Şehirleri Keşfe Davet Eden 9 Muhteşem Film, Türkiye

Şehirleri Keşfe Davet Eden 9 Muhteşem Film

7 Yorum

Faydalı Bilgiler Bengi Alkaya

Şehirleri Keşfe Davet Eden 9 Muhteşem Film
Bazı filmler vardır sizi öyle etkiler ki bazen günlerce hatta haftalarca etkisinden çıkamazsınız. Karakterler sanki bir tanıdığınız gibi olmuştur ve ilk fırsatta oturup yeniden izlemek istersiniz. Filmin geçtiği şehirlere, caddelere daha gitmeden vurulursunuz. Bir anda orası belki de sizin rüya şehriniz oluverir.
Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde favori aktivitelerinizden biri de battaniyeye sarılıp saatlerce film izlemek ve yağmurun sesini dinlemekse o zaman bu liste tam size göre. Çünkü burada, izlediğiniz andan itibaren nasıl olur da oraları ziyaret ederim düşüncesine kapılacağınız, şehirlerin belki de en güzel hallerine tanık olma fırsatı sunan filmleri listeledik. Günün birinde her birini ziyaret etmenizi umarak hemen listemizi sıralamaya başlıyoruz.

1 – Midnight in Paris / Paris

pariste bir geceBaşrollerinde Owen Wilson ve Marrion Cotillard gibi ünlü Hollywood yıldızlarının olduğu film, Paris'in muhteşem sokaklarında geçiyor. Gerçek ve gerçeküstü olaylar dizisinden oluşan filmi izlerken, rüya şehirde uzun bir tur atma şansı buluyor, hayatımızda iz bırakmış edebiyatçılar, müzisyenler ve ressamların hikayelerine kadar uzanıyoruz.

2 – Notting Hill / Londra

notting hillGüzeller güzeli Julia Roberts'ın oyunculuğuna hayran kaldığımız Notting Hill 1999 yapımıdır. Londra'nın aynı ismi taşıyan semtinde geçen film, ünlü bir yıldız olan Anna Scott (Julia Roberts)'ın semtteki bir kitap dükkanına girmesi ve henüz farkında olmasa da hayatının aşkıyla karşılaşmasını konu alan bir dizi olay örgüsüyle şekilleniyor. Biz de filmi izlerken Londra'nın bu şirin semtine, rengarenk evlerine ve özellikle de sıcacık kitapçısına hayran oluyoruz. Belki de bugün semt ziyaretçilerinin büyük bir kısmını, filmden etkilenen hayranlar oluşturuyor.

3 – PS: I Love You / Dublin

not seni seviyorumİçinizi ısıtacak bir o kadar da duygusallaşmanıza neden olacak film, beyin tümörü olan bir adamın ölmeden önce, karısının 30. doğum gününden itibaren farklı zamanlarda eline ulaşacak mektuplar hazırlaması etrafında şekilleniyor. Kadının mektuplar sayesinde hayata tutunmasına tanık olurken, filmin geçtiği Dublin parkları ve İrlanda köyleri izleyen herkesin en kısa zamanda İrlanda seyahati planlamasına çoktan sebep oldu bile.

4 – One Day / Edinburgh

bir günBaşarılı bir kitap uyarlaması olan One Day, aralarında güçlü bir bağ olan iki arkadaşın 20 yıl boyunca bazen uzak bazen yakın olmalarına tanık olduğumuz bir aşk filmi. Filmi izlerken her ne kadar kavuşacakları günü karın ağrılarıyla beklesek de hikayelerinin başladığı şehir Edinburgh, zaman zaman kurgunun önüne geçen büyüleyici bir güzelliğe sahip. Sokaklarına ve manzarasına hayran olduğumuz şehir, film izledikten sonra pek çoğumuz için ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

5 – To Rome With Love / Roma

romadan sevgilerleİsminden de anlaşılacağı üzere Roma'da geçen bu film ünlü yönetmen Woddy Allen imzasını taşıyor. Tek şehir ve birkaç farklı hikayeyi barındıran To Rome With Love'ı izlerken, birbirinden farklı insanların bazı tesadüfler sonucu bir araya gelmelerine şahit oluyoruz. Roma'da daha önce bulunmuş olsanız dahi büyük bir ustalıkla çekilen bu filmde şehrin belki de hiç görmediğiniz bambaşka bir yüzüne tanık olabilirsiniz.

