Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Kocasinan

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

  • Kayseri / Kayseri Merkez / Kocasinan

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Önemli bir bilim ve sanat merkezi konumunda olan Kayseri, tarihi mekanlarıyla, doğal güzellikleriyle ve müzeleriyle turistler tarafından sürekli olarak ziyaret edilmektedir. Şehirde gezmenizi önereceğimiz çok yer olacak.

Şimdi sizlere Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi'nden bahsedeceğiniz. Müze binası şifahane olarak inşa edilmiştir. Sultan I. Gıyasedin Keyhüsrev'in kız kardeşi Gevher Nesibe'nin isteği üzerine yapılmıştır. Gevher Nesibe'nin ölüm döşeğinde abisinden istediği şifahane 1206 yılında hizmete açılmıştır. Şifahane, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzede sergilenen bölümler arasında; Gevher Nesibe Eyvanı, Atatürk ve Askeri Hekimleri, Kışlık Dersane, kütüphane, Selçuklu kıyafetleri, adli tıp tarihi, dişçilik tarihi, eczacılık tarihi, ameliyathane ve cerrahi aletler bulunmaktadır.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi, Çifte Medrese'de ziyarete açıktır. Kayseri tatilinizde mutlaka ziyaret duraklarınız arasında olmalı. Bünyan Ulu Cami, Ahi Evran Müzesi, Döner Kümbet, Kültepe Örenyeri sayfalarımıza tıklayarak şehrin diğer gezilecek yerleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın