Kış Mevsiminde Tatile Gitmek İçin 9 Sebep, Türkiye

Kış Mevsiminde Tatile Gitmek İçin 9 Sebep

6 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Kış Mevsiminde Tatile Gitmek İçin 9 Sebep
Bazıları soğuk sever. Üşümek çoğu insan için pek iç açıcı bir durum olmasa da, bazılarımız var ki kış aylarında ayrı bir huzur bulur. Yaz mevsiminin farklı bir enerjisi olduğunu kabul ediyoruz. Ancak kış mevsiminin bambaşka bir büyüsü olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Tatil deyince sadece yaz mevsiminin aklımıza gelmesi ise bize göre tamamen bir tabudan ibaret. Biz bu tabuları yıkmaya geldik. Kış aylarında tatile çıkmanın da belli avantajları var. Şimdi lütfen battaniyenin içinden çıkın ve elinizdeki kahveyi yavaşça yere bırakın.

1 – Yazın Kalabalık Olan Yerler Şimdi Huzur Yuvası

kışın tatile gitmekMisal bir Bodrum, bir Çeşme, bir Fethiye şimdi nasıldır tahmin edebiliyor musunuz acaba? Etraf olabildiğince ıssız ve tertemiz. O da ne; hiç çocuk sesi yok, kimse bağırıp çağırmıyor. Bir de üstüne Çeşme uygun oteller açısından oldukça şaşırtıcı düzeyde. Kendinizi çimdiklemeyi bırakın, zira rüyada değilsiniz. Sadece kışın bir sayfiye mekanına gittiniz, ekstrem bir durum yok ortada. Alışkın değilsiniz sadece. Alaçatı'da bir türlü yer bulamadığınız için es geçtiğiniz o balık restoranı şu an tamamen size ait. Kumsallar da sizin. Belki denize giremeyeceksiniz ama denizin kıyıya vururken çıkardığı o tınıyı da yazın hiç duymamışsınızdır.

2 – Yine Yazın Denize Girmekten Keşfedemediğiniz Yerlere Gitme İmkanı

kış keşfiÇoğu insanın Bodrum Kalesi'ni görmeden Bodrum'dan döndüğünü defalarca dile getirmiştik. İşte bahsetmek istediğimiz de tam olarak bu. Yaz tatillerinde herkes olmasa bile birçok kişi kendini ya bir her şey dahil oteline kapatıyor ya da keşfettiği şeyler plajlardan ileriye gidemiyor. Belki tekne turlarıyla farklı koylar keşfetmeye yelteniyor ama güneşlenmekten kafasını bir türlü kaldıramıyor ki etrafında neler var görsün. Halbuki çok sayıda sayfiye mekanının antik kenti, tiyatrosu, sanat galerisi, kalesi, yel değirmeni, deniz feneri ve daha sayamadığımız bir yığın görülmesi gereken yeri var. Kışın bunları keşfetme imkanına sahipsiniz.

3 – Doyasıya Yaşanacak Şömine Keyifleri

şömineli otellerYaz aylarında bahçede yapılan mangal keyiflerinin yerini şimdi şömineler aldı. Tamam, mangalın da tadı ayrı, kabul ediyoruz. Ama şömine önünde geçirilen vakitlerin yerini de hiçbir şey tutmuyor be. Yazın nasıl deniz manzaralı, teraslı, vs. oteller popülerse, kışın da şömineli oteller revaçta oluyor. Gündüz doyasıya gezip ya da kayak yaptıktan sonra akşam yemeğini takiben şömine başında iki kadeh sıcak şarap tokuşturmak sadece kış aylarına özgü bir aktivite. Sıcacık şöminenin önünde dostlarınızla keyifli sohbetler etmek, hayatınızın en tatlış anıları arasına girecektir hiç şüphesiz.

