Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 31 Mart 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?
Uygarlığın oluşumundan itibaren insanlar yaşamlarını sürdürebilmek adına çeşitli işlere girişmiş, birçok iş kolu ortaya çıkmıştır. Bu da sosyal bir canlı olan insanın sırf hayatta kalmak adına birçok rahat ortamdan fedakârlık etmesine neden olmuştur. Yılın büyük bir bölümü çalışan insanların kısa süreliğine de olsa, bu karmaşadan kaçıp geçmiş zamanlardaki doğasına dönme isteği kaçınılmazdır çünkü insanlar tarih öncesi dönemlerdeki doğasını hala içinde taşımaya devam ediyor. Peki, tüm bu karmaşadan kaçıp, güzel bir tatil yapmanın insan beynindeki etkileri nelerdir? Gelin beraber bakalım.

Birçok şeyde olduğu gibi insanlar da gün geçtikte paslanıyor ve köreliyor dolayısıyla insan tam kapasite çalışabilen bir canlı değildir. Bu yüzden belli aralıklarla tatil yapmak, insanın bir nevi şarjını dolduruyor diyebiliriz. Eğer insan kendini yenilemez ve sürekli çalışmaya devam edip, kendine vakit ayırmazsa tıpkı bir elektronik cihaz gibi hata vermeye başlayacaktır. Şehir stresi, sorumluluklar, koşturmaca içerisinde yoruluyor ve bunun farkında bile olmuyoruz. Bunun beraberinde birçok insan tükenmişlik sendromuna yakalanıyor. Bu sendrom ise beraberinde birçok psikolojik rahatsızlığa neden oluyor.

Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

Bilimsel araştırmaların ışığında tatil yapan insanların bedensel ağrılarının azaldığı, uyku kalitelerinin arttığı ve kişilerin tatil öncesine göre daha mutlu hissettiği sonuçları çıkarılmış. Hatta tüm bu etkiler tatilden sonraki beş haftaya kadar sürdüğü gözlemlenmiş. Yapılan bir başka araştırmaya göre ise, saat bazında fazla çalışan insanlar "karoşi hastalığı" diğer bir adıyla "ölesiye çalışmak" adında bir hastalığa yakalanıyorlar bu da beraberinde stresi, yorgunluğu ve uykusuzluğu getiriyor. Hatta bununla kalmayıp kişiyi çevresinden kopartan, iletişim kopukluğu yaratan ve ölümlere neden olan bir hastalık diyebiliriz. Bu araştırmaya göre verimliliğin artması için insanın yeterli düzeyde dinlenmesi gerektiği sonucu çıkarılıyor. Dinlenme payı daha yüksek olan ülkelerde saat başına düşen verimlilik çok daha yüksek çıkıyor.

Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

Bazı çalışmalar ise tatile çıkmanın beden sağlığı üzerindeki olumlu etkisinden bahsetmekte. Tatile çıkma sıklığı arttıkça kalp ve damar rahatsızlıkları da azalıyor, antidepresan kullanımı düşüyor, tatil süresince yaşanan zihinsel ve fiziksel uzaklaşma, dinlenme ve dilediğini yapabilme özgürlüğü kişinin sosyal sağlığına ve yaratıcılığına fayda sağlıyor. İnsanın temel ihtiyaçlarından biri olan özgürlük ve aile yakınlaşma günlük yaşamdaki mecburiyetlerden kurtulma durumu ve kazanılan tek başına karar verme fırsatı kişinin yaratıcılığına ve sosyal becerilerine aynı zamanda da psikolojisine olumlu anlamda tesir ediyor. Özellikle tatil boyunca düşen kan basıncı ve kalp atış hızı adrenalin gibi stres hormonlarının daha az salgılanmasına neden oluyor böylelikle biyolojik bir yenilenme gerçekleşiyor.

Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

Birçok araştırma mola veren insanların daha yaratıcı olabildiğini, uzun süre çalışanların ise ileriki yaşlarda düşüncelerinde körelmeler yaşadığını kanıtlamıştır. Psikolojiyi olumlu yönde etkileye tatil depresyonu azaltıyor; beyin hormonlarının daha sağlıklı ve yeterli çalışmasına neden oluyor. Gözlemsel çalışmalara göre tatil yapan insanlar daha az depresyona yakalanıyorlar. Hollandalı psikolog Jessica de Bloom bu konuda insanlara şunu söylüyor: “İnsanlar tatil sırasında kendilerini daha sağlıklı hissederler. Daha iyi bir psikolojiye sahiptirler. Gerginlikleri daha azdır ve ayrıca daha yüksek enerji hissederler bu da hayattan daha fazla tatmin olmalarına neden olur.” Görüldüğü üzere tatilin insan psikolojisinde olumlu etkilerinin olduğu aşikâr.

