Hangisi Sensin; 15 Farklı Tatilci Tipi

3 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Hangisi Sensin; 15 Farklı Tatilci Tipi
Seyahat etmek herkes için çok başka şeyler ifade eder. Kimi onlarca kilometreyi kendi içsel yolculuğu için kat ederken kimileri o ülkenin kültürü ve mutfağını tanıma peşindedir. İşte bu sebeple dünyada birbirinden farklı tatilci tipi olduğunu biliyoruz. Emin olun siz de yaşamınızın en azından bir noktasında bu tatilcilerden biriyle karşılaşmışsınızdır. Bu en yakınınız hatta siz bile olabilirsiniz. Bakalım listemizde yer alan bu tatilcilerden hangisi sizi en iyi yansıtıyor.

1 – Hafta Sonu Tatilcileri

gezgin türleriBu tür tatilciler esasında yıl içerisinde neredeyse her hafta sonunu yeni yerler keşfederek geçirirler. Karşılarına çıkan tüm fırsatları değerlendirmeleriyle bilinen hafta sonu tatilcilerinin en popüler destinasyonlarında yaşadıkları şehre yakın duraklar yer alır.

2 – Fotoğrafçılar

farklı gezgin tipleriBahsettiğimiz fotoğrafçılar yalnızca profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşan gezginlerden ibaret değil. Onlar daha çok gittikleri yerlerin en güzel fotoğraflarını çekmek için seyahat ederler ve sosyal medyada etkileyici hikaye paylaşımları yaparlar. Bu nedenle doğası ve mimarisi üst seviyede olan şehirler onların seyahat listelerinin en başında yer alır.

3 – Popüler Yer Gezginleri

popüler şehirlerİsminden de anlaşılacağı üzere bu tip gezginler genelde en popüler destinasyonları tercih ederler. Yani yapmak istedikleri seyahat türüne göre o konuda ünlenen şehir ya da ülke neredeyse ilk istikametleri orası olur.

4 – Sırt Çantalı Maceraperestler

sırt çantalı gezginlerSırt çantalı gezginler oldukça bağımsız hareket eder ve seyahatlerinde mutlaka yürüyüş, tırmanış gibi doğayla iç içe bir aktiviteye yer verirler. Genellikle düşük bütçeyle, uzak yerleri keşfe çıkan bu gezginler her gittikleri yerin onlar için çok özel bir deneyim olduğunu düşünürler.

5 - Particiler

partici gezginlerYalnızca festival ve partiler için seyahat eden tatilci türlerindendir. Ünlü gece kulüpleri ve barlar bu gezginlerin favori şehrini belirlemesinde önemli etkenlerden biridir.

6 – Planlı Tatilciler

tatil planlamaTatillerini mükemmel bir şekilde planlayıp, bu programa göre hareket edenlerdir. Planlı tatilciler ayırt etmeden herhangi bir yeri ziyaret edebilirler; ancak ilk dikkat ettikleri şey sağlam bir gezi planı yapmış olmalarıdır.

7 – Kafa Dinlemek İsteyenler

relax tatilSeyahat anlayışı bu tipte olanlar şehrin gürültüsü ve karmaşasından uzaklaşacakları tatilleri tercih ederler. Arkadaşlarıyla ya da tek başlarına çıkabilecekleri tatillerde ilk amaç sınırsız dinlenmedir. Bu yüzden bu tip gezginlerin favori durakları kafa dinleyebilecekleri herhangi bir yer olabilir.

8 – Stil Sahibi Gezginler

bloggerlarBu tiptekileri modaya gönül vermiş şehirleri yeni trendler bulmak amacıyla ziyaret eden modaseverler ya da taşıdıkları kıyafetleriyle gittikleri yere modayı götürenler olarak tanımlayabiliriz. Stil sahibi gezginler, genellikle moda sektöründe yer alan tasarımcı ya da modeller arasından çıksa da sektörde olmayan kişilerden de oluşabilir.

9 – Bütçe Bilincine Sahip Olanlar

ucuz tatilKısıtlı bir bütçeyle diledikleri herhangi bir yere seyahat eden gezginlerdir. Masraflarını mümkün olduğunca az tutarlar; ancak sınırsız eğlenceden de geri kalmak istemezler. Seyahat ederken para biriktirmeyi bile başarabilirler.

10 – Kafası Karışıklar

gezginlerKafaları karışık olarak ifade edilmelerinin sebebi diğer insanlara sürekli olarak bulundukları destinasyonda nereleri keşfedebileceklerini ve neler yapmaları gerektiğini sormalarıdır. Kendi keşfettikleri bir favori tatil yerleri kolay kolay oluşmaz.

11 – Tipik Turistler

turist gezileriHerkes tarafından bilinen popüler destinasyonları tipik bir turist gibi gezmeyi tercih edenlerdir. Bu türden gezginleri şehrin klasikleşen tüm aktivitelerini yaparken, turist fotoğrafları çekilirken ya da bir rehber eşliğinde dolaşırken görebilirsiniz.

12 – Ruhsal Yolculuğa Çıkanlar

ruhsal yolculukKendilerini bulmak ve yaşamlarının derin amacını keşfetmek için seyahat eden gezginlerdir. Bu tip gezginler uzun yürüyüşlere çıkarlar ve genellikler yalnız seyahat etmeyi tercih ederler.

13 – Tatil Köyünden Çıkmayanlar

tatil köyünde tatilTatil köyleri bu tip tatilcilerin seyahat anlayışını tam olarak yansıtır. Onlar otel odalarında dinlenmekten, açık havuzda yüzmekten, plajda güneşlenmekten ve açık büfenin keyfini çıkarmaktan büyük keyif alan tatilcilerdir.

14 – Karavancılar

karavanla tatilFavori durakları genellikle doğa içerisinde olan yer yer alan karavancılar aileler, arkadaş grupları, genç ya da yaşlı çiftler olabilir. Onların amacı karavanlarıyla herkesten uzak, birlikte kaliteli zaman geçirmektir.

15 – Sürekli Şikayet Edenler

zor yol arkadaşlarıBaşlığı görür görmez hatırladınız değil mi? Çünkü eminiz sizin de hayatınızın bir döneminde böyle bir tanıdığınız olmuştur. Belki de en zor tiplerden biri olan bu tatilciler siz ne teklif ederseniz edin şikayet ederler ve her şeyin kendi istedikleri gibi olmasını isterler.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Merhabalar 9 No'lu yolcular listesindeyim. Aynen de öyle vallahi az para harcayıp çok eğlenerek tatilin sonuna kadar tadını çıkaranlardanım. Süperim yaa.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Ne kadar gerçekçi saptamalar emin değilim; ama bana uyanlar; 2, 6, 7, 9 ve 14. Duruma göre bu 5 taneden her biri veya birden fazlası bana uyar.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Sırt çantamı sırtlayıp rota doğa,(Ormanlar,kanyonlar,dağlar,Yaylalar,Bakir kalan Köyler güneşin doğuşunu karşılamak ve gün batımına el sallamak)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)