Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
2018'de Yunan Adaları Kapı Vizesi Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2018'de Yunan Adaları Kapı Vizesi Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 24 Nisan 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
2018'de Yunan Adaları Kapı Vizesi Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tatlı bir bahar havasının hakim olduğu şu günlerde kendimizi ister istemez daha sık tatil hayali kurarken buluyoruz. Aklımızda görmek istediğimiz onlarca yer ve içimizde dur durak bilmeyen keşfetme arzusu varken bu yaz nereye gideceğim sorusu zihnimizde dönüp duruyor. "Yurt dışına mı çıkmalı yoksa burada kalıp deniz tatili mi yapmalı?" gibi düşünceler arasında bocalıyorsanız sizi her iki hayalinizi de gerçekleştirecek bir fırsatla selamlıyoruz: Yunan adaları! Çünkü ülkemizin en güzide sahil beldelerinden 2012’den bu yana kapıda vize uygulaması ile kolaylıkla ulaşabildiğimiz Yunan adalarına 2018 yılında da aynı şekilde ulaşabileceğiz. Siz de ülkemizin bu birbirinden değerli tatil beldelerinde yapacağınız keyifli bir tatilin ardından seyahatinizi Yunan adaları ile taçlandırabilirsiniz.
Yunanistan Kapı Vizesi Nedir ve Hangi Adalar İçin Geçerlidir? kapı vizesi nedir

Ülkemiz ile Yunanistan arasında geçerli olan bu uygulama sayesinde bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan’ın her adası olmasa da bazı adalarına kapıda vize uygulaması ile giriş yapabiliyor. Bu uygulamaya göre Yunan konsolosluğuna başvurmadan sizden istenen gerekli bazı belgeleri tamamlayarak ülkemizin çeşitli beldelerinden feribotla bu adalara ulaşmanız mümkün oluyor. Uygulama 2012 yılından bu yana tarihleri değişkenlik gösterse de genellikle nisan ayı ile başlayıp ekim ayına kadarki zaman dilimi içerisinde geçerli oluyor. Fakat hemen belirtmeliyiz ki bu tarihler değişkenlik gösterebildiği için her yıl güncelliğini kontrol etmeniz gerekiyor. 2018 yılı için açıklanan resmi tarihler ise 16 Nisan-30 Eylül olarak belirlenmiş. Bu uygulamanın geçerli olduğu ve kapı vizesi ile giriş yapabileceğiniz adaların listesi de şöyle; Samos, Midilli, Sakız, Meis, Rodos ve Kos.
Schengen Vizesi ile Kapı Vizesi Farkı Nedir? schengen ve kapı vizesi farkı

İki vizenin birbirinden farkını kısaca açıklamak gerekiyorsa kapı vizesi en fazla 15 gün süreyle yukarıda belirttiğimiz adaları ziyaret için geçerli ve bu vize ile diğer adaları ya da Schengen ülkelerini ziyaret etmeniz mümkün olmuyor. Ancak eğer elinizde hâlihazırda geçerliliği olan bir Schengen vizeniz mevcutsa o zaman bu adaları rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.
Kapı Vizesine Nasıl Başvurulur ve Gerekli Evraklar Nelerdir? kapı vizesi gerekli evraklar

Kapı vizesi için öncelikle bulunduğunuz beldedeki seyahat acenteleri ile iletişime geçerek gerekli belgeleri bu acentelere iletebilirsiniz. Sizden istenen belgelere geçemeden önce yeşil pasaport ya da diplomatik pasaport sahiplerinin vizeden muaf tutulduğunu hatırlatmak isteriz. 2018 Kapı vizesi için gerekli belgeler ise şu şekilde; en az 3 ay geçerlilik süresi olan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf(son 6 ay içerisinde çekilmiş), hem pasaport hem de kimlik fotokopisi, vize başvuru formu, gidiş-dönüş feribot bileti, otel rezervasyonu ve son olarak vize ücretiniz.
Gerekli evraklar dönem dönem farklılık gösterebilmekte ya da gerektirdiği takdirde ekstra belgeler eklenebilmektedir. Bu sebeple siz her ihtimale karşı gideceğiniz acente ile iletişime geçmeyi ve acentenizin sizden talep ettiği doğrultuda hareket etmeyi ihmal etmeyin. 2018 kapı vizesi için ücreti ise yetişkinler için 55 Euro, 0-12 yaş arası çocuklar için de 20 Euro ile 25 Euro arası değişkenlik gösterebilmektedir.
Hangi Yunan Adasına Nerelerden Gidilir? yunan adalarına ulaşım

Gelelim 2018’de kapı vizesi uygulaması ile ziyaret edebileceğiniz bu adalara nerelerden ulaşabileceğinize. Sakız Adası’na; Çeşme’den Rodos’a; Bodrum, Fethiye ve Marmaris’ten Meis’e; Kaş’tan Midilli’ye; Ayvalık’tan Samos’a; Bodrum, Seferihisar ve Kuşadası’ndan Kos’a; Bodrum’dan kalkan feribotlar ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 2018 Kapı Vizesi Hakkında Unutulmaması Gerekenler kapı vizesi ile gidilebilecek adalar

Kapıda vize uygulaması ile bu altı Yunan adasına gitmek istediğiniz takdirde vize belgelerinizi seyahatinizden en az 3 ya da 4 gün öncesine kadar teslim etmenizin yanı sıra bazı durumlarda bu süre bir haftayı da bulabilmektedir. Bu sebeple yine ilk yapmanız gereken belgelerinizi kaç gün öncesinden teslim etmeniz gerektiği hakkında acenteniz ile iletişime geçmektir. Ayrıca eğer pasaportunuzda K.K.T.C giriş-çıkış damgası bulunuyorsa ne yazık ki adalara giriş yapamadığınızı hatırlatmak isteriz.
Son olarak size tavsiyemiz seyahatinizi son dakika yerine önceden planlama şansınız varsa kapı vizesi almak yerine mutlaka Schengen vizesi başvurusu yapmanız yönünde. Çünkü böylelikle seyahatiniz bütçeniz için çok daha uygun hale gelecek ve Schengen vizesi ile birden fazla ülke ziyaret etme şansı bulabileceksiniz.

Yorumlar

KAYA ÖZDEMİR 
25.04.2018
Kapı vizesi bilgisi için teşekkür ederim. Bu konuda destek almak için Fethiye'den 2 acenta aradım ikisi de "Kapı vizesi Haziran ayında başlayacak." dedi, tereddüte düştüm.
rojin 
20.05.2018
Merhabalar, bir sorum olacak. Eğer EU vatandaşıysak yine de vize almamız gerekli mi ya da EU ülkelerinden birinin vizesini taşıyorsak?
VEFA ALIYEVA 
06.06.2018
Azerbaycan vetendaşlarına Yunanistan'a getmek için Schengen vizesi alınması için nereye muracıyet edebilirim? Hal-hazırda Alanya'dayım. Oturumum yok. Türkiye'de konsolosluga mı muraciyet etmem lazım?