Çocukla Gidilecek Tatil Rotaları: İzmir, Türkiye

Çocukla Gidilecek Tatil Rotaları: İzmir

9 Yorum

Rota Önerileri Zeynep Yeğiner

Çocukla Gidilecek Tatil Rotaları: İzmir
İzmir hem şehir hayatından kopamayanlar için hem de elinin altında hep bir tatil imkânı olmasını isteyenler için harika bir kombinasyon oluşturuyor. Özellikle son yıllarda İstanbul'dan aldığı göçlerle nüfusu 4,5 milyona yaklaşan şehirde sadece yetişkinler için değil, çocuklara yönelik de pek çok farklı aktivite alternatifi oluşmaya başladı. Tam da sömestir tatilindeyken İzmir'de yaşayan ya da bu tatili İzmir'de geçirmek isteyen okuyucularımız için çocuklarla gezebilecekleri yerleri derledik:

1. Uzay Kampı

izmir uzay kampıGüzel İzmir, Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın ise ikinci uzay kampına ev sahipliği yapıyor. Hem çocuklar hem de yetişkinlere yönelik günlük programların yanı sıra iki, beş ve altı günlük kamp programları olan tesiste katılımcılar uzayla ilgili interaktif simülatörlerle farklı bir deneyim yaşayabiliyorlar. Uzayda yaşama ve çalışmanın nasıl bir his olduğunun tecrübe edildiği kampta ayrıca matematik, bilim ve teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen gençler teşvik ediliyor.

2. Nesin Matematik Köyü

nesin matematik köyüEski bir Rum köyü olan Şirince'de yer alan Nesin Matematik Köyü'nde çocuklarınız doğayla bilimin buluştuğu verimli bir tatil geçirebilir. Doğanın içinde kurulu olan köyde çocuklar sadece matematik değil sanat, felsefe, sinema ve sosyoloji dersleri de alabiliyor. Çocukların konaklayabileceği alanların da olduğu Nesin Matematik Köyü'nde çocuklar günlük işlerde yer alıyor, ders aralarında çeşitli etkinliklere katılabiliyor. Çocuklarına dolu dolu bir tatil hediye etmek isteyen aileler için harika bir seçim olabilir.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

3. Selçuk Buharlı Lokomotif Müzesi

selçuk buharlı lokomotif müzesiHazır Şirince'ye kadar gelmişken size gününüzü çok verimli geçirebileceğiniz bir önerimiz var: Selçuk'un Çamlık Köyü'ndeki Türkiye'nin tek, Avrupa'nın ise en büyük Buharlı Lokomotif Müzesi. Bu müzedeki koleksiyonda Fransız, Alman, İngiliz, Amerikan, Çekoslovak ve İsveç yapımı 30'dan fazla lokomotif görmek mümkün. En eski lokomotifin 1887, en yenisinin ise 1952 yılına ait olduğu müzede Hitler tarafından İkinci Dünya Savaşı'nda yaptırılan üç silindirli bir lokomotif de bulunuyor. Müzeyi her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

4. İzmir Doğal Yaşam Parkı

izmir doğal yaşam parkıÇiğli'de 425 dönümlük bir alanda yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir'de çocukla gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Tamamen doğal bir yaşam alanı olan tesiste 138 türde 2600'den fazla hayvan ve 250'den fazla bitki türü yer alıyor. Çocuklarıyla birlikte gelen ziyaretçilerin dinlenebilmesi için içeride iki kafeterya ve bir de hediyelik eşya mağazası bulunmakta. Doğal yaşama daha yakından tanık olmak, eğitici ve keyifli vakit geçirmek isteyen ziyaretçiler için İzmir Doğal Yaşam Parkı kış döneminde her gün 09:00 – 16:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

5. Key Araba Müzesi

key araba müzesiİzmir şehir merkezine sadece yarım saat uzaklıkta Torbalı'da yer alan ve 2015 yılında açılan Key Müzesi sadece klasik otomobil tutkunlarını değil, çocukların da büyük ilgisini çekiyor. Koleksiyon içinde 1886'da Mercedes tarafından üretilen ilk otomobilin örneğinden tutun, 1954'te Rita Hayword'ın oynadığı reklam filmindeki otomobile, 1966 yapımı Batman'de kullanılan motosiklete kadar toplam 130 otomobil, 40 motosiklet, 2550 model amblemi, 3000 maket ve 1950'lerde kullanılan bir benzin istasyonu da mevcut. Pazartesi ve Salı hariç haftanın her günü açık olan müzeyi 10:00-17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

6 . Çocuk ve Oyuncak Müzesi

çocuk ve oyuncak müzesi2004 yılında Konak'ta dünyada ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından kurulan Çocuk ve Oyuncak Müzesi, 1800'lü yıllardan günümüze kadar gelen büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Ümran Baradan'ın dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklar, ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Mouse'a ilham veren Micky fare, tahta oyuncaklar, bebek evleri ve masal kahramanları figürleri çocuk ziyaretçileri bekliyor. Müze içinde ayrıca Hacivat ve Karagöz atölyesi düzenlenmekte. Bu tatilde çocuklarınızı şaşırtmak isterseniz Sunay Akın'ın danışmanlık yaptığı bu müzeyi görmeden geçmeyin deriz.

