Sırbistan'ın Kalbi Belgrad Şehrinin 6 Harikası, Türkiye

Sırbistan'ın Kalbi Belgrad Şehrinin 6 Harikası

7 Yorum

Gezi Rehberi Damla Göregen

Sırbistan'ın Kalbi Belgrad Şehrinin 6 Harikası
Belgrad'a gitmeden önce şehirle ilgili neler bilmeliyiz, şehrin en güzel bölgeleri nereler hepsi yazımızda yer almakta, şehri ziyaret etmeden önce bilgi dağarcığımızı sonuna kadar doldurmaya ve Sırbistan'ın gözbebeği ve başkenti olan bu şehri hakkı ile gezmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise, işte o zaman başlayabiliriz...
Sırbistan'ın başkenti ve en büyük şehirlerinden biri olan Belgrad, Güneydoğu Avrupa'nın da en büyük şehirlerinden biri konumundadır. Sırpça'da şehre “'Beyaz Şehir”' de denmekte olup, şehir Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada bulunmaktadır. Vizesiz ziyaret edilebilecek şehirlerden biri olması nedeni ile de çok cazip olan şehir, 2 milyonu bile bulmayan nüfusu ile rahat dolaşabileceğiniz ve kalabalıktan boğulmayacağınız bir ferahlıktadır.
Türkiye'den uçakla 1,20 dk mesafede, arabanızla ise 12 saat 24 dk mesafede olan şehir 17 belediyeye ayrılmıştır. Resmi dili Sırpça olan şehirde, halk İngilizce de bildiği için, rahatlıkla anlaşabileceğiniz bir özellik sergilemektedir. Ayrıca yerel halk gayet sıcakkanlı, samimi ve yardımseverdir. Sırplar Avrupa Birliği'ne üye olmadıkları için ülkede Sırp dinarı kullanılmaktadır, yanınızda getirdiğiniz Euro'ları şehirde bozdurabileceğiniz de birçok change ofis bulunmaktadır. Ayrıca havaalanında da change ofisler bulunmakta olup şehir merkezinde bulunan change ofisler ile aralarında çok da fark yoktur.
Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, bu yazının yayınlandığı tarih itibari ile 1 Eur = 123,5 Sırp dinarına denk gelmekte ve siz 100 Euro bozdurduğunuzda 12.300 Sırp dinarı olarak size ödeme yapılacağını bilmenizdir.
Belgrad Sokakları

Belgrad Merkeze Ulaşım Nasıldır?

Belgrad'a geldiğinizde iniş yaptığınız havaalanı şehrin 12 km batısında olan Nikola Tesla havaalanıdır. Havaalanına indiğinizde şehir merkezine ulaşmak için;
1-72 No'lu otobüsler şehir merkezine gitmektedir. Otobüsler havalimanının ikinci katında yer almakta ve biletler ise hem havaalanında hem de şehirde birçok yerde yer alan “'Kioks”' denen bizdeki büfe tarzı bayilerde bulunabilmektedir, otobüs bileti ücret ise 89 Dinar'dır.
2-Eğer otobüsle şehre varmanın, bavullarınızla zor olacağını düşünüyor hem de otobüs le zamanınızı harcamak istemiyor, şehri hemen keşfetmeliyim diyorsanız, taksiler de gideceğiniz yere sizi çok daha hızlı ve ekonomik götürecektir. Birçok Avrupa ülkesine göre daha uygun olan taksi ücretleri ise havaalanından Belgrad şehir merkezine; 15-20 Euro arasındadır. Yani bu 1.800-2000 Sırp dinarına denk gelmektedir.

Belgrad'a Ne Zaman Gidilir?

Kış ayları soğuk olan şehirde(3-4 derece ), yazlar ise nemli ve ılık geçmektedir.(21-22 derece ). Şehrin en güzel ziyaret mevsimi ise ilkbaharın başlangıcı olan aylardır. Özellikle baharda kafeler yerine çimlerde oturmayı seviyorsanız, gözlerinizi dilini bile bilmediğiniz bu şehrin tam ortasında çiçek kokuları ile açmak istiyorsanız ziyaret için ilkbahar, en tavsiye edilir mevsimdir.

1-Nehir Manzarası ile Kalemegdan

KalemegdanBir şehir nehir kenarına kurulmuşsa nasıl kötü bir manzaraya sahip olabilir ki? Knez Mihailova Caddesi'ni geçip caddenin sonuna geldiğinizde, sizi yeşilin binbir tonuna sahip olan bir park karşılar. İşte park içinde yer alan ve Belgrad Kalesi de denilen Kalemegdan, Tuna ve Sava nehir manzarasına doyamayacağınız, kalenin içini doyasıya gezeceğiniz şehrin gözde turistik merkezlerinden biridir.

2-Sokakları Sanat Kokan Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailovaİstanbul'un İstiklal Caddesi kıvamında, trafiğe kapalı olan bu caddenin içinde, portre fotoğrafçıları, kafeler, restoranlar, dondurmacılar ve sokak sanatçıları yer almakta ve caddenin bu yaşayan hali geç saatlere kadar da devam etmektedir. Oldukça geniş ve ferah olan caddenin özellikle ara sokaklarında sizi şaşırtacak birçok küçük ve şehre has özellikler taşıyan kafeler, butikler ve dükkanlar yer almaktadır. Cadde ayrıca alışveriş meraklılarının da tercih ettiği bir alışveriş merkezi olma özelliğine de sahiptir.

