Kıbrıs'ın Neyi Meşhur

Akdeniz sahillerinin karşı komşusu olan Kıbrıs hem ülkemiz için hem Akdeniz bölgesindeki turizm ve tatil cennetlerinden biridir.

Kıbrıs'ın Neyi Meşhur

Akdeniz sahillerinin karşı komşusu olan Kıbrıs hem ülkemiz için hem Akdeniz bölgesindeki turizm ve tatil cennetlerinden biridir.

Türkiye'nin güneyinde yer alan Kıbrıs, turkuaz denizi, tertemiz ve uzun plajları, sımsıcak güneşi ve uzun yaz sezonu ile Akdeniz'in en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Hem bol eğlenceli hem de dinlenebileceğiniz bir tatil imkanı sunan Kıbrıs'ta pek çok otel ve konaklama tesisi bulunmaktadır. Genellikle 4 ve 5 yıldızlı tesisler olan Kıbrıs otelleri her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek kapasitededir.

Kıbrıs'ın neyi meşhur, Kıbrıs'ta ne yenir diye merak ediyorsanız, görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve tatmanızı önerdiğimiz lezzetler şöyle:

Soli Harabeleri: M.Ö. 700'lü yıllara ait kalıntıların yer aldığı Soli Harabeleri, Kıbrıs'ta en çok ziyaret edilen, Kıbrıs'ın en meşhur yerlerindendir. Mozaikler, mermer sütunlar, heykeller antik kentte görebilecekleriniz arasındadır. Soli Harabeleri Lefke kıyılarında yer almaktadır.

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi: Soli Harabeleri'nden çıkan eserlerin yanı sıra kuş türleri, yılanlar, Akdeniz balık türleri ve Kıbrıs'ın jeolojik yapısında bulunan taş çeşitleri sergilenmektedir. Kıbrıs'ın ilk arkeoloji müzesi olan Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi'nin de Tumba Tu Skuru ve Artemis Heykeli gibi dünyaca ünlü eserler de sergilenmektedir.

Mavi Köşk: Kıbrıs'ı ziyaret edenlerin uğramadan geçmedikleri yerler arasındadır Mavi Köşk. Orta Doğu'nun en büyük silah kaçakçısı ve aynı zamanda bir avukat olan İtalyan Rum asıllı Pablo Pavilides'e ait olan Mavi Köşk, Girne-Güzelyurt yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kıbrıs'ın en meşhur lezzetleri arasında turunçgilleri ve özellikle mandalinası, zeytini, hellim peyniri, şeftali kebabı, küp kebabı, kolokas, molohiya vardır. Akdeniz mutfağının tipik bir örneği olan Kıbrıs mutfağında, sofralarda en çok deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler görülür.

Aynı zamanda Kıbrıs'ın en ünlü tatlarından biri de macun denen tatlıdır. İçeceklerde ise ilk sıraları rakı, zivaniya, brandi ve şarap almaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın