Adana Arkeoloji Müzesi, Seyhan

Adana Arkeoloji Müzesi

  • Adana / Seyhan

Adana Arkeoloji Müzesi

1924 yılında kurulmuş olan Adana Arkeoloji Müzesi, Adana ve çevresinde bulunan pek çok arkeolojik esere ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Reşatbey'deki binasında hizmete açık olan Adana Arkeoloji Müzesi, 1972 yılına kadar sürekli yer değiştirmek durumunda kalmış. Kuruluş yıllarında Polis Dairesi'nde ziyarete açık olan müze, 1928'de şu an yıkık vaziyette olan Caferpaşa Camii Medresesi'ne, sonrasında ise Kuruköprü Rum Kilisesi'ne taşınmış. Etnografya Salonu ise 1935'te eklenmiş Adana Arkeoloji Müzesi'ne.

Adana ve çevre illerde gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği Adana Arkeoloji Müzesi, Hitit, Asur, Fenike, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pek çok esere ev sahipliği yapıyor. O dönemlerden günümüze miras kalmış heykeller, kitabeler, lahitler, steller, mimari parçalar ve taş eserler Adana Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen tarihi eserlerden yalnızca bazıları. Müzenin en değerli eserlerinin ise lahitler olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.

Eğer yolunuz bir gün Adana'ya düşecek olursa, Adana Arkeoloji Müzesi'ni de ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın