Kütahya Çinili Camii

  • Kütahya / Kütahya Merkez

Kütahya Çinili Camii

Kütahya Çinili Cami, ülkemizde hatta tüm dünyada dahi eşi benzeri olmayan bir yapıdır. Kütahya Çinili Cami, hem dış mimarisiyle hem de iç mimarisiyle görenlerin büyük bir hayranlığını kazanıyor. Kütahya il merkezinde yer alan ve mimari açıdan oldukça ilgi çekici olan Çinili Cami'yi Ressam Ahmet Yakupoğlu yaptırmıştır. Kütahya'nın simgesi durumundaki Çinili Cami'nin tüm iç duvarları ve dışı yüzeyi Kütahya çinileriyle çinilerle kaplanarak süslendiği için bu yapıya Çinili Cami denmiştir.

Ressam ve Neyzen Ahmet Yakupoğlu tarafından yaptırılan cami, yapısı, tarzı ve süsleme üslubuyla Orta Asya Türk mimarisinden bir esintiyi yansıtır. Sekizgen iki katlı ve tek kubbeli ana gövdesi olup kubbesi ve son cemaat yeri Selçuklu Beylikler devri üslubudur. Caminin dış yüzü tamamen seramik kaplıdır. Yapının içi kalem işi süslemelerle, dışı ise özel üretim mavi Kütahya çinileriyle süslenmiştir. Türk motiflerinin kullanıldığı süslemeleri ve mimarisiyle oldukça özgün bir örnektir.

Ressam Ahmet Yakupoğlu'nun bir eseri olan cami her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapar. Kütahya gezinizde Çinili Camii'yi mutlaka gezmelisiniz. Ardından; Kütahya Kalesi'ni, Kütahya Çini Müzesi'ni, Dumlupınar Müzesi'ni ve Dumlupınar Şehitliği'ni ziyaret edebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Küçüklüğüm bu camide geçti
10

-

Benim memleketim ya, doğduğum, büyüdüğüm, küçüklüğüm bu camide geçti. Hala gidiyorum memleketime...