Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
İstanbul'un En Güzel Parkları

İstanbul'un En Güzel Parkları

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 09 Ekim 2012
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İstanbul'un En Güzel Parkları

İstanbul'un güzelliklerini; yeşillikleriyle, oturma banklarıyla, çocuk oyun parklarıyla ve yürüyüş parkurlarıyla gösteren parklar, şehrin içindeki en sakin ve en huzur verici yerler arasındadır.

Yaz aylarında yürüyüşler yapmak, sessizce bir bankta okuduğunuz kitaptaki kahramanların dünyasına girmek, İstanbul’un en cezbedici parklarında daha bir keyifli olur.

Gülhane Parkı; bir zamanlar Topkapı Sarayı’nın has bahçesiydi. Günümüzde hafta sonlarının değerlendirildiği bir park… İçindeki 330 bank, seyir terasları, 24 bin lale davet eder her gün insanları. Her yaştan insanın mutlaka uğradığı ve yürüyüş yaptığı Gülhane Parkı, aynı zamanda yabancı turistlerinde ilgi odağı durumda… En çok da sabahları huzur verir gelenlere. Çünkü sessizdir, huzurludur ve fazla kimse yoktur bu parkta.

Maçka Demokrasi Parkı; Beşiktaş’ta bulunur ve sık ağaçlarla kaplı olan park, 90’lı yıllarda sevgililerin buluşma yeriydi. İçerisindeki spor aletleri, havuzlar, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. En çok ziyaret gören alanlar arasındaki Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul’un en güzel parklarından biridir.

İstanbul’un en güzel parklarından biri de Bebek Parkı’dır. Beşiktaş’ın bir diğer dinlenme alanlarından biri olan Bebek Parkı, aynı zamanda oldukça ünlüdür. Burada sabah yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilir, yeşillikler arasında denize karşı dinlenebilirsiniz. Bebek Parkı Mısır Konsolosluğunun bitişiğinde bulunmaktadır.

Tarihte Kanuni Sultan Süleyman’ın ilgisini çeken Yıldız Parkı, ilk yıllarından bu yana önemini korumaya devam etmektedir. İçindeki çeşit çeşit renkteki çiçekleri, yüzyıllık ağaçları her gelen misafirinin hayranlığını kazanır. En parlak dönemini ise III. Ahmet döneminde yaşamıştır. Aynı zamanda mitolojide de bahsedilir Yıldız Parkı’ndan. Satirlerin ve kırın tanrısı Pan, Yıldız Korusu’nun bulunduğu yerde çalarmış flütünü. Günümüzde muhteşem bir yürüyüş ve dinlenme alanı olan Yıldız Parkı, günün her saati görülmeye değer parklar arasında.

Gülhane Parkı

Fenerbahçe Parkı; Kadıköy’de bulunur ve en özenli parklar arasındadır. Sabah saatlerinde yanınıza kahvaltılıklarınızı ve içeceklerinizi alıp Fenerbahçe Parkı’nda bulunan banklara oturup harika bir Pazar kahvaltısı yapabilirsiniz. En çok da bahar gecelerinde harika olur Fenerbahçe Parkı. Kadıköy’ün en havadar ve en huzur verici noktaları arasında olan bu nokta; aynı zamanda İstanbul’un en güzel parkları arasındadır.

Sanatçılar Parkı; topluma mal olmuş, önemli sanatçıların unutulmadığı ve gelecek nesillere de tanıtılması adına yapılmış özel bir parktır. Aynı zamanda Akatlar’da bulunan Sanatçılar Parkı, hem yeşil doğasıyla hem uzakta duran ağaçların arasından sızan boğaz manzarasıyla hem de bir misyona sahip olmasıyla, gün içerisinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapar.

Göztepe Parkı da İstanbul’un en güzel parkları arasında yerini almıştır. Kadıköy’ün yeşil alanlarından birini oluşturan Göztepe Parkı daha çok çocuklu annelerin tercih ettiği alandır. Yaz aylarında lalelerle süslenir park ve 10.000 m2’lik alanında kuşlara da yer verir. Bağdat Caddesi’ne yakın olması sebebiyle de birçok insanın tercih ettiği dinlenme yerlerindendir.