Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Paylaş
Gülnur Sağlam  
Eklenme: 10 Ocak 2022
 • Son Güncellenme: 28 Mart 2023
Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Herkes tatil için farklı hayaller, rotalar ve bütçelere sahip. Birçok tatilci planını erteleyerek daha fazla birikim yapmayı tercih edebiliyor fakat farklı bir yerde nefes almak ve yeni bir manzaraya karşı güne uyanmak için tatil planlarınızı ertelemeniz gerekmediğini söylemeliyiz. Hayalini kurduğunuz ve uzun süredir gitmek istediğiniz tatili hayata geçirmek, özellikle de öğrencilerin bütçesine uygun ara tatil önerilerini sizler için derledik . Uygun fiyatlı bir tatil yapmak için dikkat edebileceğiniz pek çok yöntem mevcut. Bir tatili daha uyguna getirmenin yollarını öğrenmeye ne dersiniz?

Tatil Bütçesi Nedir? Ne Kadar Olmalı?

Planlama konusuna giriş yapmadan önce bütçenizi belirlerken enflasyon koşullarını göz önünde bulundurmanızı ve gelecek yılın bütçesini belirlerken fiyatların bir önceki seneye göre ne kadar artmış olduğuna bakıp, ona göre birikim yapmanızı öneririz. Bir tatil bütçesi; ulaşım, konaklama, yeme içme, müze vb. yerler için harcayacağınız toplam tutarı ifade eder. Burada tatil bütçenizi etkileyecek bir diğer konu da sizin tatil anlayışınızın ne türde olacağı. Örneğin lüks bir tatil mi istiyorsunuz yoksa sırt çantanızı alıp, ''rüzgar nereye savurursa'' diyerek düşük bütçeli bir tatil yapmak mı istiyorsunuz, öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Yapmak istediğiniz seyahat türüne göre maliyetler artabilir ya da azalabilir. Eğer kredi ve yatırım araçlarını akıllıca kullanabilirseniz her yaz gitmek istediğiniz o kumsallara ulaşabilirsiniz. İstediğiniz tatile gitmek için kredi çek, parayı harca ve sonra zorluklarla bu krediyi ödemekten bahsetmiyoruz. Tatil öncesi çektiğiniz krediyi yatırım araçlarında nasıl koruyabileceğiniz veya paranızın değerini nasıl artırabileceğinizi kısaca anlatmak istiyoruz.

İlk Adım: Tatili Önceden Planlamak

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Her şeyden önce tatil bütçenizi oluştururken yapmanız gereken ilk şey tatilinizi planlamak. Bu, tatilde paradan tasarruf etmenin önemli adımıdır. Tatilinizde neler yapmak istiyorsunuz? Planlarken tüm detayları göz önünde bulundurun aksi halde tatil bütçesinde aşırıya kaçabilirsiniz. Toplam gelirinizi, harcamalarınızı ve aylık giderlerinizi gösterebilecek çok sayıda bütçeleme aracı var, böylece gelir ve giderleriniz üzerine daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Hatta bütçenizi anbean kontrol edebileceğiniz çok sayıda uygulama da bulunuyor. Bir tatil için ne kadar para harcamanız gerektiğini öğrendikten sonra bütçenize en uygun konaklama türünü seçin. Otel konaklaması mı arıyorsunuz yoksa sadece bir yatak yeter mi diyorsunuz? Ailenizle mi seyahat ediyorsunuz yoksa sadece kendiniz mi? Lüks bir kasabada lüks bir tesiste mi yoksa daha mütevazı bir yerde mi kalmak istiyorsunuz? Tatil bütçesinin ne olacağına ne tür bir bütçenin yaşam tarzınıza uygun olduğunu belirleyin. Gelin şimdi bütçe dostu bir tatil için önceliklerimizin neler olduğuna beraber göz atalım;

Tatil Planlaması Yaparken İzlemeniz Gereken Adımlar:

