Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 17 Mayıs 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey
Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor ve bilmediğimiz pek çok antik kentin varlığına şahit oluyoruz. Özellikle son yıllarda hemen hemen her gezginin listesinde olan antik kentler, ülkemizin tarihi ve kültürel değerini gözler önüne seriyor. Bu tarihi değerlerin içerisinde Kütahya Gezilecek Yerler denilince akla ilk gelen yer Aizanoi Antik Kenti. Frigyalılar dönemine ait olan ve geçen yıllara rağmen varlığını korumaya devam eden kent, büyüleyici yapıları ve tarihiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Aizanoi Antik Kenti'nin Tarihi

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey

Aizanoi Antik Kenti, antik Frigya döneminde yaşayan Aizanitis’lerin ana yerleşim merkezi olarak biliniyor. Kentin çevresinde yapılan kazılar sonucunda, M.Ö. 3 bin yıllarına ait yerleşim izleri bulunmuş. Bir dönem Bergama egemenliğinde olan kent, daha sonra Roma egemenliği altına girmiş. Roma döneminde parlak dönemini yaşamış ve bu dönemde yaptığı üretimler ve zenginliğiyle adını dünyaya duyurmuş. Selçuklular döneminde ise bu bölge Çavdar Tatarları tarafından üs olarak kullanıldığı için, kentin bulunduğu bölgeye Çavdarhisar adı verilmiş.
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(28 yorum)
Alipaşa, Merkez, Kütahya
Tesis Fiyatı
Oda-Kahvaltı
599 TL

Tarihten Günümüze Kalan Kalıntılar

Zeus Tapınağı

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey

Roma döneminde inşa edilen ve dünyanın en iyi korunmuş tapınaklarından olan Zeus Tapınağı, Aizanoi Antik Kenti’nin en ilgi çekici kalıntıları arasında yer alıyor. Bir tepe üzerine kurulmuş olan bu tapınak, şehrin önemli dinsel yapıları arasında bulunuyor. Baktıkça insanda sonsuzluk hissi uyandıran, tarihe tanıklık edip günümüzde de var olan bu tapınak, Aizanoi Antik Kenti’nin simgesi durumunda. Roma döneminde piskoposluk merkezi olarak önemini koruyan kentin etrafı sütunlarla çevrili ve üst kısmı mermer kirişlerle kaplı. Bu özellikleriyle ziyaretçilerini tarihin tozlu sayfalarında bir yolculuğa çıkaran Aizanoi’nin her bir detayı gerçekten hayranlık uyandırıyor.

Aizanoi Macellum

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey

Bergama, Efes, Side gibi diğer antik kentlerle çağdaş olan Aizanoi’de, Zeus Tapınağı haricinde pek çok kalıntı yer alıyor. Bunların arasından Aizanoi Macellum olarak bilinen dünyanın ilk borsa binası dikkatleri üzerine çekiyor. Bu binanın duvarlarında İmparator Diocletian döneminde imparatorluk pazarlarında satılan malların fiyatlarının yer aldığı ve günümüze kadar ulaşan yazıtlar yer alıyor.

Diğer Kalıntılar

Kentte ayrıca yaklaşık onbeş bin kişilik tiyatro binası ve on üç ün beş yüz kişi kapasiteli stadyum bulunuyor. Bu yapılar birbirine bitişik yapıldığından, stadyum-tiyatro kompleksi olarak anılıyor. Kentte iki hamam, ikisi hala ayakta kalmayı başarmış beş adet köprü, su yolları ve nekropoller gibi daha pek çok kalıntı bulunuyor. Doğanın ortasında, binlerce yıldır gökyüzünün altında tarihe tanıklık eden Aizanoi, buraya gelen herkesi büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Aizanoi Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan ve ''İkinci Efes'' olarak bilinen Aizanoi Antik Kenti, Kütahya il merkezine 50 km uzaklıktaki Çavdarhisar ilçesinde yer alıyor. Kente ulaşmak için öncelikle Çavdarhisar ilçesine ulaşmanız gerek. Yolu ve tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma kullanacaksanız, kent merkezinden minibüs ve otobüslere binebilirsiniz.

Dünyanın en iyi korunmuş tapınağına ve dünyanın ilk borsa binasına ev sahipliği yapan Aizanoi, heybeti ve tüm ihtişamıyla büyüleyici bir deneyim sunuyor. Tarih ve doğanın bir bütün olduğu kentte zamanın ruhunu hissetmeniz mümkün.

Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti

Antik kente giriş ücreti 15 TL'dir. Müzekart ile ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Kütahya’da Nerede Kalınır?

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Her Şey

Kütahya Gezilecek Yerler düşünüldüğünde en az bir gece kalınması gereken destinasyonlardan biri. İster pansiyon, ister konuk evi, isterseniz beş yıldızlı oteller içerisinde arama yapabilir, Kütahya Otelleri sayfamızdan dilediğiniz tesise rezervasyon yapabilirsiniz.
Giriş
09 Haziran Cum.
Çıkış
10 Haziran Cts.
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0