Tesis Fiyatı

31 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1050 TL

En Uygun Fiyata Git

7. İzmir Buz Pisti

izmir buz pistiGüneşin kenti İzmir'de çocuğunuza sıradışı bir karne hediyesi vermek isterseniz sizleri İzmir Buz Pisti'ne davet ediyoruz. Bornova'daki Aşık Veysel Rekreasyon alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan buz pistinde çocuklarınız ister kurslara kayıt yaptırabilir ister özel ders alabilir ya da halk seanslarına katılabilir.

8. Mask Müzesi

mask müzesiTürkiye'nin ilk mask müzesi olan Konak Belediyesi Mask Müzesi Alsancak'ta 2011 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. 300'den farklı maskın bulunduğu müzede ritüel masklar, tiyatro maskları, Anadolu maskları, ölüm maskları ve iz bırakanlar olmak üzere 5 kategoride 300'den fazla mask bulunuyor. Bu tatilde çocuklarınızı alışılmışın dışında bir müzeye götürmek ve hazır gitmişken de mask yapım atölyelerine katılmak isterseniz Mask Müzesi'ne bir şans vermenizi öneririz.

9. İzmir Tay Park

izmir tay parkıKarşıyaka Belediyesi Sosyal Tesisleri içinde yer alan Tay Park'ta 2-12 yaş arasındaki çocuklar ücretsiz olarak taylara binebiliyor. Çocuklarınızın doğayla bütünleşebileceği bu parkta ailelerin de kahvaltı yapabileceği, dinlenebileceği bir kafeterya da mevcut. Tesiste at ve tayların dışında keçiler, tavşanlar, sürüngenler gibi farklı hayvanlar da bulunuyor.

BONUS: Manisa Spil Dağı

manisa spil dağı"Karın tadını yine çocuklar çıkardı" cümlesini özlemle dinleyen İzmirli minikleri sevindirecek bir haberimiz var. İzmir şehir merkezinden 1 saatlik araba yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Manisa'nın Spil Dağı'nda kar keyfi yapmak mümkün. Karların kapladığı çam ağaçları arasındaki ağaç evlerde konaklayabilir, ya da günübirlik bir kayak keyfi için buraya gidebilirsiniz. Her seferinde kayak yapabileceğiniz kar kalınlığını yakalayamasanız da çocuklarınızla kar topu oynamak, kardan adam yapmak ya da karlarda yuvarlanmak için güzel bir seçenek.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Az kaldı. İnşallah hepsini gezip görmek büyük mutluluktur. Çok güzel yerler.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesi ara sokaklarında çok güzel ve keşfedilmemiş müzeler var. Tavsiye ediyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Çok faydalı, bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Bu listeye Karşıyaka Belediyesince hizmete açılan Atakent-Mavişehirdeki Bilim Müzesi ve Evrensel Çocuk Müzesini eklemek isterim

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Uzay Parkı nerede?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Uzay kampı herkesin istediği zaman girebileceği bir yer değil. Esbaş içinde ve gümrüklü alanda. Kayıt yapılıp bilgi alınması gerekir. Sanki her bütçeye uygun ulaşılabilir gibi yazılmış. 38 senedir İzmir'deyim maalesef çocuklar için aktivite merkezi ya da coşkulu bir oyun alanı yok. Bilen varsa yazsın. Üçüncü büyük kent ama bir çok alanda yetersiz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Değerli sayfa yapımcıları, merhaba! İyi niyetli bir yaklaşım ve güzel bir başlangıç gördüm ama devamı yok. Maalesef hiçbirinin adresi, hangi araçla nasıl ulaşılabileceğine ve girişin ücretli-ücretsiz olduğuna dair bilgi yok. Önce sizi okuyup sonra Google'a adres, ulaşım, ücret için baş mı vuracağız? Öyle yapacağız. O zaman sizi neden okuyoruz? Biraz daha ayrıntılı düşünün derim. İşlerinizde kolaylıklar ve seri güncellemeler diliyorum. Sevgimle kalın. Selamlar.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

42 yaşındayım ve çocuğumu nereye götüreceğim diye kara düşünüyorum öyleki pazar günündeyiz ve saat 13:32 oldu gerisini siz düşünün gün bitti

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)