6 – Serendipity / New York

tesadüfNew York'ta geçen bu romantik film, Noel arifesinde mağazada kalan son çift eldiveni aynı anda satın almak isteyen Sarah ve Jonathan'ın hikayesiyle başlıyor. Eldivenin kimde kalacağına karar vermek için Serendipity adında kafede sohbet eden çiftimiz New York sokaklarında ve Central Park'ta unutulmaz bir akşam geçiriyorlar. Filmi izlerken onlarla birlikte biz de yeni yılda New York'un hareketli bir o kadar da büyüleyici şehir hayatını seyre dalıyor, biran önce şehri ziyaret etmek için yanıp tutuşuyoruz.

7 – Once / Dublin

bir zamanlarDublin'de tesadüfen tanışan iki müzisyenin yaşadıklarını konu alan film, muhteşem müziklere ve göz kamaştıran şehir manzarasına sahip yapıtlardan biri. Müziğe olan tutkuları sayesinde bir araya gelen adam ve kadının zamanla birbirlerini tanımaya başlamasını sağlayan serüvenlerini izlerken İrlanda'ya bir kez daha aşık olacaksınız.

8 – Vicky Christina Barcelona / Barselona

barselona barselonaBir başka Woody Allen filmi olan Vicky Christina Barcelona, Barselona şehrinin ön planda tutulduğu muhteşem sahneler barındırıyor. Üç kişi arasındaki yasak aşk ilişkisinin nasıl sonuçlar doğuracağını izlediğimiz filmde, yine sanat ve şehrin en güzel halleri gözler önüne seriliyor. İspanyol kültürü hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmamıza vesile olan filmi, mutlaka izlenmesi gerekenler listesine eklemeyi ihmal etmeyin.

9 – Roman Holiday / Roma

roma tatili1953 yapımı romantik komedinin başrolünde Audrey Hepburn'ü izliyoruz. Ünlü bir prenses olan Ann prenses olmanın gerektirdiği tüm protokollerden sıkılıyor ve kendini Avrupa seyahati sonucu Roma'da buluyor. 1950'li yıllarda Roma sokaklarında uzun bir gezintiye çıkmamızı sağlayan film, yakın tarihe de ışık tutuyor.
7 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
7
/

-

In Bruges.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Burada yönetmenin başarısını kutlamalı, hem bir olayı hem de o kenti birleştiriyor ve hafızalarda bir bütün halinde muhafaza edilmesini sağlıyor. Bizim acaba Batı kamuoyunda zihinlerde kalan olumlu yönde İstanbul filmlerimiz var mı?

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Bu filmi de izlemenizi öneririm. :) Letters To Juliet, http://www.imdb.com/title/tt0892318/.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

Süpersiniz, aradığım yazılardan birisiydi.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

In Bruges, Before Sunrise ve devam serisi…

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

The Secret Life of Walter Mitty filmi de insanda çantasını alıp Grönland'a gitme hissi uyandırıyor. :)

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
7
/

-

(1) Gloomy Sunday - Kederli Pazar (yön: Rolf Schübel, 1999) = Budapeşte. (2) Kafka (yön: Steven Soderberg, 1991) = Prag. (3) Der Himmel über Berlin - Arzunun Kanatları (yön: Wim Wenders, 1987) Berlin. (4) Palermo Shooting – Palermo'da Yüzleşme (yön: Win Wenders, 2008) = Palermo (Sicilya).

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)