Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 11 Mart 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir
İzmir’in kent merkezi, yabancısı olan bireyler için beton yığınını andırıyor. Oysa nereye odaklanacağını bilen gezginler, kentin kalbindeki yeşil alanlarda huzurlu saatler geçirip farklı aktivitelerin keyfini sürebiliyor. İşte İzmir’in ülkemizdeki bol oksijenli rotalar arasına girmesini sağlayan bu tarz alanları araştırarak sizin için listeledik. İzmir erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için ise tam zamanı. Bahar rotanızı oluştururken 24-27 Mart tarihlerinde gerçekleşecek Alaçatı Ot Festivali'ni ziyaret etmek isterseniz, İzmir erken rezervasyon fırsatlarını da Neredekal.com üzerinden inceleyerek, Bahar rotanızı İzmir'e doğru oluşturabilirsiniz.

Kültürpark, Konak

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

İzmir’in kalbindeki Kültürpark, kentin karmaşasından birkaç saatliğine de olsa uzaklaşmak isteyenlere önerebileceğimiz ilk yer. 1936’da ziyarete açılan ve yakın zamana kadar İzmir Fuarı’na ev sahipliği yapan yeşil alan, konuklarına farklı aktivitelere odaklanarak keyifli vakit geçirme fırsatı veriyor. Peki, bu aktiviteler neler mi? Mesela sabahın erken saatlerinde buraya gidip spor yapabilirsiniz. Parkın en dış halkasındaki yürüyüş parkurları ve tenis kortları, bu iş için adeta biçilmiş kaftan. Tabii parkın sahip olduğu olanaklar bunlarla sınırlı kalmıyor. Dilerseniz günün ilerleyen saatlerinde kuş gözlemi yapabilir, banklarda oturup güzel havanın tadını çıkarabilir ya da Halikarnas Balıkçısı Bitkiliği ile Tarih ve Sanat Müzesi’nin birbirinden değerli üç bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Hatta havanın sakin olduğu bir günde, Paraşüt Kulesi’nden atlayış yapabilirsiniz. Akşam ise tiyatrolarda ve İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen gösterimlerde yerinizi alabilirsiniz.Kültürpark’a, İzmir’in farklı yerlerinden toplu taşımayı kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz.
Otel
Şehir Oteli
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(10 değerlendirme)
Basmane, Konak, İzmir
Etstur
%2 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
539 TL

Balçova Terapi Ormanı

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

Eğer Kültürpark’a göre daha sessiz bir seçenek arayışına girerseniz, Balçova Terapi Ormanı’nda zaman geçirmeyi düşünebilirsiniz. Orman, kendisine yeterince zaman ayrıldığı takdirde, gerçekten de adının hakkını veriyor. Tabii Balçova’nın gözbebeği niteliğindeki ormanı yakından tanımanın tek yolu, yürüyüş parkurunu arşınlamaktan geçiyor. Yalnız yürüyüşe, yağmurlu bir havada ya da hemen sonrasında çıkmamanızı öneririm. Zira patika doğal yapısını koruduğundan, epey büyük su birikintileri ve çamur havuzları oluşabiliyor. Ama uygun ekipmanları kullanarak kuru bir günde yürüyüş yapmayı tercih ederseniz, alacağınız keyfin her kilometrede katlanarak artacağından emin olabilirsiniz. Mart ve mayıs ayları arasında vakit geçirmek için en ideal dönem olduğu Balçova Terapi Ormanı’nın 4,5 kilometre uzunluğundaki parkurunu sonuna ulaşanları, enfes şelale manzarası karşılıyor. Bunun dışında dilerseniz bitki ve hayvan gözlemi yapmaya, fotoğraf çekmeye, mantar toplamaya da odaklanabilirsiniz. Ormana ulaşım için otobüs seferlerinden faydalanabilirsiniz.

İnciraltı Kent Ormanı, Balçova

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

Balçova’daki bir diğer popüler açık alan olan İnciraltı Kent Ormanı ise enfes körfez manzarası eşliğinde vakit geçirmek isteyenler için en ideal seçenek niteliğinde. Üstelik Yenikale Burnu’ndaki 620 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kent ormanı, konuklarına tıpkı Kültürpark gibi farklı aktiviteleri gerçekleştirebilme fırsatı veriyor. Eskiden moloz yığınları ile dolu bu alanda şimdilerde bisiklet yollarında pedal çevirebilir, uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. 2004-2006 yılları arasında yapılan ağaçlandırma ve düzenleme çalışmalarında, çeşitli kuş türlerinin varlıklarını sürdürebilecekleri alanların yaratılması da gayet hoş olmuş. Çünkü bu sayede doğa tutkunları rahatlıkla kuş gözlemi yapabiliyor. Ormanda vakit geçirdikten sonra rotanızı İnciraltı İskelesi’ne doğru çevirirseniz, İzmir Deniz Müzesi’nin koleksiyonunu oluşturan üç gemi ile bir helikopteri detaylıca inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Hatta yeterince vaktiniz varsa, iskeleden kalkan arabalı vapurlara binip Bostanlı’ya gidebilirsiniz. Narlıdere sahiline doğru ilerlediğinizde ise alışveriş yapabileceğiniz ve bir şeyler yiyebileceğiniz mekânlara ulaşabilirsiniz.
Otel
Termal Otel
Neredekal Değerlendirme3.8/5 Çok İyi
(10 değerlendirme)
Teleferik Mah, Balçova, İzmir
Tatilsepeti.com
Sadece Konaklama
1.685 TL
Otelz.com
1.685 TL
En uygun fiyat
1.685 TL
Tatilsepeti.com
En uygun fiyat:
Tatilsepeti.com
1.685 TL

