Karadağ'da Görülmesi Gereken 7 Muhteşem Yer, Gezi Rehberi

Karadağ'da Görülmesi Gereken 7 Muhteşem Yer

5 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Karadağ'da Görülmesi Gereken 7 Muhteşem Yer
Montenegro ismiyle de anılan, oldukça ucuz, "vizesiz", güzel bir ülke Karadağ. Monte (Dağ), Negro (Kara), Yugoslavya'nın 6 cumhuriyetinden biri iken, Yugoslavya'nın bölünmesinden sonra Sırbistan-Karadağ olarak anılmaya başlayan Karadağ, 2006 yılında tamamen bağımsızlığını ilan etti. Doğal güzellikleri, sakin yapısı ve misafirperver insanları ile Karadağ, Türk vatandaşlarına vize uygulamaması dolayısıyla da özellikle ilk kez yurtdışına çıkacaklar için ideal bir rota.
Çok kalabalık olmaması, uygun fiyatları ve kolay ulaşım sağlanabiliyor olması Karadağ'ı bir hayli ilgi çekici kılıyor. Tabi bunların yanında bu şirin ülkeye geldiğinizde gezip görmeniz gereken pek çok milli park, sahil kasabası ve kültürel miras yer alıyor. Hem tarihi gezilerden hoşlanıyor hem de kendinizi tam bir doğasever olarak tanımlıyorsanız, vakit kaybetmeden sırt çantanızı hazırlayın deriz.

1 – Sveti Stefan Adası

karadağ görülecek yerlerKaradağ'ın en ünlü bölgesi olan Sveti Stefan Adası, Karadağ'ın Budva şehrinden araçla 15 dakikalık mesafede yer alıyor. Lonely Planet'in yayınladığı dünya çevresinde en göz alıcı 10 yerden birisi olarak da seçilen Sveti Stefan Adası, birçok ünlünün de tatil için tercih ettiği yerlerden biri. Karadağ'da görmeden dönmemeniz gereken bir yer Sveti Stefan Adası.

2 – Mogren Plajı

karadağ görülecek yerlerBudva'da birbirinden güzel birçok plaj yer alıyor. Bu plajlar arasında Mogren Plajı, en çok görmenizi istediklerimizden. Mogren Plajı'nın en ilgi çekici özelliği ise şehir merkezinde yer almasına rağmen, sanki ıssız bir bölgedeymiş hissiyatı uyandırması. Avala Hotel'in yanındaki patikadan ulaşabileceğiniz Mogren Plajı, 350 metre uzunluğunda ve iki küçük plajdan oluşuyor. 2004 yılından beri mavi bayrak sahibi olan Mogren Plajı, Karadağ'da denize girmek için en güzel adreslerden biri.

3 – Cetinje

karadağ görülecek yerlerKaradağ'ın kültürel zenginliklerine yakından bakabileceğiniz Cetinje, Karadağ'ın eski başkenti. Zaten bu kültürel zenginlik de buradan geliyor. Kotor ve Perast'ı çevreleyen dağların hemen üstünde bulunan Cetinje'nin merkezinde ziyaret edebileceğiniz pek çok müze ve kilise yer alıyor. Çok küçük bir bölge olduğu için Cetinje'nin her yerini yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca toplam 10 Avro ödeyerek, Cetinje'de yer alan tüm müzeleri ziyaret edebiliyorsunuz.

4 – Ostrog Manastırı

karadağ görülecek yerlerKaradağ'ın en ilginç noktalarından biri olan Ostrog Manastırı, tam merkezde yer alıyor. Kotor ve Budva'dan araçla yaklaşık 3 saatte ulaşılabilen Ostrog Manastırı, görünüm itibariyle bizim Trabzon'daki Sümela Manastırı'nı andırıyor. Dağın tepesinde bulunmasından dolayı manastıra çıkmak biraz zahmetli. Tüm ortamı hissedebilmek adına yürüyerek çıkabileceğiniz gibi, 30 Avro karşılığında turlara da katılabilirsiniz. Ostrog Manastır'nın en önemli özelliği, her dinden insanı bir araya getiriyor oluşu. Ayrıca manastır bünyesinde bulunan Konak'ta, 3 güne kadar ücretsiz konaklayabiliyorsunuz.

