Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi, Türkiye

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Elif Horlar

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi
Bir tatil planlarken zamanınızı ve paranızı bütçelemek asla kolay değildir. Her şeyi planlamak çok stresli olabilir, ancak düşündüğünüz kadar zor da olmayabilir. Peki, tatil için bütçe nasıl hesaplanır? Eğer kredi ve yatırım araçlarını akıllıca kullanabilirseniz her yaz gitmek istediğiniz o kumsallara ulaşabilirsiniz. İstediğiniz tatile gitmek için kredi çek, parayı harca ve sonra zorluklarla bu krediyi ödemekten bahsetmiyoruz. Tatil öncesi çektiğiniz krediyi yatırım araçlarında nasıl koruyabileceğiniz veya paranızın değerini nasıl artırabileceğinizi kısaca anlatmak istiyoruz.

Tatil Bütçesi Nedir? Ne Kadar Olmalı?

Planlama konusuna giriş yapmadan önce bütçenizi belirlerken enflasyon koşullarını göz önünde bulundurmanızı ve gelecek yılın bütçesini belirlerken fiyatların bir önceki seneye göre ne kadar artmış olduğuna bakıp, ona göre birikim yapmanızı öneririz. Bir tatil bütçesi; ulaşım, konaklama, yeme içme, müze vb. yerler için harcayacağınız toplam tutarı ifade eder. Burada tatil bütçenizi etkileyecek bir diğer konu da sizin tatil anlayışınızın ne türde olacağı. Örneğin lüks bir tatil mi istiyorsunuz yoksa sırt çantanızı alıp, ''rüzgar nereye savurursa'' diyerek düşük bütçeli bir tatil yapmak mı istiyorsunuz, öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Yapmak istediğiniz seyahat türüne göre maliyetler artabilir ya da azalabilir.

İlk Adım Tatili Planlamak

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama RehberiHer şeyden önce tatil bütçenizi oluştururken yapmanız gereken ilk şey tatilinizi planlamak. Bu, tatilde paradan tasarruf etmenin önemli adımıdır. Tatilinizde neler yapmak istiyorsunuz? Planlarken tüm detayları göz önünde bulundurun aksi halde tatil bütçesinde aşırıya kaçabilirsiniz. Toplam gelirinizi, harcamalarınızı ve aylık giderlerinizi gösterebilecek çok sayıda bütçeleme aracı var, böylece gelir ve giderleriniz üzerine daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Hatta bütçenizi anbean kontrol edebileceğiniz çok sayıda uygulama da bulunuyor. Bir tatil için ne kadar para harcamanız gerektiğini öğrendikten sonra bütçenize en uygun konaklama türünü seçin. Otel konaklaması mı arıyorsunuz yoksa sadece bir yatak yeter mi diyorsunuz? Ailenizle mi seyahat ediyorsunuz yoksa sadece kendiniz mi? Lüks bir kasabada lüks bir tesiste mi yoksa daha mütevazı bir yerde mi kalmak istiyorsunuz? Tatil bütçesinin ne olacağına ne tür bir bütçenin yaşam tarzınıza uygun olduğunu belirleyin. Gelin şimdi bütçe dostu bir tatil için önceliklerimizin neler olduğuna beraber göz atalım;

Tatil Nasıl Planlanır?

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi
  • Gitmek istediğiniz yeri belirleyin: Nereye gitmek, nerede tatil yapmak istediğinizi, deniz, doğa ya da tarihli mekanlardan hangisinin sizin için ideal olduğunu ve kaç günlük bir tatil planladığınızı belirlemeniz gerekiyor. Gitmek istediğiniz yer ya da bölge talep açısından yüksek sezonda bir bölge ise düşük sezona göre maliyetleri biraz daha arttırır. Bu yüzden düşük bütçeli seyahat için insanların yoğun ilgi gösterdiği dönemlerin dışındaki yerleri ya da dönemleri tercih etmek sizi oldukça rahatlatır.
  • Konaklamayı erkenden ayarlayın: Tatil planlarken en can alıcı konulardan biri de kesinlikle nerede konaklayacağız. Genelde merkezi konumda bulunan yerlerde konaklama biraz daha maliyetli olur. Bu hem yurt içinde hem de yurt dışında geçerli bir durum. Burada göz önünde bulundurmanız gereken konu bütçenize ve ulaşım alternatiflerine yakın bir yeri bulmak olacaktır. Eğer ki ulaşımı dert etmiyorsanız tek vasıta ile merkezi konuma gelebileceğiniz yerleri seçin. Böylelikle bütçe dostu bir konaklama yapmış olursunuz.
  • Yapılacak aktiviteleri belirleyin: Seyahat planımızın olduğu yerde yapılabilecek etkinlikler ya da aktiviteler olabilir. Tatil planı yaparken bütçenize ne ölçüde bir yük katacağını önceden tahmin etmek mümkün zira aktivitelerin fiyatlarını önceden öğrenip bütçe planınıza dahil edebilirsiniz.
  • Görülecek yerleri listeleyin: Yeni yerler görmek isteği ile yanıp tutuşan seyahat severlerin görülecek yerleri listelemesi önemli. Öncelikle görülecek yerlerin listesini çıkarın. Ardından liste üzerinden mutlaka görmek istediğiniz yerleri işaretleyin ve ulaşım için ne kadar bütçe gerekli, ziyaret için giriş ücreti var mı gibi konuları araştırın. Bütün bunlar bittikten sonra tatil bütçenize bu kalemi de dahil edin.

