Türkiye'de Sosyal Mesafeyi Koruyabileceğiniz 10 Plaj, Türkiye

Türkiye'de Sosyal Mesafeyi Koruyabileceğiniz 10 Plaj

2 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Türkiye'de Sosyal Mesafeyi Koruyabileceğiniz 10 Plaj
Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin doğal güzellikleri, plajları ve koyları ile öne çıkan noktalarını sadece Akdeniz ve Ege'de değil Karadeniz ve Marmara'da da görüyoruz. Tüm kıyılarımız birbirinden güzel koylara, tertemiz masmavi sulara ev sahipliği yapıyor. Bu yıl yaz tatilinde geniş ve uzun plajlarda ya da kimsenin bilmediği sakin koylarda denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için özel bir liste hazırladık. Listede yer alan noktalar ya az bilinen, sakin ve izole koylardan ya da genişliği ve uzunluğu ile sosyal mesafeye dikkat ederek denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz plajlardan oluşuyor.

1 - Despot Koyu / Gelibolu

Despot KoyuGelibolu merkezinden aracınızla yaklaşık 45 dakikalık bir sürüş mesafesinde yer alan Despot Koyu, gerçek anlamda doğal bir koy. Saroz Körfezi etrafında sıralanan koylardan sadece biri olan Despot Koyu'nda; kamp yapabilir, denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ana yoldan ayrıldıktan sonra toprak ve çakıl karışımı bir yoldan ulaşabiliyorsunuz bu izole koya. Despot'a yakın bir konumda yer alan Kömür Limanı Koyu'nda olduğu gibi bu koyda da tüplü dalış yapabilir ve su canlılarının etkileyici doğasına şahitlik edebilirsiniz. Ana yoldan ayrıldıktan sonra bölgede herhangi bir işletme bulunmuyor. Bu yüzden kamp yapmak ya da günübirlik gezileriniz için yiyecek ve içecek gibi tüm ihtiyaçlarınızı şehri merkezinden temin edip gelmenizi tavsiye ederiz.

2 - Phaselis (Faselis) Koyu ve Plajları / Kemer

Phaselis (Faselis) Koyu ve PlajlarıPhaselis Antik Kenti'nin bulunduğu alan hem milli park hem de tam bir doğa harikası. Antik kentin çevresinde 3 adet irili ufaklı koy bulunuyor. Bu koylar; Güney Liman, Merkez (Askeri Liman) Liman ve Kuzey Liman. Havlunuz ve plaj sandalyenizle gelip antik dünyanın en gözde şehrini gezebilir, masmavi, tertemiz sularında yüzebilir, Akdeniz güneşinin tadını sosyal mesafenizi koruyarak doyasıya çıkarabilirsiniz.

3 - Gizli Liman / Gökçeada

Gizli Liman GökçeadaAdanın güneyine doğru yol alırsanız Uğurlu Koyu'na ulaşırsınız yani ilk plaj olan Uğurlu Plajı'na varırsınız. O yoldan sağınıza doğru devam ederek ilerlerseniz adanın en ucunda saklanan Gizli Liman'a ya da Saklı Liman'a ulaşırsınız. Oldukça geniş ve uzun bir plaja sahip olan Gizli Liman'da güneş şemsiyesi ve şezlong hizmeti veren barakalar var. Barakalarda ayrıca sıcak – soğuk içecekler ile atıştırmalık servisi de sunuluyor. Kuma yakın çok minik çakıl taşlarından oluşan plajda şezlong kiralamak istemezseniz sosyal mesafenizi koruyarak bir havlu ya da bir sahil sandalyesi atarak da gün boyunca keyifli vakit geçirebilirsiniz.

4 - Korsan Koyu / Kıyıköy

Korsan Koyu Kıyıköyİstanbul'a yakınlığı ile özellikle hafta sonları sık sık ziyaret edilen bir yer Kırklareli. Çevre illerden ve İstanbul'dan doğa tutkunlarının ziyaret ettiği Kıyıköy; doğa yürüyüşleri, mağara gezileri ve izole koyları ile tercih ediliyor. Korsan Koyu da bölgenin en dikkat çekici noktalarından biri. Sizler de bir hafta sonu burada kamp yapabilir, mağaraları gezebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. Fotoğraf: Selim Aysel

5 - Sardala Koyu / Kandıra

Sardala KoyuSıra dışı kayalık yapısı ve görenleri haran bırakan sahil mağaraları ile Sardala Koyu, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yer alıyor. İstanbul'a yaklaşık 105 km. mesafede bulunan ve Ağva'ya ise ortalama 25 dakikalık uzaklıkta konumlanan bu saklı koy ve plajlarında günübirlik denize girebilir, koyun arkasında yer alan tepelik arazideki patika yolda trekking yapabilir ve dallarından kıpkırmızı sarkan dağ çileklerinin tadına bakabilirsiniz. İsterseniz de koyun sol tarafındaki düz ve tepelik alanda kamp kurabilirsiniz.