4 – Daha Uygun Otel, Daha Uygun Uçak Bileti

ucuz uçak biletiYazın uçak biletleri ve oteller resmen ateş pahasıyken, kışın bunun tam tersi yaşanıyor. Alın size kışın tatile gitmenin en baba sebeplerinden biri. Havayolu şirketleri şu sıralar sürekli kampanyalar düzenliyor, promosyon biletler ortaya atıyor. Çok cüzi bir fiyata alacağınız bir uçak bileti ile oldukça uygun bir kış tatili yapabiliyorsunuz. Oteller ise sadece bu mevsim tatil yapmanın ayrı bir keyif olduğunu bilen insanları ağırlıyor sadece. Sezon dışı olduğu için çoğu otelde, yazın standart odanın altında bir fiyata süit odada bile konaklama imkanı oluyor. Gel de değerlendirme!

5 – Aslında Daha Çok Dinlenebileceğiniz Gerçeği

kışın tatile gitmekEvet, doğru! Zira yaz tatilinde gerçek anlamda dinlenebilen varsa beri gelsin. Aman gün bitmesin diye erken kalkılan, güneşin en kavurucu olduğu saatlerde hemen otel odasına geri kaçılan, sonra bir daha plaja inilen, akşam duş alıp doğru gece hayatına akılan, gecenin geç saatlerinde otele dönüp ertesi gün aynı rutinin tekrarlandığı bir tatilde kim dinlendiğini iddia edebilir. Bunları yapmasanız bile kalabalık ve güneş zaten yeterince enerjiyi emiyor. Kışın, gündüz ne kadar gezerseniz gezin, akşamın erken saatlerinde otelinize çekileceğiniz için dinlenmiş hissedeceğiniz her zaman daha garanti.

6 – Yazın Denizi-Kumu-Güneşi Varsa Kışın da Kayağı-Kar Topu-Kardan Adamı Var

kışın nereye gidilirKayak mevsimi açıldığı için içimizden bazıları zaten şu an çok coşkulu. Eh, kışın en güzel taraflarından biri de bu değil mi zaten. Yaz mevsimi nasıl ki bizde kızgın kumlardan serin sulara atlamanın hayalini kurduruyorsa, kış da karların üzerinde geçirilecek bol eğlenceli vakitlerin hayalini kurduruyor. Kayak yapmak, kızakla kaymak, kar motoruyla safariye çıkmak, çılgınca kar topu oynamak, kardan adamlar yapmak 7'den 70'e herkesin en büyük eğlenceleri arasında. Kayak merkezleri, bir kış tatilinin olmazsa olmaz rotaları arasında yer alıyor zaten. Mesela Uludağ, Erciyes ve Ilgaz oldukça popüler kış rotaları arasında bulunuyor. Hemen Uludağ otel fiyatları arasında karşılaştırma yapabilir, Erciyes ucuz oteller sayfasını inceleyebilir ya da en uygun Ilgaz oteli için Ilgaz otel sayfasına göz atabilirsiniz.

7 – Şimdi Etraf Eşsiz Manzaralarla Dolu

kış manzaralarıKış mevsiminin bizlere sunduğu o büyüleyici manzaraları ne yazık ki yazın bulamıyoruz. O puslu havanın yarattığı atmosfer bambaşka çünkü. Hele bir de baktığımız yere kar düşmüşse, tam bir görsel şölen değil de nedir söyleyin. Bir de işin şöyle bir gerçeği var. Yazın kan ter içinde, sırf manzara göreceğim diye dağ bayır tırmandığınızı düşünün. Üstüne bir de bakmışsınız sizin gibi nefes nefese kalmış birçok turist fotoğraf çekme yarışına girmiş. Ne anladınız siz o manzaradan?

8 – Canım Yaz Çekerse Güney Yarımküreye Giderim Düşüncesi

kışın maldivlerTabi sadece düşüncesi. Yapabiliyorsanız ne mutlu size. Zira kıskanılan insanlar grubuna dahil olmuşsunuz demektir. Biliyorsunuz ki, bizde kış mevsimi yaşanırken güney yarımkürede yaz mevsimi yaşanıyor. Yani bizler burada soğuktan donarken, onlar güneşlenip denize girebiliyorlar. Zaten önemli olan yazın yaz tatili yapmak değil ki, kışın yaz tatili yapabiliyor olmak. Biz beyaz yakalılar yıllık izinleri yazın tükettiğimizden bunun ne demek olduğunu anlayamayız.

