Alinda Antik Şehri, Rota Önerileri

Alinda Antik Şehri

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Alinda Antik Şehri

Aydın ili Karpuzlu ilçesinde tepe üzerinde kuruludur. Kekatomnos'un kızı Ada, erkek kardeşi Pixodaros tarafından Halikarnassos'tan (Bodrum) uzaklaştırılınca MÖ 340'ta Alinda'ya çekilmiş ve burasını kendine başkent yapmıştır.

Ada, MÖ 334 yılında İskender'e itaat etmiş ve Karya Kraliçesi olmuştur. Herakles portrelerinin yer aldığı gümüş paralar darbeden ve Karya'nın en müstahkem şehri diye nitelendirilen Alinda, İskender'in ölümünden sonra Bergama Krallığı'nın toprakları içinde kalmış, bu krallık Aydın ili Karpuzlu ilçesinde tepe üzerinde kuruludur. Kekatomnos'un kızı Ada, erkek kardeşi Pixodaros tarafından Halikarnassos'tan (Bodrum) uzaklaştırılınca MÖ 340'ta Alinda'ya çekilmiş ve burasını kendine başkent yapmıştır. Ada, MÖ 334 yılında İskender'e itaat etmiş ve Karya Kraliçesi olmuştur. Herakles portrelerinin yer aldığı gümüş paralar darbeden ve Karya'nın en müstahkem şehri diye nitelendirilen Alinda, İskender'in ölümünden sonra Bergama Krallığı'nın toprakları içinde kalmış, bu krallığın vasiyeti ile Roma idaresine girmiş, MS 3.yy.a kadar kendi adına sikke bastırmıştır. Bizans egemenliği altında önemini yitiren alinda'nın piskoposluk merkezi olduğu kaynaklardan anlaşılmaktadır.

Alinda'nın bugün izlenilebilen etkileyici yapılarından biri 100 mt. uzunluğundaki agoradır. Şehrin dikdörtgen bloklardan örülmüş surları büyük ölçüde ayaktadır. Akropolün güneybatı eteğinde 35 sıralı, 5000 kişilik Helenistik tiyatrosu ve akropolün kuzeybatı ucunda ise dört kemeri tam olarak ayakta duran aquadukt (Su Kemeri) dikkati çekmektedir. Saray, lahitler ve iki katlı kule görülebilecek diğer kalıntılardır. Kraliçe Ada'nın etkileyici konuk odasını, lahdi ve mücevherleri Bodrum Kalesi'ndeki müzede sergilenmektedir.eti ile Roma idaresine girmiş, MS 3.yy.a kadar kendi adına sikke bastırmıştır. Bizans egemenliği altında önemini yitiren alinda'nın piskoposluk merkezi olduğu kaynaklardan anlaşılmaktadır.

Alinda'nın bugün izlenilebilen etkileyici yapılarından biri 100 mt. uzunluğundaki agoradır. Şehrin dikdörtgen bloklardan örülmüş surları büyük ölçüde ayaktadır. Akropolün güneybatı eteğinde 35 sıralı, 5000 kişilik Helenistik tiyatrosu ve akropolün kuzeybatı ucunda ise dört kemeri tam olarak ayakta duran aquadukt (Su Kemeri) dikkati çekmektedir. Saray, lahitler ve iki katlı kule görülebilecek diğer kalıntılardır. Kraliçe Ada'nın etkileyici konuk odasını, lahdi ve mücevherleri Bodrum Kalesi'ndeki müzede sergilenmektedir.

Alinda antik şehrini Kuşadası, Didim ve Selçuk da kalan turistler yoğun olarak ziyaret etmektedir.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)