Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Faydalı Bilgiler
Gideceğiniz Tatile Göre Valizinizde Neler Olmalı?

Gideceğiniz Tatile Göre Valizinizde Neler Olmalı?

Paylaş
Bengi Alkaya  
Eklenme: 19 Temmuz 2019
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Gideceğiniz Tatile Göre Valizinizde Neler Olmalı?
Herkes yıl içerisinde şöyle birkaç gün dahi olsa kafa dinleyeceği bir seyahate çıkma ihtiyacı duyar. Tabi bu seyahatlerin ne kadar keyifli olduğundan uzun uzadıya bahsetmemize de gerek yok sanırım. Fakat iş valiz hazırlamaya gelince kimilerine göre bu iş heyecanlı bir şeyken kimileri için ise külfet olabilir. Biz yanınıza almanız gerekenleri bildiğiniz sürece valiz hazırlamanın hiç de sanıldığı gibi yorucu olmadığını düşünüyoruz. Gideceğiniz tatile göre yanınıza almanız gerekenleri ise sizin için hazırladık bile.
1 - Kamp Tatili kamp çantasında neler olmalı

Kampçılar gün geçtikçe yani kampa gittikçe valiz hazırlama konusunda daha da tecrübeli hale geleceklerdir; ancak ilk kez kampa gidecekler bu konuda başlarda biraz bocalayabilirler. Her şeyden önce kamp gereçleriniz ve kıyafetleriniz olmak üzere iki ayrı çanta yapabileceğiniz gibi oldukça geniş sırt çantalarından alarak eşyalarınızı tek bir çantaya da sığdırabilirsiniz. Çadır, mat, uyku tulumu, kafa feneri, el havlusu, çakı, çakmak, yedek piller, ip, diş fırçası, sabun, termos, sinek kovucu ve battaniye gibi eşyalar çantanızdaki temel gereçlerinizi oluşturmalıdır. Tüm bunların yanı sıra ekstra çorap, t-shirt, şort, bot, terlik, bel çantası, güneşli günler için şapka ve güneş kremi ve akşamları serinleyen havaya karşı sweatshirt mutlaka çantanızda olması gerekenlerdendir. Gördüğünüz gibi kampa hangi mevsim giderseniz gidin yazlık ve kışlık kıyafetleri her ihtimale karşı bir arada çantanızda taşımanız gerekiyor.
2 – Yaz Tatili yaz tatili valiz hazırlama

Yaz tatilleri bütün bir yılın ardından belki de en heyecanla beklenen tatillerden biridir. Havaların sıcak olması ve kat kat giyinmek zorunda olmamamız sebebiyle sayıca az ve ince parçaları taşıdığımız bu valizleri hazırlamak biraz daha kolay. Biz valizinizi hazırlamaya başlamadan detaylı bir liste yaparak işe koyulmanızı öneririz. Gelelim bu valizin olmazsa olmaz parçalarına. Öncelikle mayonuz, terliğiniz ve havlunuz valizin hiç şüphesiz unutulmaması gereken parçaları olmalıdır. Daha sonra şort, çok sayıda t-shirt, gömlek, elbise, her ihtimale karşı rahat bir pantolon, güneş kremi, güneş gözlüğü, şapka, nemlendirici, şarj aleti, kişisel bakım ürünleri, iç çamaşırları ve vaktinizi dolu dolu değerlendirebilmeniz için kulaklık ile kitaplarınızı yanınıza almanızı tavsiye ederiz.
3 - Termal Tatil termal tatil valizi

Hem bedenimize hem de ruhumuza iyi gelen tatillerden olan termal tatil, yıl içerisinde yorulan bünyemize oldukça iyi gelen bir tatil türü. Her ne kadar tatil deyince aklımıza deniz, kum ve güneş üçlüsü gelse de termal tatil sayesinde dinlenmek için yazı beklememize gerek kalmıyor. Daha önce termal tatile çıkmadıysanız yanınıza çok fazla eşya almayı düşünüyor olabilirsiniz; fakat günlerinizin genellikle SPA, sauna ve hamamda geçireceğinizi göz önünde bulundurarak biz bu hataya düşmemenizi öneririz. İşte termal tatil valizinizde olması gerekenler; havlu, terlik, mayo, içerisinde lif, topuk taşı, masaj aleti, sırt kesesi, süngerin olduğu bir kese takımı, nemlendirici, saç bakım kremi ve alt-üst takımlar halinde birkaç parça kıyafet yeterli olacaktır.
4 - Mavi Tur Tatili mavi tur valizi