Susuzdede Parkı, Konak

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

Kentin oksijen deposu niteliğindeki alanlar söz konusu olduğunda, genelde akla ilk önce doğal güzellikler geliyor. Ancak İzmir’in en eski parklarından Susuzdede’de, maneviyat da devreye giriyor. Hatta 19. yüzyılda Horasan’dan geldiği rivayet edilen Susuz Dede’nin mezarı, parkın kurulduğu ilk günden beri yerel halktan yoğun ilgi görmesindeki ana sebebi oluşturuyor. Park, bulunduğu konum itibariyle konuklarına hem huzurlu birkaç saat geçirme hem de enfes kent manzarasının tadını çıkartma fırsatı veriyor. Gün batımına doğru parkın kurulu olduğu tepenin en üst kısmına giderseniz, körfezin en güzel haline tanık olabilirsiniz. İnönü Caddesi yakınındaki parka gitmek için metro seferlerinden yararlanabilirsiniz. Aslında deniz tarafından da ulaşım mümkün. Ama bu rota üzerindeki yokuşları aşmak için ciddi bir efor harcamak gerekiyor.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

Bornova, Ege Üniversitesi’nin varlığı nedeniyle uzun yıllar boyunca ekonomik fiyatlı eğlence seçenekleri ile dolu bir yer olarak anıldı. Ancak 1990’lı yılların sonunda atılmaya başlayan adımlar sayesinde ilçe, günümüzde yeşil alan bakımından kentin en zengin yerleşimlerinden birine dönüşmüş durumda. Bu durumun kanıtı niteliğindeki şık Veysel Rekreasyon Alanı, tam da açık havada spor yapmaktan hoşlanan bireylere göre bir yer. Çünkü 245 dönümlük alanı içerisinde basketbol ve voleybol sahaları ile tenis kortları, bisiklet yolu, yürüyüş pistleri bulunuyor. Tüm bu seçenekler ilginizi çekmezse, Buz Sporları Salonu’na girmeyi düşünebilirsiniz. Çevre yolunun Bornova çıkışında yer alan şık Veysel Rekreasyon Alanı’ndaki amfitiyatro ise yılın belirli dönemlerinde kültürel etkinliklere sahne oluyor.

Homeros Vadisi, Bornova

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

Bornova’da sizlere önereceğimiz ikinci yeşil alan, Homeros Vadisi. Adını M.Ö. 8. yüzyılda İzmir’de yaşadığı düşünülen İyonyalı ozandan alan vadi, ulaşım zorluğundan dolayı 2000’li yılların başına kadar çok az kişi tarafından ziyaret ediyordu. Ancak büyükşehir belediyesi tarafından gerçekleştirilen düzenleme çalışmalarının ardından bir anda açık hava aktivitelerinden hoşlanan bireylerin favorisi haline geldi. Bornova Çayı’’nın aktığı 7 kilometrelik vadi, ilkbaharda kafa dinlemek isteyenleri kendisine çekiyor. 103 farklı kuş türünün yaşam alanı konumundaki bölge, aynı zamanda keyifli yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapıyor. Hatta bu parkurlardan bir tanesi, zamanında Homeros’un konakladığı mağaraya uzanıyor. Mağaranın girişine ulaştığınızda, enfes manzaranın keyfini sürme fırsatına erişebilirsiniz. Homeros Vadisi’ne gitmek, zannedildiği kadar zor değil. Bornova ya da EVKA-3 metro istasyonlarının yakınındaki duraklardan kalkan otobüsler aracılığıyla rahatça vadiye gidebilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı, Bornova

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

İzmir’de kent merkezine yakın konumdaki açık alanları sıraladığımız listede son sırayı, büyüleyici güzellikteki Karagöl’e ayırdım. Cennetten bir köşeyi andıran göl, doğasıyla insanı kendisine kolayca âşık ediyor. Tabii bu arada kentin kaotik atmosferinden bunalanlara bolca ferahlama fırsatı da veriyor. Krater gölü, oldukça küçük bir alanı kaplıyor. Ama etrafında yapılabileceklerin sayısını, ziyaretçilerinin hayal güçleri belirliyor. İsterseniz gündüz burada piknik yapmayı, uzun yürüyüşlere çıkmayı, mindfulness uygulamalarına yönelmeyi ve doğa gözleminde bulunmayı düşünebilirsiniz. Güneş battıktan sonra ise düşük ışık kirliliğini fırsat bilip gökyüzünü gözlemleyebilirsiniz. Karagöl’e kendi aracınızı kullanarak üç farklı rotadan ulaşabilirsiniz. Yalnız Menemen ve Sabuncubeli tarafından göle ulaşım sağlayan yollar, eğimleri ve zemin koşulları nedeniyle sürücülere bayağı zorluk çıkarabiliyor. Bu nedenle gezginler, ağırlıklı olarak Karşıyaka tarafındaki yolu kullanmayı tercih ediyor.

İzmir’de Nerede Kalınır?

En Güzel İlkbahar Rotaları: İzmir

İzmir ister sahil şeridindeki şehirleri olsun, isterse dağlık bölgedeki şehirleriyle her mevsimde keşfedilmeyi bekleyen yerlerin başında geliyor. Bahar rotası yapmak istediğinizde İzmir ve çevresinde olan bir çok farklı tesiste konaklayabilir, İzmir erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Baharın tadını doyasıya çıkarmak için, İzmir Otelleri Listemizi inceleyebilirsiniz.
Giriş
05.04.23
Çıkış
06.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0