Tatilde Nereye Gitmeli, Neler Yapmalı?

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama RehberiTatil planlamanızı yaptıktan sonra, nereye gideceğinizi seçmeye hazırsınız. Ekonomik bir otel seçmenin anahtarı, orada kalmanın tam olarak ne kadara mal olacağını bilmektir. Ayrıca uçak bileti, yemek ve içecekleri hesaba katarak doğru bütçe oluşturduğunuza emin olun. Tatile nereye gideceğinize karar verirken, orada ne yapmak istediğinizi de aklınızda bulundurun. Tüplü dalış yapmayı mı planlıyorsunuz? O zaman berrak suları olan bir yer bulmak isteyeceksiniz. Deniz seviyorsanız, sahile yakın olmayı isteyeceksiniz gibi.

Planlamalar Hazır Ama Tatil için Nasıl Bütçe Bulacağız?

Aslında çeşitli yollarla tatiliniz için bir bütçe oluşturabilirsiniz. Yapmak istediğiniz tatile göre bütçe yaratma yolunuz da değişebilir.

1- Tatil İçin Para Biriktirmek

Tatil için para biriktirmek önemli mi? Kesinlikle! Ailenizle birlikte gidiyorsanız, çocuklarınızın heyecanlı olduğu, dolambaçlı köy yollarında ya da hayallerinizin şehrinde dolaştığınız bir tatil harika olmaz mıydı? Tatile gitmek için yapılabilecek en basit yol para biriktirmek olacaktır. Kışın bir tatil tasarruf stratejisi izleyerek bunu geliştirebilirsiniz.

Nereye para harcayacağınıza dair bir fikriniz varsa, her ay biriktirebileceğiniz bir bütçeyi kendinize belirleyebilirsiniz. Bu sayede tatil için para biriktirmek daha kolay hale gelir. O zaman yılın başında para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bütçenizin ne olduğuna karar verin ve ona bağlı kalın!

2- Tatil Kredileri Almak

Tatile gitmek için bankadan tatil kredisi almak istiyorsanız bütçenizi çok iyi planlamanız gerekiyor. Nasıl bir tatile gitmek istediğinizi düşünün ve buna göre plan yapın. Yiyecek, kıyafet, aktivite ve gezi aksesuarları gibi ihtiyaç duyacağınız şeyleri düşünün.

Tüm tatil bütçenizi planlamak size ciddi kazançlar sağlar, çünkü bu şekilde olası ekstra masraflarınız hakkında bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca bütçenizi, tatilin uzunluğuna göre planlayın. Tatilinizi ne kadar uzun süre planlarsanız, o kadar da önceden plan yapabilirsiniz. Bunun yanında tatilinizin sonunda ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri ödeyebilmek için paranız olduğundan emin olun.

Tatile gitmek için eğer bir bankadan tatil kredisi almak istiyorsanız, bunu planlamanız gerekir çünkü krediyi zamanında geri ödeyebilmek de sonradan stresli zamanlar geçirmenizi önler. Bu yüzden tatilde ne yapmayı planladığınız ve ne görmek istediğiniz konusunda gerçekçi olmalısınız. Yapmak istediğiniz her aktiviteyi planlamayı unutmayın. Ayrıca gerçekten görmek ve yapmak istediğiniz şeylere odaklanın. İyi bir plan yaptığınızda, ihtiyaçlarınıza uygun bir tatil kredisi arayabilirsiniz. Bankalar özellikle yaz aylarında tatil kredisi kampanyaları yapıyorlar. Tatil kredisinin en büyük avantajı ise taksit erteleme imkanının olmasıdır. Ayrıca masraflar ve sigortalar da standart olarak sunulmakta. Bütçenize uygun faiz oranları ve indirimli dosya masraflarını kaçırmamak için tatil kredilerini takip edebilirsiniz.

3- Mevcut Parayı Yatırım Araçlarında Değerlendirmek

Yatırım araçlarında mevcut parayı değerlendirmek biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çok sayıda seçenek varken neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını nasıl bilebiliriz? Çeşitlendirilmiş yatırım portföyünüz, yatırdığınız paranın en iyi getirisini mi sunuyor? Yoksa nispeten kısa sürede değer kaybedecek bir yatırım için fazla mı ödüyorsunuz?

Para yönetimi, riski en aza indirirken maksimum finansal fayda sağlamak için portföyünüzü yönetme sürecidir. Yatırımcılar tarafından yapılan en yaygın hata, yalnızca mevcut performansa odaklanma eğilimidir. Yatırımlar öncelikle yüksek bir getiri oranı elde etmek içindir, bu nedenle getiri ve risk geçmişine çok dikkat etmek önemlidir. Belirli bir varlığın değeri değişmeye devam eder. Bir hisse senedinin veya yatırım fonunun değeri her zaman yükselmeye, düşmeye veya sabit kalmaya devam etmez.