Her koyun adeta size özel olduğu, belki de hayatınız boyunca asla unutamayacağınız anılarla döneceğiniz bir yolculuk olan mavi tur, pek çoğumuzun hayallerini süsleyen bir tatil. Gün boyu o koy senin bu koy benim derken yepyeni rotalar keşfedeceğiniz tur esnasında tahmin edersiniz ki abartı kıyafetlere ve çok kalabalık bir valize ihtiyacınız yok. Bu nedenle topuklu ayakkabılar yerine terlik ve spor ayakkabısı götürmek ilk yapacağınız şey olmalı. Gün boyu denizde ve güneşin altında olacağınızı hesaba katarak yanınıza mayo, güneş koruyucu kremler, güneş gözlüğü, şapka, şort, yedek t-shirtler, güneş sonrası nemlendiriciler, acil durumlar için minik bir ilk yardım çantası ve havanın bir anda serinlemesine karşı sweatshirt mutlaka almalısınız.
5 - Kış Tatili kış tatili valiz hazırlama

Sene ortasında yorgunluk atmak için harika bir fırsat olan kış tatilleri, bize göre hazırlanması biraz daha zor olan tatil türlerinden biri. Özellikle tek bir valize sığmak isteyenlerin montlar, kazaklar, pantolonlar derken bu konuda bir hayli zorluk çektiklerini tahmin ediyoruz; ancak paniğe gerek yok. Çünkü hem gereksiz eşyalardan kurtularak hem de uygun yöntemlerle kış valizinizi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bu valizde kazak, pantolon, sweatshirt, çorap, iç çamaşırları, eldiven, atkı, bere, nemlendiriciler ve kişisel bakım ürünlerinin yer alması bize göre yeterli olacaktır. Eğer kayak tatiline gidiyorsanız tüm bunlara ek olarak kayak montu, kayak pantolonu, termal içlikler, kar botu, güneş kremi ve güneş gözlüğünü eklemelisiniz. Yerleştirmeye gelince bu aşamada her şeyden önce bot gibi yer kaplayacak olan her şeyi valizinize koymak yerine yolculukta giymeyi ve valizinize eşyalarınızı koyarken katlama ve ardından rulo halinde yerleştirme yöntemini deneyin.
6 - Turistik Gezi Tatili tatile giderken valize neler alınır

Tarihi ya da doğal güzellikleriyle ön planda olan destinasyonları ziyaret edebileceğiniz turistik geziler, yeni yerler keşfetmenin verdiği heyecan sebebiyle oldukça keyiflidir. Yurt içi ya da yurt dışı fark etmeden mutluluk veren bu seyahatlerde valiz konusu ise oldukça önemlidir. Özellikle de elinizde ağır ve birden fazla valizle oradan oraya koşturmak istemiyorsanız. Valiziniz hazırlamaya başlamadan önce mutlaka gideceğiniz yerin hava durumunu göz önünde bulundurarak kıyafetlerinizi seçmekle işe başlamalısınız. Özellikle çok sevdiğiniz kıyafetleri diğer parçalarla uyumlu olup olmadığını düşünmeden yanınıza almak gibi bir hata yapmayın. Çantanıza her gün hangi kombini yapacağınızı belirleyerek eşyalarınızı alırsanız gereksiz kıyafet taşımak durumunda kalmazsınız. Tabi her ihtimale karşı birkaç parça yedek almakta da fayda var. Gelelim günlük kıyafetlerin haricinde turistik gezi valizinizde olması gereken parçalara; yürüyüş ayakkabısı, her ihtimale karşılık yağmurluk, havalar sıcak olsa dahi ince bir sweatshirt ve havlu.