Otel
Çocuk Dostu
Engelli Dostu
+10
Aile Dostu
Şehir Oteli
Termal Otel
Spor Oteli
Balayı Otelleri
İş Seyahati Oteli
Popüler Otel
Bisiklet Dostu
Yılbaşı Oteli
Corona Virüs Önlemi Alan Oteller
Neredekal Değerlendirme2.8/5 Ortalama
(13 yorum)
Uydukent, Merkez, Afyonkarahisar
Jolly Tur
%10 Tasarruf
Yarım Pansiyon
3.960 TL
Touristica
3.960 TL
En uygun fiyat
3.960 TL
Jolly Tur
En uygun fiyat:
Jolly Tur
3.960 TL

İyi Bir Tatil İçin Öneriler

Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

  • Tatilde bol bol çevreyi izlemek, doğayı dinlenmek, yeşili hissetmek.
  • Bankayla, cep telefonuyla, gündelik alışkanlarla mümkün olduğunca ilgilenmemek.
  • Gidilen yerde meşhur mekanları ziyaret etmek, tarihi veya turistik alanları görmek.
  • Günlük sorunları bir süreliğine rafa kaldırmak ve kendimize vakit ayırmak.
Otel
Her Şey Dahil
Erken Rezervasyon Otelleri
+7
Çocuk Dostu
Denize Sıfır
Engelli Dostu
Aile Dostu
Spor Oteli
İş Seyahati Oteli
Popüler Otel
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(10 yorum)
Okurcalar Mah, Alanya, Antalya
Touristica
%20 Tasarruf
Birden Çok Fiyat
5.120 TL

Kısaca tatil gündelik yaşamın sorunlarından ve stresinden bir nebze de ola uzaklaşmak sorumluluklara ara vermek, gerek fiziksel gerek psikolojik açıdan yaşam kalitemizin artmasına neden olacaktır ve birçok sorunun getirdiği sıkıntılarla çok daha etkili bir şekilde mücadele edebilmemizi sağlayacaktır.

Tatile Nereye Gidilir?

Tatilin İnsan Psikolojisine Etkileri: Çok Gezen Mutlu Olur Mu?

Tatilin insan psikolojisine nasıl etkilediğini işlediğimiz bu yazıda yeni yerler keşfetmenin insan zihninde ve bilincinde olumlu bir iyileşmeler sağladığını değindik. Peki mevcut ekonomik koşullarda ve dünyanın geçtiği bu zor günlerde tatile nereye gidilir diye soruyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken size uygun fiyatlı konaklama seçeneklerini bulmanızı öneririz. Tatil konaklamalarında otel seçimi yapmanın çok önemli bir kriter olduğunu ve en uygun oteli bulmanın bazı koşulları olduğunu söyleyelim. Doğru otel seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken, alternatif konaklama önerilerinin ne olduğunu araştırmak ve apart, pansiyon gibi tesislerde konaklamanın daha avantajlı olup olmadığını araştırmak olacak.
Otel
Çocuk Dostu
Kayak Otelleri
+7
Aile Dostu
Spor Oteli
Kış Otelleri
İş Seyahati Oteli
Popüler Otel
Yılbaşı Oteli
Otel Zincirleri
Neredekal Değerlendirme3.9/5 Çok İyi
(10 yorum)
Palandöken, Merkez, Erzurum
Otelz.com
%9 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
1.302 TL

Size uygun konaklama seçimini yapmak içinse en çok oteli en iyi fiyattan listeleyen Neredekal.com'un sunduğu avantaj ve fırsatlara bakabilir, lokasyon ve fiyat filtrelemleri yaparak otelinizi kolayca seçebilirsiniz. Gideceğiniz tatil beldesini seçtiyseniz Neredekal.com üzerinden o bölgenin otel listeleme sayfalarına arama butonundan aratarak bakabilirsiniz. Eğer henüz nereye gideceğinize karar veremediyseniz öncelikle Neredekal.com'un listelediği Erken Rezervasyon Otelleri, İndirimli Oteller, Popüler Oteller ya da Her Şey Dahil Oteller sayfalarına bakarak hayalinizdeki oteli bulup tatilinizi ayarlayabilirsiniz.

Giriş
16 Haziran Cum.
Çıkış
17 Haziran Cts.
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0