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

1- Gitmek istediğiniz yeri belirleyin: Nereye gitmek, nerede tatil yapmak istediğinizi, deniz, doğa ya da tarihli mekanlardan hangisinin sizin için ideal olduğunu ve kaç günlük bir tatil planladığınızı belirlemeniz gerekiyor. Gitmek istediğiniz yer ya da bölge talep açısından yüksek sezonda bir bölge ise düşük sezona göre maliyetleri biraz daha arttırır. Bu yüzden düşük bütçeli seyahat için insanların yoğun ilgi gösterdiği dönemlerin dışındaki yerleri ya da dönemleri tercih etmek sizi oldukça rahatlatır. 2- Konaklamayı erkenden ayarlayın: Tatil planlarken en can alıcı konulardan biri de kesinlikle nerede konaklayacağız. Genelde merkezi konumda bulunan yerlerde konaklama biraz daha maliyetli olur. Bu hem yurt içinde hem de yurt dışında geçerli bir durum. Burada göz önünde bulundurmanız gereken konu bütçenize ve ulaşım alternatiflerine yakın bir yeri bulmak olacaktır. Eğer ki ulaşımı dert etmiyorsanız tek vasıta ile merkezi konuma gelebileceğiniz yerleri seçin. Böylelikle bütçe dostu bir konaklama yapmış olursunuz. 3- Yapılacak aktiviteleri belirleyin: Seyahat planımızın olduğu yerde yapılabilecek etkinlikler ya da aktiviteler olabilir. Tatil planı yaparken bütçenize ne ölçüde bir yük katacağını önceden tahmin etmek mümkün zira aktivitelerin fiyatlarını önceden öğrenip bütçe planınıza dahil edebilirsiniz. 4- Görülecek yerleri listeleyin: Yeni yerler görmek isteği ile yanıp tutuşan seyahat severlerin görülecek yerleri listelemesi önemli. Öncelikle görülecek yerlerin listesini çıkarın. Ardından liste üzerinden mutlaka görmek istediğiniz yerleri işaretleyin ve ulaşım için ne kadar bütçe gerekli, ziyaret için giriş ücreti var mı gibi konuları araştırın. Bütün bunlar bittikten sonra tatil bütçenize bu kalemi de dahil edin.

Not: Tatil planlamanızı yaptıktan sonra, nereye gideceğinizi seçmeye hazırsınız. Ekonomik bir otel seçmenin anahtarı, orada kalmanın tam olarak ne kadara mal olacağını bilmektir. Ayrıca uçak bileti, yemek ve içecekleri hesaba katarak doğru bütçe oluşturduğunuza emin olun. Tatile nereye gideceğinize karar verirken, orada ne yapmak istediğinizi de aklınızda bulundurun. Tüplü dalış yapmayı mı planlıyorsunuz? O zaman berrak suları olan bir yer bulmak isteyeceksiniz. Deniz seviyorsanız, sahile yakın olmayı isteyeceksiniz gibi.

Planlamalar Hazır Ama Tatil için Nasıl Bütçe Bulacağız?

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Aslında çeşitli yollarla tatiliniz için bir bütçe oluşturabilirsiniz. Yapmak istediğiniz tatile göre bütçe yaratma yolunuz da değişebilir.

1- Tatil İçin Para Biriktirmek

Tatil için para biriktirmek önemli mi? Kesinlikle! Ailenizle birlikte gidiyorsanız, çocuklarınızın heyecanlı olduğu, dolambaçlı köy yollarında ya da hayallerinizin şehrinde dolaştığınız bir tatil harika olmaz mıydı? Tatile gitmek için yapılabilecek en basit yol para biriktirmek olacaktır. Kışın bir tatil tasarruf stratejisi izleyerek bunu geliştirebilirsiniz.

Nereye para harcayacağınıza dair bir fikriniz varsa, her ay biriktirebileceğiniz bir bütçeyi kendinize belirleyebilirsiniz. Bu sayede tatil için para biriktirmek daha kolay hale gelir. O zaman yılın başında para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bütçenizin ne olduğuna karar verin ve ona bağlı kalın!

2- Tatil Kredileri Almak

Tatile gitmek için bankadan tatil kredisi almak istiyorsanız bütçenizi çok iyi planlamanız gerekiyor. Nasıl bir tatile gitmek istediğinizi düşünün ve buna göre plan yapın. Yiyecek, kıyafet, aktivite ve gezi aksesuarları gibi ihtiyaç duyacağınız şeyleri düşünün.

