Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım, Türkiye

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım

Yorum Yok

Konaklama Önerileri Alper Kaya

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım
Tatil anlayışının gelişmesini takiben, farklı tatil alternatifleri ve alternatif tesisler de gündeme geldi. Kullanıcıların global akımlara daha kolay ulaşabilmesi ve konforun, günümüzde hemen hemen her şeyden daha büyük önem taşır hâle gelmesiyle birlikte farklı tatil modelleri geliştirildi. Kiralık villalar da gelişim ve atılım gösteren tatil modelleri arasında akla ilk gelen örneklerden birisi.

Pek çok tatilci; özellikle kalabalık ailesi veya arkadaş grubu ile tatile çıkıyorsa ilk tercih olarak villa kiralama yöntemini kullanmaya başladı. Fiyat ve performans açısından özellikle geniş bir kadro ile çıkılan tatilleri verimli kılabilen bu yöntem sayesinde tatillik villa kavramı oldukça gözde bir tatil tesisi nitelendirmesi hâlini aldı. Halihazırda konfor, estetik ve tasarım gibi önemli bileşenlerin yanı sıra havuz ve şömine gibi olanaklarla da çeşitlendirilebilen villalar arasında yapacağınız seçim; seyahatinizden beklediğinizden daha fazla verim alabilmenizi sağlayacaktır.

Bütün bu süreçleri kolaylaştırabilmesi üzerine, villalarda yapılan tatillerin bu denli gözde hâle gelmesi ve talebin artması üzerine kiralık villa türleri de çeşitlilik göstermeye, alternatif villa tatili formatları da belirginleşmeye başladı. Bu sebeple tatil villalarını özelliklerine göre kategorize ederek sizin için bir villa rehberi hazırlamak istedik. Siz de bu rehber aracılığıyla tatilden beklentiniz ölçütünde hangi villa türünü tercih edebileceğinizi kolayca tespit edebilir, tatil keyfinizi artıracak seçimi yapabilirsiniz…

Muhafazakar Villalar

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini TanıyalımEn çok tercih edilen tatil villaları arasında gösterilen bu villa tarzında, çeşitli mahremiyet hassasiyetleri gözetilecek bazı tasarım ve yapı detayları bulunmaktadır. Muhafazakar villa, kişisel alanların oldukça ciddi gözetildiği ve özgürlükleri, hareket alanını koruyan bir tatil anlayışına işaret etmektedir. Bu sınıflandırmanın, aynı zamanda İslami villa adıyla da nitelendirilebilen bir kategori olduğunu ifade edebiliriz. Mahremiyetini fazlasıyla önemseyen tatilcilerin dışarıdan görünmeyecek şekilde güneşlenebileceği ve havuza girebileceği villa tipleri bu kategoride yer almaktadır. Muhafazakar havuzlu villa kiralama tercihini yapacak olan ailelerin, bu kategoride oldukça geniş seçeneklere sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Havuzlu Villalar

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini TanıyalımPek tabi ki tatil amaçlı kiralanan villalar nadir istisnalar haricinde büyük ölçüde havuzlu olarak tercih edilmektedir. Ancak havuzlu villa yapılarının da havuzlarının özellikleri sayesinde farklı modellemelerinin bulunması üzerine ayrı bir kategoride değerlendirilmesini uygun buluyoruz… Çünkü havuz denildiğinde her tatil severin gözünde aynı yapı veya aynı beklenti canlanmayabilir. Havuzlu villaların, bu farklı beklentilere göre çeşitlendirilmiş, sahip oldukları havuz tiplerine göre değişkenlik gösteren modellerini de şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Sonsuzluk Havuzlu Villalar: Güzel ve tabiri caizse büyüleyici bir manzarada tatil yapmayı kim istemez ki? Havuzlu villa kiralama tercihinde bulunan tatilcilerin öncelikli tercihlerinden birisi de kaçınılmaz biçimde, sonsuzluk havuzlu villalardan yana olmaktadır. Havuzların, deniz manzarası ile bütünleşik biçimde görünecek şekilde tasarlandığı modele sonsuzluk havuzu denilmektedir. Yapı itibarıyla havuzun açık havadaki konforunu eşsiz bir manzara ile bütünleştiren sonsuzluk havuzları hem fotojenik bir fon vaat etmekte hem de tatilden beklenen o eşsiz görsel konforu fazlasıyla sunmaktadır.
  • Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım
  • Kapalı Havuzlu Villalar: Günlük kiralık villa seçimi yapan veya dönemsel olarak belli bir periyodu kapsayacak şekilde villa tatilini tercih eden tatilcilerin aniden değişebilecek ve olumsuz olarak nitelendirilebilecek hava şartlarına karşı bir önlem olarak öncelikli tercih ettiği modeller arasında kapalı havuzlu villa tipleri başta gelmektedir. Bir yönüyle de, tahmin edilebileceği üzere, muhafazakar villa kiralama seçenekleri arasında da yer alan kapalı havuzlu villalar oldukça geniş seçenekler barındırmaktadır.
  • Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım
  • Isıtmalı Havuzlu Villalar: Özellikle kış aylarında başta balayı villası şeklinde veya olumsuz hava koşullarının yaşandığı dönemlerde plansızca çıkılan ani bir tatil sırasında kiralıkvilla ihtiyacını gidermesi amacıyla tercih edilen ısıtmalı havuzlu villa modelleri de tatil veya balayı konforunu birkaç kat artıracak seçeneklerden birisidir. Yaz aylarında havuz ısıtmasının devrede olmadığı bu villa modelleri genellikle suyun 3 - 5 ° C daha sıcak hâle geleceği bir ısı pompası sayesinde ısıtmalı bir havuza sahiptir.
  • Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım

