Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Tatilde Teknolojiden Uzak Durmanın Sağlayacağı Faydalar

Tatilde Teknolojiden Uzak Durmanın Sağlayacağı Faydalar

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 05 Şubat 2018
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Tatilde Teknolojiden Uzak Durmanın Sağlayacağı Faydalar
Günümüzde teknolojiden uzak bir yaşam neredeyse düşünemez hale geldik. Evet teknolojinin bize sağladığı kolaylıklar elbette ki görmezden gelinemeyecek kadar fazla; ancak bazı durumlarda ondan uzak durmak sandığımızdan çok daha etkili sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle de her şeye ara verip biraz dinlenmeye ihtiyaç duyduğumuz seyahat süresi boyunca… İşte tatilde teknolojiden uzak durmanın size sağlayacağı faydalar.
1 – Bulunduğunuz Ortamın Farkına Varırsınız teknolojiden uzak durmanın faydaları

Bu durum her şey dahil ya da çadır kampı gibi ne tür bir konaklama olduğu fark etmeksizin tüm seyahatleriniz için geçerlidir. Telefonunuz ya da tabletinizden bir süre ayrı kalmak sizi etrafınızda olup biten her şeye karşı duyarlı ve ilgili hale getirirken yaşadığınız her andan daha çok keyif almanızı sağlar. Çünkü ilgi odağınız artık sizin hemen yanı başınızda olan dış dünyadır. Böylece kısa süre içinde bulunduğunuz yer sizin için daha değerli olur.
2 – Stresten Arınırsınız teknolojiden uzak stressiz tatil

Şehir yaşantısıyla birlikte gelen stres üzücü bir şekilde üzerimizde olumsuz etkiler bırakıyor. Bu nedenle hepimizin bir durup dinlenmeye ve bu hareketli yaşam tarzından kısa süreliğine de olsa sıyrılmaya ihtiyacı olabiliyor. Tatile çıkmak başlı başına üzerimizdeki stres oranının büyük bir kısmını azaltsa da teknolojisiz bir tatil ise sandığınızdan çok daha etkili olabiliyor. Zaten mesaj, çağrı ya da mail sesi olmadan geçen günler boyunca stresten uzaklaşmamak pek de mümkün değil.
3 – İletişiminiz Artar teknolojiden uzak iletişim kurmak

Teknolojiyle birlikte gelen iletişim sorunu aslında hepimizin çok yakından bildiği bir durumdur. Artık günümüzde insanlar kalabalık bir ortamda sohbete başlamadan önce ya da sohbet esnasında tüm konsantrasyonlarını kaybedip tamamen akıllı telefonlarına odaklanabiliyorlar. Bu duruma da zaman zaman kendimizin, çok yakınımızın ya da bulunduğumuz ortamda birilerinin yaptığına şahit oluyoruz. İşte tüm bunlardan uzaklaşmak ve hayata karışarak daha çok iletişim kurmak isterseniz size tek önerimiz en azından tatil süresince teknolojiden uzak durmanız yönünde olacak.
4 - Kendinizle Baş Başa Kalma Fırsatı Bulursunuz teknolojiden uzak tatilin faydaları

En son ne zaman yapmanız ya da yetiştirmeniz gereken işleri düşünmeden sadece hayal kurduğunuzu hatırlıyor musunuz? Eğer bahsettiğimiz bu durum size çok uzak hatta mümkün görünmüyorsa belki de kendinizle baş başa kalma zamanınız gelmiştir. Gideceğiniz ortamı ve sizi mutlu edecek yeri tamamen size bırakıyoruz ama ne olursa olsun her şeyi kapatıp bir süre yalnız kalmanızı tavsiye ediyoruz. Emin olun ki günün sonunda buna ne kadar ihtiyacınız olduğunu görecek ve bunu daha önce neden yapmadığınızı düşüneceksiniz.
5 – Daha Huzurlu Bir Uyku Uyursunuz tekonoloji ve uyku

Hiçbir sosyal medya hesabına takılı kalmadan başınızı yastığa koyup uyumak günümüz dünyasına biraz uzak bir durum gibi görünüyor ancak mümkün olabilir. Tatilinizi adeta bir arınma terapisinde gibi düşünüp internet yaşamını bir köşeye bıraktığınız anda uzun zamandır uyumadığınız kadar huzurlu bir uykuya dalarsınız. Böylece sosyal medya hesaplarının insanı oradan oraya sürükleyen ortamında kaybolmaz ve istediğiniz saatte uyuyarak güne zinde bir başlangıç yapabilirsiniz. Uyku düzenin insan psikolojisi üzerindeki etkisi de göz önünde bulundurursak bunun sonucunda artık moralinizin eskisinden çok daha yüksek olacağından emin olabilirsiniz.
6 – Daha Çok Okuma Şansı Bulursunuz kitap okumaya zaman ayıırn

Teknoloji ilerledikçe boş vakitlerimizde internette vakit geçirmeyi daha çok tercih ediyor, zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyoruz. Hatta artık bu nedenle eskiye oranla çok daha az kitap okuma fırsatı buluyoruz. Çünkü bugün dolu dolu geçecek bir tatil döneminde kitap okumak yapılabilecek en keyifli şeylerden biriyken teknolojinin bu keyfimizin önüne geçmesine izin verir hale geldik. Eğer siz de bizimle aynı fikirdeyseniz ve defalarca bölünmeden, bütün odağınızı kitabınıza vermenin nasıl bir şey olduğunu yeniden anımsamak isterseniz bir sonraki seyahatinizi teknolojiden uzak geçirmeyi mutlaka denemelisiniz.
7 – Ailenize ve Sevdiklerinize Daha Çok Vakit Ayırırsınız teknolojiden uzak sevdiklerinize vakit ayırın

Tatile çıkmak hepimiz için pek çok farklı şey ifade ediyor. Örneğin yola çıkmadan önce kimimiz yeni yerler keşfedeceği için sevinirken, kimimiz ise bol bol dinlenmenin hayalini kuruyoruz. Aslında özünde yapacağımız aktiviteler ne olursa olsun eğer yalnız gitmeyi tercih etmiyorsak bu tatilde pek çok şeyi sevdiklerimizle yapıyor olmak hepimize büyük bir mutluluk veriyor. Bu nedenle teknolojiden biraz uzak kalıp akıllı telefonunuz yerine ailenizle daha çok gülmeyi, onları daha çok dinlemeyi denerseniz çok uzun zamandır bir türlü fırsatınız olmayan güzel bir an paylaşabilirsiniz.
8 – Bir Fotoğraf Karesinin Yalnızca Tadını Çıkarırsınız teknoloji olmadan yaşamak

Sosyal medyada daha çok paylaşım yapmak için birbirimizle yarışır hale geldiğimiz son dönemde birçoğumuz artık anın tadını çıkarmanın ne demek olduğunu unutmuş durumdayız. Karşımıza çıkan güzel bir kareyi ya da komik bir anıyı çekmek için o kadar çok çaba sarf ediyoruz ki bunu sonucunda ne onun büyüsüne kapılabiliyor ne de tüm benliğimizle gülebiliyoruz. Bu nedenle bir kez olsun tam fotoğraflık olduğunu düşündüğümüz o gün batımını çekmek yerine yalnızca izlemeyi tercih ederek ondan keyif almayı deneyebilirsiniz.