Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Sidas Antik Kenti
Sidas Antik Kenti - Görsel 1
Sidas Antik Kenti - Görsel 2
Sidas Antik Kenti - Görsel 3
Sidas Antik Kenti - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sidas Antik Kenti Hakkında

Sidas Antik Kenti, Manisa’ nın tarihini içinde gizleyen antik kent Saittai ismiyle de bilinmektedir. Demirci ilçesinin güneyinde, İcikler Köy merkezine sadece 5 km uzaklıkta konumlanmaktadır. Henüz bilimsel bir kazı çalışması başlatılmamış olan kentin toprak üstünde bulunan birçok mimari parçası görülebilmektedir.

Bu kentin Lidyalılara ait olduğu ve Roma döneminde imar gördüğü için de önemli bir merkez olduğu bilinmektedir. Yaşamın olduğu zamanlarda önemli roller üstlenen antik kente Türkler anlamı ise güzel, kutlu orman anlamlarına gelen Sidas ismini vermiştir.

Sidas Antik Şehri’ nin ortasından bir dere geçer ve bu dere etrafında Roma ve Lidya kalıntıları göze çarpar. Antik kentin kalıntıları oldukça yoğun olmakla birlikte yüzyıllardan beri ilgilenilmediğinden dolayı şehrin büyük bir bölümü halen toprak altındadır. Özellikle antik stadyum kalıntısı günümüzde bile halem sapasağlam ayaktadır.

Tüm ülkemizde olduğu gibi kaçak kazılarla bazı mezarlar açılmış ve birçok mezar ve tarihi kalıntılar defineciler tarafından defalarca tahrip edilmiştir. Bu kent Manisa gezinizde sizi çok heyecanlandıracak ve bol bol keşif yapma fırsatı bulacaksınız. Giriş kapısı, hükümet binası ve açık hava tiyatrosu dikkatinizi çekecek yapılar arasındadır.

Sidas Antik Kenti tüm gizemiyle sizleri bekliyor. Manisa gezinize dahil edeceğiniz antik şehirden sonra; Manisa Kalesi’ ni, Spil Dağı Milli Parkı’ nı, Ağlayan Kaya’ yı ve Manisa Müzesi’ ni de gezip tarihi ve doğal alanları keşfedebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

Sidas Antik Kenti
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör