Bu Hafta Sonunuzu Renklendirebileceğiniz 10 Ev Aktivitesi, Türkiye

Bu Hafta Sonunuzu Renklendirebileceğiniz 10 Ev Aktivitesi

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Arzu Aksaya

Bu Hafta Sonunuzu Renklendirebileceğiniz 10 Ev Aktivitesi
Bir gün gelecek, ağaçlar arasındaki bir hamakta ya da deniz kenarındaki bir şezlongda bugünleri hatırlayıp çok şükür bunu da atlattık diyeceğiz. Hiçbir şeyin baki kalmadığı bu dünyada pandemi de elbet gelip geçecek. Ama bir yandan bu hastalığın çarçabuk geçip gitmesi için yapılan kısıtlamalara uyarken bir yandan da zamana keyif katmak bizim elimizde. Mesela evde hafta sonu çabuk geçsin diye beklemek yerine eğlence üretmeye, yepyeni şeyler öğrenmeye ve hatta çok uzak ülkelerde şöyle sanal bir gezintiye ne dersiniz? Varım diyorsanız haydi denemeye!

1 - Yoksa spora ara mı verdiniz, buyurun egzersize!

evde egzersizSpor yapmak için ille sokağa çıkmak gerekmiyor. En basitinden yere serebileceğiniz bir matınız ve egzersiz bandınız varsa küçücük bir odayı bile spor salonuna dönüştürebilirsiniz. Bir yönlendirmeye ihtiyacım var derseniz Evde Kolayca Yapabileceğiniz 7 Spor Aktivitesi yazımıza göz atabilir ya da internetten vücutta hangi bölgeyi hangi spor çalıştırır videolarını izleyebilirsiniz. Bir de evin içinde kilometrelerce yürüten bir Leslie Sansone var ki onlarca Youtube videosu arasından kaç mil yürüyeceğinizi o günkü modunuza bağlı olarak siz seçiyorsunuz. Yürürken Leslie sürekli konuşup motive ediyor, inanın yorulmuyorsunuz.

2 - Dans edin, ruhunuzu özgürleştirin

aile ile dansHiç dans etmediyseniz ya da ortam oldu da etmedik mi diyorsanız işte size en rahat pist, eviniz! Üstelik seyirciler de oldukça tanıdık, aileniz… İsterseniz içinizden geldiği gibi serbest stil, isterseniz Latin! Açın sevdiğiniz bir müziği ve bırakın kendinizi adımların ritmine. Dans hem bir spor hem de inanılmaz bir ruh terapisi. Müzik bittiğinde hissettiğinizin kocaman bir mutluluk olacağına adımız gibi eminiz.

3 - Şef önlüğünüzü giyip mutfağa girin kek, kurabiye veya ekmek yapın

evde yemek yapmakÖnlüğünüz olmasa da olur yeter ki lezzet yaratmaya niyetiniz olsun. Mutfaktan gelen koku bir evi yuvaya dönüştürdüğü gibi; çocuğunuzla, eşinizle bir tarif denemek ve aman yanmasın diye fırın başında beklemek de o yemeği müthiş bir lezzete dönüştürüyor. Tabii biz kek dedik, ekmek dedik ama muhteşem bir tarifim var diyorsanız biz de denemeye hazırız.

4 - Hiç gitmediğiniz müzeleri online gezin

sanal müzelerBilet kuyruğunda beklemeden ve bilete de para vermeden dünyanın pek çok yerinde pek çok müzeyi online gezebileceğinizi biliyor musunuz? Pandemi bizlere evlere kapattı ama kültür sanattan mahrum kalmamamız için böyle konforlar da sağladı. Louvre, British Muzeum gibi markalaşmış global müzelerin yanında Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, resim heykel salonları ve daha birçok müzenin koridorları tek bir tıklamayla ekranınıza düşüyor. Oturduğunuz Yerden Keyifli Bir Kültür Turu Yapabileceğiniz 10 Sanal Müze yazımızda oldukça faydalı bir liste bulabilirsiniz. Sonrasında ise size sadece en merak ettiklerinizi tıklamak kalıyor.

5 - İlgilendiğiniz konular üzerine online eğitimlere katılın

evde online eğitimTüm sosyalliğin internet olduğu şu günlerde yapabileceğiniz en verimli şeylerden biri de ekran karşısında online eğitim almak. Mesela yeni bir dil veya bilinen dili biraz daha geliştirme üzerine olabilir bu eğitim. Ya da çiçek bakımı, blog yazma, boncuk işleme gibi hobileriniz varsa yeni yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Bu eğitimlerin bazıları çok makul ücretlere, bazıları ise ücretsiz olarak sunuluyor. İnteraktif yapılan eğitimlerde zamanı okul gibi kullanmakla kalmıyor, sınıf arkadaşlarınızla güzel dostluklar da kurabiliyorsunuz.

6 - Bol bol film izleyin

patlamış mısır ve filmEşin dostun mutlaka gör diye önerdiği filmleri izlemek için en uygun zaman belki de bu zamanlar. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonlarında IMDB listelerini gözden geçirebilir, çok sevdiğiniz klasikleri bir kez daha izleyebilir, yeni diziler keşfedebilirsiniz. Ortamı çoktandır unuttuğumuz sinema salonlarına benzetmek için ışıkları biraz kısıp, bir dolu mısır patlatmayı da unutmayın. Hazır Sevgililer Günü de hafta sonuna denk gelmişken Seyahatsever Çiftlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 8 Film yazımızdan bir film seçebilir, gecenize ufak romantiklikler katabilirsiniz.

7 - Fotoğraf albümlerinizi düzenleyin

fotoğraf albümleriYapılacaklar listesine sürekli dahil olan ama hiçbir zaman aciliyet kazanmayıp hep unutulan işlerden biri de fotoğrafları düzenlemek. Kimisi oturma odasındaki çekmecelerde, kimisi yatak altlarına atılan kutularda, bazıları da bilgisayar dosyasında olan fotoğrafları arşivlemek hem eğlenceli hem de nostalji yaptırıp anılara götürüp getiren bir eylem. Hele de çocukların ilk gülüşlerini, ilk adımlarını ve ilk gittiğiniz tatilleri hatırlatıyorsa!

8 - Evinizin assolisti olun, karaoke yapın

karaokeBir Adele, bir İbrahim Tatlıses ya da hep dinlediğiniz o şarkıdaki gibi muhteşem bir ses olmanıza gerek yok. Karaoke bir yıldız yaratmak için değil (belki de bir yıldızsınız ve keşif günü gelmiştir), eğlenmek için oynanan bir oyun. Çocuğunuzla, partnerinizle ya da tek başınayken yaptığınızda hem eğleniyor hem de gülüyorsunuz.

9 - Konsol oyunları, kutu oyunları oynayın veya yapboz, puzzle yapın

konsol oyunu oynayan aile
Günlük koşturmacalardan oyun oynamaya vakit mi kalıyor diye yakınanlardansanız işte fırsat! Hem oyun oynamak zaman öldürmek de değil, aksine konsantrasyonu sağlamlaştırmak, zihni canlandırmak, stresten uzaklaştırmak gibi birçok antidepresan etkisi de var. Ama en önemli yanı aile bireylerini buluşturması ve aynı heyecana ortak kılması. Tabu, Scrabble, Monopoly gibi takım işi oyunların yanında boş duvara çerçeveletip asabileceğiniz emek abidesi puzzle da pandemi günlerinin parlayan yıldızları. İki kişilik geleneksel kapışma tavla ya da konsolda bir araba yarışı da hafta sonunda tadına doyulmaz oyunlardan aklımıza gelenler.

10 - Mandala boyayın

mandala boyamaMandala büyükleri oyalayan ve renklere karıştıran basit bir boyama kitabı değil, taaa Budist rahiplere dayanan bir hikayesi, bir felsefesi var. Budistler çok eski zamanlarda rengarenk kumlarla yere geniş daireler çizer ve birçok insana göre sanat şaheseri olan şekiller yaratırlarmış. Sonra da günlerce uğraştıkları bu eserleri birkaç dakikada dağıtır, elleriyle karıştırıp bozarlarmış. Böyle davranmalarının sebebi ise derin bir anlam içeriyor, o da dünyanın gelip geçiciliği… Yani diyeceğimiz o ki, günler günleri kovalarken her anına bir değer biçmek ve anıya dönüştürmek bizim elimizde.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)