5 – Kotor Kalesi

karadağ görülecek yerlerTıpkı Budva gibi, Kotor da Karadağ'da rotanızı çevirmeniz gereken yerlerden biri. Avrupa'nın en büyük fiyordunu görebileceğiniz Kotor'da, gezip görmeniz gereken pek çok yer var. Bunlarında başında da Kotor Kalesi geliyor. Kaleye çıkış gerçekten de bir hayli zorlu. Biraz klişe olacak ama göreceğiniz manzaranın buna değeceğine emin olabilirsiniz.

6 – Durmitor Milli Parkı

karadağ görülecek yerlerKaradağ'ın kuzeyinde bulunan Durmitor Milli Parkı, el değmemiş doğası ile büyülüyor. Durmitor Milli Parkı, Karadağ'da yer alan 4 milli paktan biri ve sahip olduğu muhteşem doğası burayı bir hayli özel kılıyor. Durmitor Milli Parkı'nda kano, rafting, bungee-jumping, doğa yürüyüşü ve bisiklet gezisi gibi katılabileceğiniz birçok aktivite mevcut. Karadağ'da keyifli bir gün geçirmek için Durmitor Milli Parkı'nı görmenizi tavsiye ediyoruz.

7 – Skadar Gölü

karadağ görülecek yerlerBir kısmı Bar şehrinde, bir kısmı ise başkent Podgorica'da yer alan Skadar Gölü, Karadağ'da mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikası. Bu el değmemiş güzelliğe ulaşmak ise oldukça kolay. Skadar Gölü, pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda göl, harika bir kuş gözlem alanı aynı zamanda. Oldukça sakin bir yapıya sahip olan Skadar Gölü'nde bot turlarına katılabilir, bisikletle ya da yürüyerek gölün çevresini keşfedebilirsiniz.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Ben böyle bir yeri görmek isterim. Kimse keşfetmeden, kalabalık basmadan bu yeri dolaşmak güzel olur.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Keşfedilmeden gitmekte yarar var. Gerçekten çok güzel bir yer. Her yerini görmesem de sahil boyunca sıralanan otel inşaatları yakın zamanda bakirliğin bozulacağını hissettirdi.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

3 gün sonra orada olmayı planlıyorum. Şu an Kosova'dayım. Bisiklet ile Balkanlar turuna çıktım. Sırf Kotor'da, Budva'da bol bol sahile girmek için plandan 1 gün önde gidiyorum. Diğer yerlere de uğrayacağım, zira güzel görünüyorlar.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Ülke için çok ucuz ya da uygun derken neye göre ya da kime göre bu kriterler? Benim için uygun 100 dolarken bir başkasına göre 50 dolardır, bunu bir parametreyle bildirmeniz daha hoş olmaz mi?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Adriyatik sahillerini arabayla bir haftada geçen biri olarak saydığınız çok güzel yerlere ben de Karadağ sınırları içinde kalan Ulciny ve Bar yerleşim yerlerini ilave etmek istiyorum. Bu arada buraya gidenlere benim gibi araç kiralayarak gitmelerini tavsiye ederim. Sadece Kotor iç denizinin etrafını dolaşmak bile yeter. Bir okurumuzun fiyatla ilgili sorusuna da buradan cevap vermek istiyorum. Buraya hesaplı derken diğer Avrupa ülkelerine göre hesaplı demek doğru olur. Görüp almak istediğiniz her şeyi 3.40 ile çarpınca maalesef pahalı oluyor. Örneğin benim Kotor'dan aldığım 10 Avroluk bir şapkanın sonradan 34 TL'ye geldiğini düşününce canım sıkılmıştı. Bu şapkanın daha iyisini Türkiye'de daha ucuza almak mümkün. Aslında buralarda yapılacak iş güzelce gezmek, hatıra olarak da bir magnet veya küçük bir obje alıp dönmek bence. Teşekkürler. Ayhan Turhal.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)