Girne bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Girne Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Girne Gezilecek Yerler

Toplam 3 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Girne Tarihi Mekanlar

Troulli'de İ. Ö. 5250-4950'den kalma yerleşim izleri bulunmuştur. İ. Ö 4. yüzyılda yöre, Girne'de hüküm süren Kıbrıslı bir hükümdarın yönetimi altındaydı. İ. S.1092'de merkezi yönetime başkaldıran Kıbrıs'ın Bizanslı valisi Rhap Sommates, Girne'deki çarpışmada Bizans İmparatoru I. Komnenos'un komutanlarından İoannes Dukan tarafından öldürüldü. Kıbrıs'ın Frank-Norman yönetiminde olduğu dönemde, Girne yöresi 14. yüzyılın sonlarına doğru Ceneviz saldırısına uğradı. Osmalı yönetimi sırasında Girne Kalesi komutanı Halid Ağa 1765'te ayaklanarak yöreyi ele geçirdiyse de ayaklanma bastırıldı. 1960'ta Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Girne, 1974'ten sonra Kıbrıs Türk yönetimi altına girdi.

Girne Kalesi: Günümüzde Girne'nin simgesi olan Lüzinyalılar kalesi Kıbrıs'taki en önemli yapılardan birisidir. 7. yüzyılda Arap sakınlarına karşı koymak için inşa edilen kale birçok restorasyondan geçerek günümüze ulaşmıştır.

Beylerbeyi Köyü ve Barış Manastırı: Girne'nin 4 - 5 kilometre doğusunda yer alan bu köyün nüfusu yalnızca 500 kişiden oluşmaktadır. Beylerbeyi, köyün güneyinde yer alan Barış Manastırı ile ünlüdür. Gotik sanatın şaheserleri arasında nitelendirilen manastır, orijinal şekli ile iyi korunmuş durumdadır. Girnede görülmesi gereken yerlere kullanıcı yorumlarımızı inceleyerek de ulaşabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın