Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler

Paylaş
Arzu Aksaya  
Eklenme: 24 Mayıs 2023
 • Son Güncellenme: 02 Haziran 2023
Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En İyi Yerler

Hani dünyanın bin bir türlü hali var denir ya, o türlü türlü hallerden biri de gökyüzünü adeta bir dans pistine dönüştüren Kuzey Işıkları! İzlerken dünyanın dışına ışınlanmış ve bir mucizenin parçasıymış gibi hissettiren bu eşsiz sahnenin tüm senaryosunu doğa yazıyor. Ama bu muhteşem gösteri öyle her yerde her dönemde de gerçekleşmiyor. Yurtdışı kış turizminin gözde rotası Kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yerler ülkemize az biraz uzak. Üstelik gittiğinizde yüzde yüz görme garantisi de yok. Ola ki şansınızı yaver gitti ve gördünüz; birçok dünyalının ‘ölmeden yapılacaklar’ listesinde baş sıralarda olan bu ışıklı hayalin anısı inanın size bir ömür boyu yetiyor. 

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

Kuzey Kutbu’nda bulunan ve Kuzey Işıklarının görüldüğü ülkeler şöyle;

1. Norveç

Norveç'ten Görülen Kuzey Işıkları

O yemyeşil kırlarda otlayan keçiler ve dağların arasından görünen şelalelerin olduğu kartpostallar var ya, işte orası Norveç! Fiyordları ve balık kokan şirin kasabalarıyla bu ülke bir kış masalının güzelliğini yansıtıyor. Başta Svalbard Adası ve Kuzeyin başkenti de denilen Tromso olmak üzere Norveç’in birçok şehrinden gökyüzündeki Kuzey Işıkları dansını izleyebiliyorsunuz. Norveç’te Avrupa’nın bittiği yerde, Kuzey Kutbu’na sadece 1050 km mesafede konumlanan Svalbard Adası geziniz sadece Kuzey Işıkları ile de renklenmiyor; kutup ayıları, ren geyikleri ve morslar da bonus güzellikler.  Burada kasım – şubat ayları arasında güneş hiç görünmüyor. Ama sıra bütçeye gelince Norveç’in en pahalı kuzey ülkelerinden biri olduğunu da ayrıca belirtelim. 

2. İsveç

İsveç'ten Görülen Kuzey Işıkları

İsveç’in en kuzey noktasındaki Kiruna bölgesinin Abisko Köyü’ndeki Ulusal Park Kuzey Işıkları’nı izlemek için en ideal, en öne çıkan yerlerden biri. Bu şehirde mayıs ayı sonundan temmuz ortalarına kadar gece olmuyor. Aralık ortasından ocak ayı başına kadar da hep karanlık geçiyor, gündüzü yaşamıyorsunuz.  Ayrıca sadece 100 kişilik nüfusuyla bu kentin az olan yerleşimi de karanlık olması açısından bir avantaj. Kiruna’da bir kültür turu yapabiliyor, Sami kültürünün izlerini de görebiliyorsunuz. Ulusal Park’taki 70 kilometre çapındaki göl, Kuzey Işıkları’nın muhteşem yansımasıyla ünlü. Kuzey Işıkları’nı görmeye gelenlerin en tercih ettiği konaklama türü ise buz oteller. Kuzey Işıkları rotası olarak İsveç’i tercih ederseniz Ren geyiklerini de ellerinizle besleyebilir, göl üzerinde geyikli turlara çıkabilir, kar altındaki saunalarda keyfi yapabilirsiniz. Gitmişken başkent Stockholm’ü de görmeden dönmeyin diyoruz. 

3. Finlandiya

Finlandiya'dan Görülen Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları turları deniz – güneş – kum turlarından çok daha pahalı. Finlandiya ise İsveç ve Norveç gibi İskandinav ülkelerine göre daha uygun bütçelerle gidilebilen bir ülke. Ayrıca yılın neredeyse 200 günü Kuzey Işıkları’nı izleme şansınız da var, yani eliniz boş dönmüyorsunuz. Finlandiya’nın kuzeyindeki Luosto, Laponya bölgesindeki Kakslauttanen gibi şehirler Kuzey Işıkları Finlandiya turlarında oldukça rağbet görüyor. Fin Laplandı, İglo (cam Eskimo evleri) köyleriyle meşhur olup size konaklama açısından da farklı tecrübeler sunuyor. Kutuplardaki bu cam evler Kuzey Işıkları manzarasının yanı sıra odunla ısıtılan saunalarıyla da konfora farklı bir boyut katıyor.  Fin Laplandı Noel Baba’nın köyü olarak da bilinen Santa Claus Köyü’nün de olduğu yer.  Burası çocuklu ailelerce yılbaşı tatil rotası olarak da tercih ediliyor. Finlandiya Kuzey Işıkları turları Ren geyiklerinin çektiği arabalarıyla renkli safariler, buz balıkçılığı, buzkıran maceraları gibi farklı aktiviteleri de kapsıyor.

4. Rusya

Rusya'dan Görülen Kuzey Işıkları

Büyük bir bölümü Kuzey Kutbu’nda bulunan Rusya Kuzey Işıkları turizmine İskandinav ülkeleri kadar eğilmemiş. Ama aralık – ocak aylarında ışıkların en yoğun görüldüğü yerlerden olan Kola Yarımadası’ndaki Murmansk şehri kayak aktiviteleri ve Kuzey Işıkları seyri açısından oldukça aktif. Burada kayak dışında gündüz eğlenceleri ve konforlu konaklama alternatifleri de pek bulamıyorsunuz. Kuzey Işıklarını izlemek için en uygun bütçeli yer olarak da önerebileceğimiz Rusya’da Sibirya soğuğunun çok meşhur olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Yani Rusya’da üşümenin başka bir boyutuyla da tanışabilirsiniz. 

5. Kanada

Kanada'dan Görülen Kuzey Işıkları

Kanada, ülkemize çok ama çok uzak olsa da Kuzey Işıkları için önerebileceğimiz çekici kış rotalarından. Ülkenin kuzeyindeki Yukon bölgesi hem kayak aktiviteleri hem de bakir Tundra doğasıyla kış gezginlerini mest ediyor. Zaten Aurora turları için de en çok burası öneriliyor.  Yine kuzeyindeki Yellowknife ve Calgary şehirleri ulusal parklardan izleyebileceğiniz muhteşem Kuzey Işıkları’yla ülkenin en gezilen yerlerinden. Kanada’da kutup ayılarıyla uzaktan da olsa karşılaşma şansınız da var. Zaten yakın teması siz de tercih etmezsiniz.

6. İzlanda

İzlanda'dan Görülen Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları’nı görmek için İzlanda bütçesel anlamda pahalı bir seçenek. Ama ışıkların yanında, Game Of Thrones’un masal mekanları lagünler, şelaleler, volkanlar ve rengarenk doğasıyla muhteşem bir coğrafya da göreceksiniz. Diğer ülkelere göre daha ılıman bulacağınız ülkenin başkenti Reykjavik, UNESCO mirası Thingvellir Ulusal Parkı’ndan Kuzey Işıkları’nı eylül başından nisan ortasına kadar izleyebiliyorsunuz. Üstelik bu ışıkları termal havuzlardan oluşan Mavi Lagün’de yüzerken seyretmek de İzlanda’ya özgü farklı bir keyif.

7. Danimarka

Danimarka'dan Görülen Kuzey Işıkları

Viking ülkesi Danimarka biraz uzak da olsa Kuzey Işıkları için gitmeye değer ülkelerden. Ülkeye bağlı özerk bir ada olan Grönland (burası dünyanın da en büyük adası) tümüyle Aurora dairesi içinde bulunduğundan ışıkları en güzel seyredebileceğiniz yerlerden biri de burası. Üstelik gökyüzündeki bu ışık dansına buzdağlarının mavi-beyaz görüntüsü de eşlik ediyor.  Grönland’a gelmek için önerilen aylar ise kasım ya da şubat. Danimarka’da bir diğer seyir noktası da Atlantik Okyanusu’nun ortasında konumlanan 18 adadan oluşan bir takımada olan Faroe Adaları. Burada Kuzey Işıkları’nı seyrederken çok fazla üşümüyor, harika fotoğraflar da çekebiliyorsunuz. 

8. İskoçya

İskoçya'dan Görülen Kuzey Işıkları

İskoçya’nın kuzeyindeki Caithness bölgesinden aralık – şubat ayları aralığında Kuzey Işıkları’nı izleyebiliyorsunuz. Deniz kıyısındaki Caithness’in ulusal parkları da çok güzel. Seyahatiniz esnasında Kraliçenin İskoç evinin de bulunduğu köyleri bisikletle de gezebilirsiniz.

9. ABD – Alaska Eyaleti

ABD Alaska Eyaleti'nden Görülen Kuzey Işıkları

ABD’nin kuzeyindeki Alaska Eyaleti Kuzey Işıkları’nın aydınlattığı en ücra yerlerden. Gökyüzünün berrak olması ve sıcak su kaynaklarının seyre kattığı ısınma konforu da bu eyaleti favori rotalar arasına sokuyor. Kuzey Işıkları’nı eyaletin hemen hemen her yerinden izleyebiliyorsunuz ama en tercih edilen yeri Fairbanks şehri. ABD kuzey Işıkları turlarında profesyonel bir turizm anlayışı geliştirmemiş. Yani gittiğinizde İskandinav ülkeleri gibi bir buz masalı yaşamıyorsunuz. Ama tıpkı Into The Wild (Özgürlük Yolu) filminden hatırlayacağınız gibi muhteşem dağ - göl manzaraları, gökte uçan kartalları ve şehrin sahibi boz ayılarıyla bir doğa masalına konuk olabiliyorsunuz. Alaska’da Kuzey Işıkları yaz ayları haricinde her daim görülebiliyor.

Kuzey Işıkları Nedir?

Kuzey Işıkları’ndan bir gökkuşağı kadar iç içe geçmiş renkler beklemeyin. Arada yan renkler olsa da bu dans en çok da yeşil, mavi, mor ve kırmızının dansı. Yeşil ve mavi renkler oksijen – nitrojen moleküllerinden (ki en yoğun renkler de bu renkler), mor ve kırmızı renkler ise oksijen – nitrojen atomlarından oluşuyor. 

Planladığınız Kuzey Işıkları seyir rotası kutbun hangi ülkesinde olursa olsun, ışıkları görebilmeniz için size gereken şey karanlık bir gece ve apaçık bir gökyüzü. Açık bir gökyüzü renkleri daha temiz, karanlık bir gece de dansı daha canlı izlettiriyor. Kuzey Işıkları rotasındaki otellerin en çok da şehirden izole ormanlık alanlar içine kurulmasının sebebi de aslında bu. 

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Bir adı da Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları’nın oluşum alanı Kuzey Kutbu olup, sadece kutba yakın olan ülkelerden izlenebiliyor. Güneşten kopan parçacıkların sanki bir mıknatıs tarafından çekilircesine yeryüzünün manyetik alanına girmesi ve bu parçacıkların atmosferdeki gaz molekülleriyle birleşmesiyle başlayan renk dansı ise dünyanın gerçekten büyülü bir yer olduğuna daha da inandırıyor. Tabii bu ışık yansımalarının meskeni kutuplar olunca, Kuzey Kutbu’nun yanında Güney Kutbu bölgesini de es geçmemek gerekiyor. Evet güneyde de bu büyü var ve Güney Işıkları’nın adı da Aurora Australis. Peki neden Güney Işıkları değil de Kuzey Işıkları rotası daha çok biliniyor diyorsanız Güney Işıkları Kuzey Işıkları’na göre daha dar bir alanda Yeni Zelanda ile Tazmanya bölgelerinde gözleniyor. Kuzeyde bu ışıkları birçok farklı ülke ve farklı noktada izleme ihtimaliniz daha fazla. İsterseniz Amerika’da, isterseniz Rusya’nın buz gibi bozkırlarında… 

Kuzey Işıklarını Keyifle İzlemek İçin Öneriler!
  1. Gökyüzünün en hareketli olduğu zaman dilimini kaçırmamak için seyahat planınızı Ekinoks dönemlerine denk getirmek bu işin ilk şartı. Işıkları Kuzey Kutbu’nun neresinde ve hangi zaman diliminde en yoğun izleyebileceğinizi gösteren web uygulamaları da yapılmış. Gitmeden internetten bu uygulamaları da indirebilir, yola daha hazırlıklı çıkabilirsiniz. 
  2. Yerleşim yerlerinden uzakta, mümkünse ışıklandırmanın hatta ay ışığının bile olmadığı alanlarda izlemeyi tercih edin. İnanın şov daha da güzel olacak. 
  3. Tabii gece uyanık kalmak, uyanıkken de zinde olmak gerekiyor. Gökyüzünün ışıkları ne zaman açacağı ne zaman kapayacağı tamamen kendi kararı. Ama en olası zamanlar saat 22:00 ila 04:00 arası. Alarmla ya da inatla, ne şekilde olursa olsun uyumayın. 
  4. Unutmayın gideceğiniz yer dünyanın en soğuk noktası. -20  dereceleri bulan gece ayazında doğanın ışıkları yakmasını beklemek ve ışıkları seyretmek için de biraz daha beklemek hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple bavulunuza kayağa giderken ne giyiyorsanız biraz daha fazlasını koysanız iyi olur.
  5. Gideceğiniz ülkede mümkünse araç kiralamanızı ve en karanlık bölgeyi de kendinizin arayıp bulmasını öneriyoruz. Araçla seyahat istediğiniz noktada istediğiniz kadar kalabileceğiniz bir özgürlük sunuyor. 
  6. Böyle bir anı ölümsüz kılmak için profesyonel fotoğraf çekimleri yapmak önemli. Gereken malzemeyle doğru fotoğraflar çekebilmek için bu yazımız da size rehber olabilir.
Kuzey Işıklarını Görmeye Ne Zaman Gidilir?

Kuzey Işıkları ne zaman izleniyor, gitmek için hangi dönemleri planlamanız gerekiyor merak ediyorsanız bu doğa şovunu görebileceğiniz tarih aralığı ekinoks dönemleriyle, yani 23 Eylül – 21 Mart tarih aralığıyla sınırlı. Kutup ülkelerine düzenlenen kış turları da zaten en çok bu dönemlerde yapılıyor. 

Güney Işıkları Hangi Ülkelerde Görülür?

Kuzey Işıkları’ndan böylesine detaylı bahsetmişken daha dar coğrafyalarda olduğu için pek de adı anılmayan Güney Işıkları’na değinmeden de geçmeyelim. Güney Işıkları yani Aurora Australis’ler Kuzey Işıkları kadar kendini gösteren ışıklar değiller. Yılda sadece 4 ya da 5 kez şahit olabileceğiniz ışık dansının en beklendiği dönemler ise mart ile eylül ayları arasındaki zaman dilimi. Tabii denk gelirseniz kendinizi şanslı hissedeceğiniz bu dönemdeki birkaç gün içinde ekinoksları da kaçırmayın diyoruz.  Gördüldüğü ülkeler;

1. Avustralya 

Avustralya'dan Görülen Güney Işıkları

Güney Işıkları’nın gözlemlendiği bu kıta ülkesinde Güney Kutbu’na en yakın yer olan Tazmanya’yı en başa yazabilirsiniz. Tazmanya’nın en güzel seyir köşesi ise Cradle Dağı. Yalnız şunu da not düşelim ki Tazmanya olsun ya da Yeni Zelanda olsun sırf Güney Işıkları için seçebileceğiniz bir destinasyon değil. Çünkü hem çok uzak hem de kuzey ülkeleri gibi bir manzarayla karşılaşma oranınız çok düşük. Ama bir seyahat planınız varsa ekinoks dönemlerine denk getirebilir, gitmişken UNESCO kültür mirası olarak korunan doğal güzelliklerle de tanışabilirsiniz. Tazmanya’nın Aborjin kültürünü tanımak için iyi bir keşif noktası olduğunun da altını çizelim. 

2. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'dan Görülen Güney Işıkları

Yeni Zelanda’da Güney Işıkları’nın dansını en iyi izleyebileceğiniz yerler, adanın en güneyindeki Stewart Adası ve Catlins bölgesi. Stewart Adası ışıkları seyretmeye gelen turistler için hazırlıklı; ışıkların görüldüğü anda charter uçaklarla havalanıp yüksekten fotoğraflama şansınız da oluyor. Yeni Zelanda’da tıpkı Avustralya gibi dünya coğrafyasında doğasıyla en iddialı yerlerden.