Sabiha Gökçen Havaalanı

  • İstanbul / Pendik / Pendik Kurtköy
  • Sanayi Mah. 34906

Sabiha Gökçen Havaalanı

İstanbul il sınırları içinde kurulan Sabiha Gökçen Havaalanı, İstanbul'da faaliyete geçen Atatürk Havalimanı'ndan sonra ikinci havalimanıdır.

1998 yılında temeli atılan limanın, 2001 yılında yapımı bitmiştir. İsmini, Türkiye'nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den almıştır. Sabiha Gökçen aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Bir özelliği daha vardır; yeni pisti 2015 yılında açılacaktır ve dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380'in inebileceği tek pist konumuna gelecektir. Türkiye'de yolcu trafiği bakımından üçüncü sırada bulunmaktadır. Pendik'te İç hatlar ve dış hatlar alanında hizmet vermeye devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı, mimari yapısıyla da birçok ödül almıştır.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Pınar Öner tarafından...
10

-

Mutluluklara başlangıç noktalarımdan birisi. Gelirken keyifli, giderken hüzünlü; ancak her vakit önemli bir ulaşım noktası.

2
Rahat olması
10

-

İstanbul, Anadolu Yakası'nda yıllardır kullandığım havaalanı. 2005 yılında ilk kullanmaya başladığımda neredeyse hemen kimsenin olmadığı inanılmaz rahat bir havaalanıydı. Yine de Anadolu Yakası'nda olması ve karşıya göre görece çok daha rahat olması sebebiyle en sevdiğim diyebilirim. :)