Alacahöyük Müzesi

  • Çorum

Alacahöyük Müzesi

Çorum-Alaca ilçesinin Alacahöyük beldesinde yer alan Alacahöyük Müzesi'nde bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan buluntular sergilenmektedir. Tunç Çağı ve Hitit döneminin önemli merkezlerinden biri olan bölgede 1935 yılında başlayan kazılar sonucu 4 farklı uygarlığın izleri ortaya çıkarılmıştır. Burada yapılan kazılar aynı zamanda ülkemizin ilk ulusal kazılarından biri olmasıyla ön plana çıkmaktadır.

Özellikle tarih meraklıları için muhteşem bir koleksiyon sergilenen Alacahöyük Müzesi'nde Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerine ait pek çok esere rastlanmaktadır. Müze ilk olarak 1940 yılında açılmış, 1982 yılında bugün bulunduğu ören yeri içerisindeki binaya taşınmış ve son olarak 2011 yılında yeniden düzenlenmiştir. Eski Tunç Çağı'na ait olan 13 kral mezarı müzede sergilenen en önemli parçalar arasında yer almaktadır. Müzede sergilenen ve ilginizi çekecek diğer eserlerin bazıları ise şu şekildedir; Kalkolitik dönemden kalan seramikler, yöreye ait halılar, kilimler, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgahları, hayvan figürleri, kemik süs eşyaları ve Osmanlı döneminden kalan kesici ya da silahlı aletler.

Günün birinde Çorum'a yolunuz düşerse hem ören yerini hem de müzeyi gezme imkanı bulabileceğiniz Alacahöyük'ü seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Böylece Alacahöyük Müzesi'nde yer alan onlarca eseri daha yakından görebilir, geçmiş dönem hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Çok etkileyici
10

-

Hem müze binası hem ören yeri çok etkileyici. Müzenin karşısında hediyelik eşya üreten ve satan Heykeltıraş Hasan abi ve eşinin gözlemelerini ve çayını tatmanızı öneriyorum.