6 - Ginolu Koyu / Çatalzeytin

Ginolu KoyuKastamonu, doğal güzellikleri ile Karadeniz'e kıyısı olan bir ilimiz. Sahip olduğu yer şekilleri ile bünyesinde irili ufaklı onlarca koya ev sahipliği yapıyor. Son zamanlarda Cide'de yer alan ve adından sıkça bahsedilen Gideros Koyu gibi ünlü olmayan, sadece bilenlerin gittiği koylardan biri de Ginolu Koyu desek yanılmaz. Çatalzeytin ilçesinde yer alan Ginolu, 250 metre uzunluğundaki bakir plajı ile dikkat çekiyor. Koyun plaj kısmı sığ olmasıyla çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Liman kısmı ise daha derin olduğu için iyi yüzme bilenlerin ve sığ su sevmeyenlerin tercihi oluyor. Bölgede uygun fiyatlarla hizmet veren büfe – kafeler mevcut.

7 - İnkumu Plajı / Bartın

İnkumu PlajıKaradeniz'in en sevilen tatil bölgelerinden biri de, Bartın merkezde yer alan Karasu mevkiindeki İnkumu bölgesi. Özellikle yaz tatillerinde sıkça tercih edilen İnkumu otelleri, bu harika plajın hemen arkasında sıralanıyorlar. 2,5 km uzunluğundaki bu geniş plaj alanı belediyeye ait olup ücretli ve ücretsiz olarak; şemsiye, şezlong, giyinme kabinleri ve duşlara sahip. Ayrıca plaj alanın etrafında kaliteli restoranlar, kafeler ve süpermarketler de hizmet veriyor. İsterseniz plaj alanındaki şezlong ve şemsiyeleri kullanabilir isterseniz de sosyal mesafenizi ayarlayarak plaja bir havlu atıp buz gibi suya sahip denize kendinizi bırakabilirsiniz.

8 - Patara Plajı / Kaş

Patara PlajıPatara Plajı, adını hemen arkasında yer alan ünlü Patara Antik Kenti'nden alıyor. İncecik, altın sarısı kumları ve 12 km. uzunluğa sahip kumsalı ile Patara Plajı dünya çapında haklı bir üne sahip. Bölgenin en büyük ve en güzel plajlardan biri olan Patara'nın aynı zamanda denizi de oldukça sığ. Bu özelliği ile çocuklu ailelerin tercihi oluyor burası. Hem enine hem de boyuna geniş olmasıyla Patara Plajı'nda sosyal mesafenizi koruyarak rahat rahat denize girebilir, Akdeniz güneşinin yakıcı güzelliğiyle bronzlaşabilirsiniz.

9 - Ovabükü Plajı / Datça

Ovabükü PlajıOvabükü, doğanın oldukça cömert davrandığı bir coğrafyada, bükleri ve koyları ile ünlü Datça'da yer alıyor. Hayıtbükü'nün yan komşusu olan Ovabükü, yarımadanın saklı kalmış dört bükünden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ovabükü, 600 metrelik geniş ve upuzun bir sahil şeridine ev sahipliği yapıyor. Rahatsızlık vermeyen küçük çakıl taşları ile kaplı olan sahil, yaz ayları ve deniz sezonu boyunca oldukça sakin bir ortama sahip. Plajın arka kısmında leziz gözlemeler ile ev yapımı yoğurttan yapılan buz gibi ayranın keyfini çıkarabileceğiniz kafeler olduğunu da hemen belirtelim.

10 - Dolungaz Koyu / Karaburun

Dolungazİzmir'in kalabalık sokaklarından çok uzakta konumlanan bir koy burası. Karaburun ilçesinin ev sahipliği yaptığı Dolungaz Koyu'nda size, doğa ve deniz eşlik ediyor. Kamp alanlarının da bulunduğu bu koyun özellikle doğa tutkunları tarafından çok sevileceğine eminiz. Zeytin ve çam ağaçlarının etrafı sardığı bir yoldan gidilen Dolungaz Koyu, turkuaz renkli denizi ile ilk görüşte insanı kendine çekiyor adeta. Koya sandalyenizi ve çadırınızı kurup temiz havanın ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Koyun yakınında kafe, duş, tuvalet hizmeti veren bir tesis olduğunu da hatırlatmakta fayda var.
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Anne memleketim ve büyüdüğüm bakir Bozcaada'yı söyleyecektim ama 60 yıl evvelki adamızı.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Patara Plajı'nda sosyal mesafe nasıl korunur? Emin misiniz? En bilinen plajlardan, bence bir daha değerlendirin.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
Sevgi Özdil

İçerikte de yazdığı gibi, 12 km. uzunluğundaki plajın derinliği yer yer 200-300 metreye kadar çıkıyor. Bu da plajda sosyal mesafeye dikkat edilebilinecek kadar bir alana sahip olduğunu gösteriyor.

19 Haziran 2020, Cuma 23:29

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)