Ekonomik Bir Tatil Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama RehberiÇoğumuz ekonomik tatil planları yapmaya çalışıyoruz. Tasarruf ettiğiniz para, ufak sürprizlere, sonradan farkında olabileceğiniz ekstra turlara veya çok güzel bir yemeğe harcanabilir. Ancak düşük bütçeniz varsa ve düzgün bir şekilde bütçe planlaması yapmazsanız, hayalinizdeki seyahat pahalıya patlayabilir. Yani dikkatli bir planlama ve öngörüyle, bütçeye uygun bir tatil planı yapmak hem ekonomik hem de umduğunuz türden bir deneyim sunabilir. İşte başlamanız için bazı öneriler:
  • Çevrimiçi kaynaklardan yararlanın: Halihazırda hevesli bir gezginseniz, muhtemelen bütçeye uygun bir tatil planı yapmayı zaten biliyorsunuzdur. Seyahat, kiralama seçenekleri, yerel turistik mekanlarda indirimler gibi bütçenize ve planlarınıza uygun fırsatları yakalayabilirsiniz.
  • Önceliklerinizi belirleyerek başlayın: İlk olarak bir seyahat destinasyonu belirlemeden önce bu seyahate ne kadar para ayırabileceğinizi belirleyin. Ardından bu para ile neler yapabileceğinizin bir listesini oluşturun.
  • Kararlarınızı dikkatli verin: Bütçe tatil planlarınız, her aktivite veya konum için para ayırma yeteneğinize bağlı olacaktır. Ayrıca her bir lokasyonda olması beklenen insan sayısını da hesaba katmalısınız. Aileniz birden fazla aktivitenin tadını çıkaracak kadar büyükse, muhtemelen daha ucuz otellere yönelebilirsiniz. Örneğin aile odası hizmeti bulunan otellerde bu tarz odalar kiralayarak, bütçenizi düşürebilirsiniz.

Not: Bütçeye uygun bir tatil planı yapmak biraz stresli olabilir, ancak unutmayın, harcadığınız her kuruşun en üst düzeye çıkarılmasını sağlamanın tek yolu budur. Hazırlıklı değilseniz, amaçladığınızdan daha fazlasını harcayabilirsiniz. Öte yandan, hazırlıklı olursanız paradan tasarruf edebilir ve harika zaman geçirebilirsiniz. Bütçeniz ne olursa olsun, mükemmel bir yerde sizi bekleyen bir tatil macerası olduğunu unutmayın.

Bütçe Dostu Bir Tatil İçin Alternatif Tatil Önerileri

Tatil İçin Nasıl Bütçe Bulurum? Uygun Fiyatlı Tatil Planlama Rehberi
  • Kamp Tatili: Günümüz koşullarında hepimiz farklı deneyimler arayışı içerisinde ve tatilimizi daha ekonomik hale getirme peşindeyiz. Otellere bütçeniz yeterli gelmiyorsa uygun yerlerde kamp yapmayı düşünebilirsiniz. Ülkemizin birçok tatil yerinde Sahil Kenarında Gidebileceğiniz Kamp Alanları bulunuyor. Üstelik çadırınız yoksa bile çadır kiralama imkanı sağlayan yerleri tercih edebilirsiniz. Daha önce kamp deneyimi olmayanlar için harika bir Ekonomik Bir Kamp Rehberi içeriğimiz de var. Uygun fiyatlı tatil yapmak isteyenler mutlaka kamp tatilinin detaylarını incelemeli.
  • Gönüllü Çalışmak: Ekolojik çiftliklerde gönüllü çalışmaya dayalı sistemler var, Tatuta gibi. Çiftlik işlerinde kurumlara yardım edip, geri kalan zamanınızda tatilinizi yapabilirsiniz. Bu gibi benzer platformlar yurt dışında da bulunuyor. Tatil nerede yapılır sorusuna da oldukça bütçe dostu bir alternatif. Uluslararası Gönüllülük Kampları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Tren Yolculuğu: Avrupa'da oldukça yaygın olsa da ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler olan tren yolculukları diğer ulaşım araçlarına kıyasla halen en ucuz seyahat yollarından biri. Sırf tren yolculuğu yaparak bile bambaşka diyarlara gidip düşük bütçeli olarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey ve Doğu Ekspresine Alternatif Tren Seferleri adlı yazılarımız işinize yarayacaktır.

Düşük bütçeli gezmek, hayallerdeki seyahat için bütçe yaratmak, özellikle yılda birden fazla yere gitmek isteyenler için bizim önerilerimiz bu şekilde. Sizin de seyahatleriniz öncesinde ya da sırasında bütçenizi düşürmek için uyguladığınız yöntemler varsa, öğrenmek isteriz. Yorumlarda buluşalım!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)