Kuzey Işıklarının Dansını İzleyebileceğiniz En İyi 7 Yer, Türkiye

Kuzey Işıklarının Dansını İzleyebileceğiniz En İyi 7 Yer

1 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Kuzey Işıklarının Dansını İzleyebileceğiniz En İyi 7 Yer
Bu kış farklı bir tatil arıyorsan bence rotanı kuzeye daha kuzeye çevir. Dünyanın sadece kutup bölgelerinde görülen 'aurora borealis'e doğru. Şafak Tanrıçası Aurora'dan ismini alan aurora borealis yani kutup ışıkları veya kutup aurorası; gökyüzünde oluşan ve yeryüzünün manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımaların adıdır.

Orta Çağ Avrupa'sında bu ışık dansının tanrıdan gelen işretler olduğuna inanılırmış. Dünyanın belki de en etkileyici ve göz kamaştırıcı bu gösterisine biraz şans, iyi yapılmış bir plan ve doğru zamanlama ile şahitlik edebilirsin. Dünyanın yaptığı bu büyüleyici ve mucizevi dansı izleyebileceğin en iyi 7 şehri senin için aşağıda listeledim.

1 - Kiruna / İsveç

 kirunaAurora boresalis yani kutup ışıklarının büyüleyici gösterisini izleyebilmen için Kiruna'da düzenlenen gece turlarına katılabilirsin. Hava şartlarından dolayı eğer ışık dansı görünür değilse, Esrange Uzay Merkezi turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü de seyre çıkabilirsin.

2 - Tromsø / Norveç

tromsdalen
Norveç'in Tromsdalen şehrinde kutup ışıklarının en güzel dansı, Kasım ile Şubat ayları arasında sahne alıyor. Bu aylarda görülebilen ışık gösterisinde, Tromso sahnesinin en uygun yerlerden biri olduğunu geldiğinde fark edeceksin. Ayrıca şehrin ünlü katedrali olan Arctic'in etrafındaki bu gösterinin seni büyüleyeceğine eminim.

3 - Denali Milli Parkı / Alaska

denali
İzleyenler için tanıdık gelecek bir yer burası. Ünlü ‘Into the Wild' (Özgürlük Yolu) filminden az çok aşına olduğumuz Alaska'nın vahşi yaşam alanları, şehir ışıklarından da uzak olmasından dolayı kuzey ışıklarını görmek açısından inanılmaz iyi bir nokta.

4 - Grönland / Danimarka

gronland
Dünyanın sonuna geldik diyeceğin bir yer Grönland. Bu gösterideki en önemli etken tabi ki de hava şartları. Çünkü gösteriyi kusursuzca izleyebilmen için ne kar ne de yağmur olmaması hatta havanın bulutlu bile olmaması gerekiyor.

5 - Reykjavik / İzlanda

reykjavikKuzey Işıkları eğer hava açıksa, İzlanda'nın birçok bölgesinden görülebilir. İzlanda'nın başkenti Reykjavik de aurora borealis yolculuğunuzun durağı olabilir. Reykjavik'e olan seyahatini planlarken dünyanın elektromanyetik hareketliliğinin yüksek olduğu dönemi yakalamaya dikkat etmen gerektiğini de hemen hatırlatmak isterim sana.

6 - Paatsjoki / Finlandiya

paatsjokiPaatsjoki'de kuzey ışıklarını izlemek için en popüler yer Paatsjoki Köprüsü'dür. Şehirde kuzey ışıklarını görme şansın açık havalarda %90'a kadar yükselir.

7 - Fairbanks / Alaska

fairbanksAmerika'nın Alaska Eyaleti'nde yer alan Fairbanks'ın yaklaşık 30 kilometre kuzeyindeki tepeler kutup ışıklarının dansını izlemek ve fotoğraflamak için en uygun yerlerden biridir. Fairbanks'a bu gösteri için gelen gözlemcilere özel pansiyonların hizmet vermekte olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bonus: Aurora Australis / Güney Işıkları'nın Dansı

fairbanksGüney Kutup Bölgesi'nde de görülen ışığın dansı, aurora australis yani güney kutup ışıkları, kuzey ile benzer özelliklere sahip. Ancak güney ışıkları Antarktika'da, Güney Amerika'da ve Avustralya'da daha yüksek enlemlerden görülebilir. Australis Latince bir kelime olup ‘güneyin olan' anlamına gelmektedir.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Şu dünyada en çok görmek istediğim ikinci yer Norveç ve Kuzey Işıkları. Birinci sırada Küba var. :) Bildiğim kadarıyla Norveç'in Tromso şehri, Kuzey Işıkları'nın görülebildiği dünya üzerindeki en iyi yermiş. Ancak her zaman görebilmek mümkün değilmiş. Biraz da şans lazım anlayacağınız.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)