Tüm tatil bütçenizi planlamak size ciddi kazançlar sağlar, çünkü bu şekilde olası ekstra masraflarınız hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca bütçenizi, tatilin uzunluğuna göre planlayın. Tatilinizi ne kadar uzun süre planlarsanız, o kadar da önceden plan yapabilirsiniz. Bunun yanında tatilinizin sonunda ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri ödeyebilmek için paranız olduğundan emin olun.

Tatile gitmek için eğer bir bankadan tatil kredisi almak istiyorsanız, bunu planlamanız gerekir çünkü krediyi zamanında geri ödeyebilmek de sonradan stresli zamanlar geçirmenizi önler. Bu yüzden tatilde ne yapmayı planladığınız ve ne görmek istediğiniz konusunda gerçekçi olmalısınız. Yapmak istediğiniz her aktiviteyi planlamayı unutmayın. Ayrıca gerçekten görmek ve yapmak istediğiniz şeylere odaklanın. İyi bir plan yaptığınızda, ihtiyaçlarınıza uygun bir tatil kredisi arayabilirsiniz. Bankalar özellikle yaz aylarında tatil kredisi kampanyaları yapıyorlar. Tatil kredisinin en büyük avantajı ise taksit erteleme imkanının olmasıdır. Ayrıca masraflar ve sigortalar da standart olarak sunulmakta. Bütçenize uygun faiz oranları ve indirimli dosya masraflarını kaçırmamak için tatil kredilerini takip edebilirsiniz.

3- Mevcut Parayı Yatırım Araçlarında Değerlendirmek

Yatırım araçlarında mevcut parayı değerlendirmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çok sayıda seçenek varken neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını nasıl bilebiliriz? Çeşitlendirilmiş yatırım portföyünüz, yatırdığınız paranın en iyi getirisini mi sunuyor? Yoksa nispeten kısa sürede değer kaybedecek bir yatırım için fazla mı ödüyorsunuz?

Para yönetimi, riski en aza indirirken maksimum finansal fayda sağlamak için portföyünüzü yönetme sürecidir. Yatırımcılar tarafından yapılan en yaygın hata, yalnızca mevcut performansa odaklanma eğilimidir. Yatırımlar öncelikle yüksek bir getiri oranı elde etmek içindir, bu nedenle getiri ve risk geçmişine çok dikkat etmek önemlidir. Belirli bir varlığın değeri değişmeye devam eder. Bir hisse senedinin veya yatırım fonunun değeri her zaman yükselmeye, düşmeye veya sabit kalmaya devam etmez.

Ekonomik Bir Tatil İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğumuz ekonomik tatil planları yapmaya çalışıyoruz. Tasarruf ettiğiniz para, ufak sürprizlere, sonradan farkında olabileceğiniz ekstra turlara veya çok güzel bir yemeğe harcanabilir. Ancak düşük bütçeniz varsa ve düzgün bir şekilde bütçe planlaması yapmazsanız, hayalinizdeki seyahat pahalıya patlayabilir. Yani dikkatli bir planlama ve öngörüyle, bütçeye uygun bir tatil planı yapmak hem ekonomik hem de umduğunuz türden bir deneyim sunabilir. İşte başlamanız için bazı öneriler:

1- Uçak Biletini Erken Almak

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Uygun fiyatlı tatil için yapılması gereken ilk şey en uygun uçak biletini bulmak ve uçak biletini erkenden satın almak. Son dakikaya bırakılan uçak biletleri nedeniyle daha yüksek fiyat ödeyebilirsiniz. Tatil için belirlediğiniz tarih netleştiyse web siteleri üzerinden uçak fiyatlarını karşılaştırarak uçak biletini uygun fiyata satın alabilirsiniz. Hafta sonları havaalanlarının en yoğun dönemler olduğunu biliyorsunuz. Bunun için uçak biletini hafta içi almanız en iyisi. Haftanın hangi günleri uçak bileti alınır diyorsanız Salı, Çarşamba ve Perşembe en ideali.