Şömineli Villalar

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini TanıyalımKış aylarında öncelikli tercih edilen bir diğer villa evleri modeli ise şömineli villalardır. Gün boyunca serpiştiren karın altında romantik bir yürüyüş yaptıktan sonra, döndüğünüz müstakil villa yürüyüşe çıkarken yaktığınız şöminenizin çıtır çıtır yanan ateşi sayesinde sizi oldukça sıcak karşılayacaktır. Özellikle dağ evleri veya kışlık bölgelerdeki yapılarda karşılaşılabilecek şömineli villalar geniş arkadaş grupları için de sıcak bir alternatif sunması ve filmlerde sık sık karşılaşılan mekânlardan olması sebebiyle sık tercih edilen villa tatili alternatif yapılarından birisidir.

Jakuzili Villalar

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini TanıyalımHavuzu çok tercih etmese de sıcak suyu seven veya konakladığı alanda lüks detaylara değer veren, baş başa romantik bir atmosferi tercih edenler jakuzili villa kiralama yöntemini öncelikli olarak değerlendirmektedir. Jakuzili villalar, mekân olarak jakuzinin yanı sıra pek çok farklı lüks detay da barındırabilmesi sebebiyle başta balayı çiftleri olmak üzere villada bir tatil planlayanların ilk tercihleri arasındadır. Deniz ve doğa manzarası şeklinde farklı manzara alternatifleri de sunan, yılın her döneminde tatillerde tercih edilebilen jakuzili villalar ev konforundan çok daha fazlasını sağlamasıyla gözdeniz olmaya aday…

Balayı Villaları

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini TanıyalımAslında hususi bir villa sınıflandırması olmamakla birlikte balayı villası olarak tabir edilen villalar belli başlı özellikleriyle dikkat çekmektedir. En basit örnek olarak muhafazakar balayı villaları 2 kişilik olarak tasarlanmış olup, muhafazakar villa modelleri arasında balayına özel bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. 2 kişilik balayı villaları havuz, jakuzi, şömine gibi farklı villa özelliklerini bir arada veya tek başına barındırabilmektedir. Bu noktada önem teşkil eden, tercih edeceğiniz villanın sizin ve hayat arkadaşınızın unutamayacağı bir balayı konforu sunacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Şehir merkezine yakın veya uzak olup olmayacağı, doğanın içinde veya bungalov tarzı birbirine yakın başka villalarla etkileşimli bir alanda yer alıp almayacağı gibi detaylar tamamen sizin ideal bir balayından beklentilerinize kalmıştır.

Taşev Villalar

Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini TanıyalımNasıl ki gastoronomide lezzeti pekiştiren unsur sadece yemeğin sahip olduğu tat olmayıp, sunum ve süslemeler de birer etkense; tatilden beklentisi sadece belirgin özelliklerle sınırlı olmayıp göz zevki veya tasarım detaylarını da önemseyen tatilciler için taş villa modelleri oldukça ‘lezzetli' deneyimler sunacaktır. Taş yapı olarak inşa edilmiş villalar, dışarıdan güzel bir görünüm sunmanın yanı sıra iç mekân tasarımı olarak da tatilinize tarz kazandıracak niteliğe sahiptir. Bu yapıların estetik anlamda bir benzerini ise ahşap villa alternatiflerinde bulmak mümkündür.
Neredekal.com Tatil Villaları: Villa Türlerini Tanıyalım

Pek tabi ki, bu sınıflandırmaların haricinde yapı itibarıyla olmasa da konum itibariyle farklı villa arayışları da şekillenmektedir. Özellikle yazlık kiralık villalar söz konusu olduğunda kullanıcıların öncelikli arayışlarından birisi de denize sıfır kiralık villa olmaktadır.

Tatilde villa konaklaması tercih edecek olan tatil severler için geniş seçenekler, farklı kategoriler ve konfora dayalı tasarlanmış yapılar bulunmaktadır. Siz de ihtiyaç ve arayışlarınıza dönük farklı modellerde en uygun tatil villaları hakkında villa listelerimizde özelleştirilmiş aramalar yaparak daha geniş bilgi alabilir; villa tatil fiyatları başta olmak üzere tatil planlarınız için gerekli detaylara Neredekal.com Tatil Villaları sayfasından erişebilirsiniz.

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)