Romantik Şehir: Heidelberg

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Gezi Rehberi Editor

Romantik Şehir: Heidelberg

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin kuzeyinde yer alan Heidelberg, tarih ve doğayla iç içe…

Almanya denince birçoğumuzun aklına bir sanayi ülkesi gelir. Özellikle altmışlı yıllarda artan işçi ihtiyacını karşılamak için Türkiye'den çok sayıda insanımızın gittiği bu ülke, bazılarımız için gurbet anlamına geliyor. Bu nedenle olmalı ki seyahat acentelerinin rotalarına baktığımızda Berlin dışında bir Almanya şehri görmek çok da kolay değil. Sadece seyahat etmek ve görmek için Almanya'ya gitmek ise kimin aklına gelir ki? Oysa harikulade doğası, birbirinden güzel şirin köyleri, dağlar ve gölleri ile Almanya görülesi bir ülke. Almanya'da ilk görülecek yerlerin başında ise Heidelberg geliyor.

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin kuzeyinde, tarih ve doğanın iç içe olduğu bir yer olan Heidelberg, Almanya'nın en sevilen ve en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden birisi. Frankfurt'tan araba kiralayarak geçtiğinizde Heidelberg, Frankfurt'a 80 km, Mannheim şehrine ise 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. 150 bin nüfuslu bu şehir, Almanya'nın ılıman iklimine sahip güney bölgesinde, Ren ve Neckar Nehirlerinin arasında kalan vadide kurulmuş.

Adına "Ich hab mein Herz in Heidelberg / Kalbim Heidelberg'de kaldı" diye bir şarkı bile yazılmış olan şehir, savaşlardan zarar görmemeyi başarmış nadir Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Heidelberg, aynı zamanda bir üniversite şehri. Şehirde 30 binin üzerinde üniversite öğrencisi bulunuyor. Şehrin her köşesinde kitap okuyan ya da sohbet eden, bisikletle gezerken göreceğiniz gençler, şehrin dinamik enerjisini de yansıtıyor.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)