziyarete açık durumdadır.

Andriake Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Andriake Antik Kenti, haftanın her günü ziyarete açık olup yaz döneminde 09.00 – 19.00, kış döneminde ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Ziyaretlerde Müzekart geçerlidir.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kaleiçi, Muratpaşa, Antalya
Otelz.com
%10 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
700 TL

Antalya’da Nerede Kalınır?

Andriake Antik Kenti Hakkında Her Şey

Siz de Andriake Antik Kenti ve bölgedeki diğer antik şehirleri ziyaret etmek için Antalya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Antalya Otelleri listemizile seyahatinize dönük konaklama tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!
Giriş
29.03.23
Çıkış
30.03.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0