2- Sakin Tatil Sezonlarını Tercih Etmek

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Tatil denildiğinde herkesin aklına yaz ayları geldiği için büyük bir yoğunluk oluşuyor. Daha sakin ve uygun bir fiyatlı bir tatil planı için en iyisi yaz sezonu dışındaki dönemleri tercih etmek. Yaz tatilinin yanı sıra önemli günler ve festival gibi organizasyonlar söz konusu olduğunda da otelleri daha yoğun bir şekilde görebilirsiniz. Bu nedenle daha uyguna konaklamak için herkesin tercih etmeyeceği sezon dışı tatil dönemi en ideali.

3- Erken Rezervasyon Fırsatlarını Yakalamak

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Tatil için tercih ettiğiniz bölgeye ait otel seçeneklerini incelemek kadar erken rezervasyon dönemlerine bakmak da önemli. Özellikle birçok avantajı ve farklı seçeneği bir arada sunan erken rezervasyon dönemlerinde daha uyguna konaklayabilirsiniz. Bunun için tatil döneminden önce erken rezervasyon otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz. Bodrum Erken Rezervasyon Otellerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz!

4- Pansiyon ve Apart Otelleri Tercih Etmek

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Konaklama için herkesi tercihi ve belirlediği bütçe aynı olmuyor. Ancak tatilde uygun fiyatlı bir konaklama amaçlıyorsanız pansiyon ve apartlar tam size göre. Özellikle kalabalık konaklamalarda apart konseptiyle tatili daha uyguna getirebilirsiniz. Pansiyon ve apartlar arasında seçim yaparken konaklama alanıyla ilgili detaylı araştırma yapmayı unutmayın. Uygun fiyatlı apart otel seçeneklerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz!

5- Tren Yolculuğu Yapmak

Avrupa’da oldukça yaygın olsa da ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler olan tren yolculukları diğer ulaşım araçlarına kıyasla halen en ucuz seyahat yollarından biri. Sırf tren yolculuğu yaparak bile bambaşka diyarlara gidip düşük bütçeli olarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey ve Doğu Ekspresine Alternatif Tren Seferleri adlı yazılarımız işinize yarayacaktır.

6- Gönüllü Çalışmak

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Ekolojik çiftliklerde gönüllü çalışmaya dayalı sistemler var, Tatuta gibi. Çiftlik işlerinde kurumlara yardım edip, geri kalan zamanınızda tatilinizi yapabilirsiniz. Bu gibi benzer platformlar yurt dışında da bulunuyor. Tatil nerede yapılır sorusuna da oldukça bütçe dostu bir alternatif. Uluslararası Gönüllülük Kampları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

7- Uyguna Kamp Yapmak

Tatil İçin Bütçe Bulma ve Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Maceracı ve gezmeyi seven tatilciler için mekanın hiçbir önemi yok. Uygun fiyatlı tatil için kamp yaparım, çadırım yanımda olsun yeter diyorsanız gerçekten haklısınız. Konaklama alanı olarak otel yerine kamp tercih ettiğinizde, diğer giderleriniz ve gezilecek yerler için daha fazla bütçe ayırabilirsiniz. Ülkemizin birçok tatil yerinde Sahil Kenarında Gidebileceğiniz Kamp Alanları bulunuyor. Üstelik çadırınız yoksa bile çadır kiralama imkanı sağlayan yerleri tercih edebilirsiniz. Daha önce kamp deneyimi olmayanlar için harika bir Ekonomik Bir Kamp Rehberi içeriğimiz de var. Uygun fiyatlı tatil yapmak isteyenler mutlaka kamp tatilinin detaylarını incelemeli.

Not: Bütçeye uygun bir tatil planı yapmak biraz stresli olabilir, ancak unutmayın, harcadığınız her kuruşun en üst düzeye çıkarılmasını sağlamanın tek yolu budur. Hazırlıklı değilseniz, amaçladığınızdan daha fazlasını harcayabilirsiniz. Öte yandan, hazırlıklı olursanız paradan tasarruf edebilir ve harika zaman geçirebilirsiniz. Bütçeniz ne olursa olsun, mükemmel bir yerde sizi bekleyen bir tatil macerası olduğunu unutmayın.