Kendi Objektifimden Kapadokya ve Aklımda Kalan İzler, Türkiye

Kendi Objektifimden Kapadokya ve Aklımda Kalan İzler

3 Yorum

Gezi Rehberi Coşkun Aral

Kendi Objektifimden Kapadokya ve Aklımda Kalan İzler
Anadolu'nun kalbinde saklı bir cennet Kapadokya... Her gidildiğinde ilk gidişin heyecanını yaşatan adeta büyülü bir coğrafya. Dünya Kültür Mirası'nda yer alan Kapadokya'daki doğal güzellikler binlerce yıl önce lavla kaplanan Göreme Vadisi'nin rüzgar ve yağmurlarla aşınması sonucu oluştu. Oluşan olağanüstü şekiller doğa üstü güçlerle ilişkilendirilse de, peri bacalarına sadece doğanın eli değmişti. Peri bacaları, adlarını hak edercesine efsanelere hayat verdi ve bugün Kapadokya herkesin gözdesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.
Yılkı AtlarıKapadokya'nın olmazsa olmazları arasında balonla gezinti var. Peri bacalarını ziyaret etmenin, bu büyülü coğrafyayı beynimize nakşedebilmenin belki de en kolay yolu bu. Böyle bir deneyim için gün doğumundan önce yola çıkmak gerekiyor. Onlarca balon günün ilk ışıklarını gökyüzünde selamlıyor ve ortaya gerçek üstü görüntüler çıkıyor.
Yılkı AtlarıFotoğrafçı arkadaşlarımla birlikte yaptığım son Kapadokya ziyaretinde Kayseri'nin Hürmetçi Köyü'ndeki yılkı atları da görüntüleme fırsatı bulduk. Kapadokya'nın adının ‘Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelen Katpatuka'dan geldiğini düşünürsek, bölgedeki yılkı atların varlığı insanı şaşırtmıyor. Erciyes Dağı eteklerinde, Hürmetçi Köyü'nde sürü halinde yaşayan yılkı atlarını evcilleştirip, satarak geçimini sağlayan insanlar var. Bölgede yaşayan atlar, birçok fotoğraf ve film meraklısının ilgisini çekiyor.
Sahre TaşlıBölgede, özellikle eşsiz görüntüleri yakalamak isteyen fotoğrafçılar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Sultan Sazlığı. Hem tatlı hem de tuzlu su ekosistemini bir arada bulunduran bu milli park, zengin faunasıyla turistlerin de ilgisini çekiyor. Özellikle kuş gözlemcilerinin mekanı olan Sultan Sazlığı, bölge ekonomisi için de ayrı öneme sahip. Bölgedeki yerleşim alanlarında hayvancılık, tarım ve saz kesimi yapılıyor. Ne var ki, ekmek aslanın midesinde; saz kesimi yapan ve yaşı 60'a gelmiş Sahre Taşlı'yla tanışıp, günde 75 TL'ye 300 kamış bağı sardığını öğrenip, onun fotoğrafını çektiğim o kısa kaybettiği zamanı için endişelendiğini görünce insanın içi sızlıyor.
MandaBölgede doğru tarım ve hayvancılık dışında giderek artan işsizliğe karşı yeni istihdam alanları yaratmak da önemli. 2-3 günlük gezimde gözlediğim bir diğer cevher de, bataklıklarda yaşayan ve sayıları binlerce olan mandalar. Dünyada besleyici özelliğiyle manda sütü, mozzarella ve ricotta gibi İtalyan peynirlerinin hammadesi olarak kullanılıyor. Bizde sadece kaymak ve yoğurt yapılan bu değerli sütün çok fazla kullanım alanı var. Bu da bölgedenin zengin yemek kültürüne farklı tatlar katacaktır.
ArılarKayseri'nin yöresel yemeklerinden tadıp da kilo almadan dönmeyen yoktur ama bu yöresel yemekleri keşfe çıkmanın tadı bir başkadır. Mantının, pastırmanın memleketinde köylere yapılan yolculuklar, doğanın sunduğu nimetleri de yakından tanıma fırsatı sağlar. Kapuzbaşı Şelaleleri'yle meşhur olan Yahyalı ilçesinin elmasını yerinde yemenin keyfi bir başkadır. Tıpkı bunun gibi sofralarımızın baştacı balı, Develi'deki arıcıların kovanlarından tatmanın keyfine doyum olmaz. Bölgenin sahip olduğu endemik flora çeşitliliği balın değerini daha da arttırır. Sadece bahar ve yaz aylarında değil, Erciyes'in kayak turizmi de Kayseri ve yöresinin kış aylarındaki ziyaretçi sayısını arttıran önemli bir faktör.
Her ne kadar son dönemlerde turizmde kriz söz konusuysa da, krizler aynı zamanda kendi içlerinde de bir fırsat taşır. Hızlı modernleşmeyle birlikte ulaşım ve iletişimdeki önü alınamaz gelişmelerin çevreye, doğaya ve canlılara verdiği ağır hasar günümüz sorunları arasında yer alıyor. Örneğin barajlarla değişen iklim koşullarının, havada oluşan nem ve partiküllerin Kapadokya gibi milyonlarca yılda oluşan tüf dokusunu çözdüğü ve görkemli peri bacalarına hızla hasar verdiği gözleniyor. Bu nedenle bölgedeki turizmcilerin geçmişte yaşanmış olaylara ilişkin daha dikkatli olmaları, denetim sistemlerinin sağlıklı çalışıp doğal ve tarihi zenginliğe zarar verecek girişimlere engel olunması gerekiyor.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Aral Bey merhaba. Cennet vatanın güzide bir köşesini bizlere bu sefer balonla bir tur attırdınız. Çok teşekkür ederiz. Devamını bekliyoruz, hem de iştahla!

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Bölgenin hayvan varlığı ve hayvanlarla ilgili bilgiler ilgi çekici.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Ülkemiz cennet gibi. Allah bu güzel ülkeyi darbelerden, kötülüklerden, terörden ve afetlerden korusun. Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)