3-Sokakları Kahve Kokan Skadarlija

Skadarlija CaddesiCumhuriyet meydanından yürüyerek 5 dk gibi bir sürede ulaşacağınız sokak, Arnavut kaldırımlı taş yolu, sağlı sollu kafe ve restoranları, sanat galerileri ile şehrin genç kalbinin attığı en popüler bölgesi. Özellikle bu cadde Belgrad'a özgü geleneksel yemekleri ile ünlü ve sokağın başında bulunan kafelerde ise şehrin 3. dalga kahvecileri, daha sokağın başına gelir gelmez kahve kokuları ile sizi yakalamakta. Turistlerin özellikle akşam yemekleri için tercih ettiği sokakta, canlı müzik eşliğinde akşam yemeğinizi yerken, kulağınıza gelen melodi ile Belgrad'ın en güzel rüyasını da belki tamamlamış olacaksınız.

4-Belgrad'ın Kalbi Zemun

Zemun BelgradTuna nehri boyunca kurulmuş küçük, sevimli bir kasaba havasında olan Zemun, Belgrad'dan 13 km bir mesafede ve otobüslerle yolculuk 20 dk sürmekte. Gün içinde Belgrad'dan yarım saat aralıklarla bölgeye 83 No'lu otobüsler gitmekte, biletleri ise şehrin içindeki Kioks'lardan alabilirsiniz. Eğer yok ben hem gezerim hem de yürürüm derseniz Belgrad'dan yaklaşık 1 saati bulan bir yolculuğu göze almalısınız.
Zemun eski evleri, Tuna nehri manzarası, Nehrin kuğuları ve nehir kenarı park ve restoranları ile çok ünlü, ayrıca Belgrad'a göre daha sakin ve sessiz bir tatil kasabası havasında. Zemun'a geldiğinizde ise Tuna Nehri'ne karşı güzel bir manzara eşliğinde içkinizi yudumlamayı ve manzaranın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Zemun gezinizi bitirip, Belgrad'a dönmek için yine aynı otobüsleri kullanabilirsiniz. İlçe merkezinde birkaç yerde otobüs duraklarını göreceksiniz.

5-Magistratski Pazarı

Magistratski pazarıHerkes çarşı pazar gezmeyi sever değil mi, o zaman Zemun'a geldiğinizde Magistratski meydanında kurulan bu pazarı da gezmeden şehirden ayrılmamalısınız. Pazarın bir bölümünde yerli halk sebze meyve türünden mutfak ürünleri satarken diğer tarafında ise bizim bitpazarı tabir ettiğimiz türden eski ev eşyaları ve giyim eşyaları satılmaktadır. Pazar tam şehrin meydanında kurulduğu için herhangi bir vasıtaya gerek kalmadan yürüme mesafesinde bulunan bir konuma sahiptir. Ayrıca çok büyük olmadığı için de pazarda çok fazla zaman kaybetmeyecek ve rahatlıkla bir günde bölgedeki tüm güzellikleri gezip bitirmiş olacaksınız.

6-Great War İsland

Magistratski pazarıZemun küçük bir bölgede kurulmuş olmasına karşın, içinde barındırdığı güzellikler ise kocaman alanı kaplamış durumda. Zemun'un nehir kenarından sahil boyunca ilerlediğinizde (yürüme mesafesi ) nehrin üzerinde yeşil renkte duba köprü dikkatinizi çekecektir. Burası da neresi diye merak ederken, köprünün sizi yeşillikler içinde bir adaya götüreceğini göreceksiniz. Duba köprü biraz uzun ve ürpertici olsa da karşınızda bulunan orman ve manzara, tüm ihtişamı ile sizi adaya davet etmekte ve merak duygularınızı kabartmaktadır. Ada zamanında savunma ve savaş tatbikatları ve çıkartmalar için kullanılsa da, şimdilerde Belgrad halkına plaj olarak hizmet etmektedir. Özellikle halk nehrin serin sularında yaz aylarında, nehri serinlemek için kullanmakta, gençler yeşillikler içinde, ağaç gölgelerinde, serin havanın tadını doyasıya çıkarmaktadır. Adada yer alan plajın adı ise Lido'dur.

Eğer yazın tam ortasında Belgrad'a seyahat ettiyseniz adaya uğrayıp nehrin serin sularında serinlemeniz mümkündür. Adaya giriş ücretli değildir. Duba köprü girişinde bir asker nöbet tutarak kontrolü sağlamaktadır. Gördüğünüzde şaşırmayın.

7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

Yakın zamanda gitmeyi planladığımız Avrupa şehirlerinden Belgrad. Yazıyı okudum, çok işimize yarayacak bu bilgiler. Yazarımıza ve Neredekal.com'a teşekkür ederiz.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Gerçekten merak ettiğim ve gitmeyi planladığım bir şehir, paylaşım ve bilgilendirmeler için teşekkür ederiz.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Belgrad, bu kadar net ve gidene yardımcı olacak şekilde anlatılır. Kaleminize, gözünüze sağlık sevgili Damla Göregen... Diğer görülesi yerler ile ilgili yazılarınızı okumak zevk olacak.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

İlk gideceğimiz şehirlerden biri. Bu bilgiler çok işimize yarayacak.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bunlara ek olarak Belgrad'da ücretsiz (bahşiş usulü) şehir turlarına katılabilir, yürüme mesafesinde olan katedralleri gezebilir, aynı yönde bulunan Tesla Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Yine merkezde Strahinjica Caddesi civarında sakin cafe ve restoranlar bulunuyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Hep merak ettiğim ve en kısa zamanda gitmek istediğim güzel şehir. Bilgiler gezimizde çok işe yarayacak.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Harika bir yazı. Yazarımız Damla Göregen'e çok teşekkürler. İnşallah ben de gideceğim.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)