9 – Fazla Kiloları Saklayabilme Olanağı

tatil diyetiBöyle de bir gerçek var. Ne de olsa bikini ya da şort giymeyeceğimizden, fazla kiloları da dert etmeye gerek yok. Yaz yaklaştıkça basan afakanlar ve bir an önce zayıflama isteği ile aç geçirilen bahar aylarının stresi, sonbaharın akabinde ortadan kalkıyor. Gönlünüzce yiyip içeceğimiz ve sonrasında vicdan azabı çekmeyeceğimiz için kış tatilleri candır gerisi heyecandır diyoruz.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Kesinlikle her bir maddeye katılıyorum, kış mevsiminde tatilin keyfi başkadır. Ancak burada en önemli nokta, tatil arkadaşınızın da sizin gibi kış tatilini seven biri olması gerektiği. Aksi takdirde sürekli soğuktan söylenen biri ile tatil yapmak durumunda kalabilirsiniz. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Tabiri caizse kafa dengi kişilerle kış aylarında tatile gitmek tüm maddelerde de ifade edildiği gibi dinginlik kaynağı. Sessizliğin verdiği huzur hiçbir şeyle ölçülmez. Yörelerdeki hizmet kalitesi de yüksek olur. Bayramda Kaş'a gittik, dinlenmek şöyle dursun, yorularak geri döndük.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Çünkü kışın da çok güzel tatil destinasyonları var. Uludağ, Sapanca, Abant, Kapadokya... Ve daha birçok. Bence tatil için sebep aramaya gerek yok :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Hiç çocuk sesinin olmaması güzel, huzurlu bir tatil demek mi? Bu söylem çok yanlış, kaba ve itici.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
6
/

-

Bir gezgin olarak ben de seyahat etmenin her zaman güzel olduğunu, imkan varsa yaz-kış gezmeyi savunuyorum. Sizin de belirtiğiniz gibi hesaplı da oluyor ancak kış günlerinde aydınlık saatlerin 8-9 saat gibi bir süreyle sınırlı olması, çoğu zaman geceleri küçük otel odalarında geçirmek zorunda olmak bir handikap. Yazın sabahın 8'inden gecenin 9'una kadar gezebilme imkanı varken, bu kışın çok kısıtlı oluyor. Bir de soğuktan ziyade yağışlı havalarda gezmek, fotoğraf çekmek pek zevkli ve mümkün olmuyor, ancak kış aylarında güney yarımkürede bir tatil yeri seçmek, örneğin birkaç yıl evvel ocak ayında gittiğimiz Sharm el Sheik veya Dubai gibi bir yere gitmek çok uygun olabilir. Denize girebildiğiniz gibi çölde safari, altı cam tekneler ile deniz dibi güzelliklerini göreceğiniz turlar da yapabilirsiniz. İyi bir gezgin olarak şahsen benim favori aylarım mayıs sonu, haziran başı okullar tatile girmeden önce ve eylül sonu okullar açıldıktan sonra, ekim ortası, hem fiyatlar uygun hem de havalar. Herkese yaz-kış iyi tatiller. Ayhan Turhal.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Selamlar, atalarımız ne demiş, tebdili mekanda ferahlık vardır. Bizim değişik enerjiler almamızı, stresten arınacağımız, kışın büyük şehirlerin o pis havasından, kötü siyasal atmosferinden uzaklaşarak yenileneceğimiz, enerji toplayıp, yeniden işimize gücümüze odaklanacağımızı söylediler. Aslında doğduğumuz coğrafyada her mevsimi yaşamak lazım, hep yaz hep yaz biyolojik olarak da bize bir şey katmayacaktır. Ben oğlumla o İstanbul'dan, ben Ankara'dan Assos'ta buluşacağız, beş gün hep yazın gördüğümüz o muhteşem yeri Assos Kervansaray Hotel'de kalarak yaşayacağız, civarı da gezip daha bir enerjik herkes evine dönmeyi iple çekiyorum, gezmek, bu duygularla dolu olmak yaşam biçimim, umarım uzun yıllar sağlıkla böyle gider. Tüm yorumculara barış dolu yıllar dilerim. Şükran Koçak.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)