Bize Seyahat Sevgisi Aşılayan 9 Televizyon Programı, Türkiye

Bize Seyahat Sevgisi Aşılayan 9 Televizyon Programı

9 Yorum

İlginç Bilgiler Bengi Alkaya

Bize Seyahat Sevgisi Aşılayan 9 Televizyon Programı
Seyahat ettikçe ve yepyeni yerler keşfettikçe hayata bakış açımız da bir o kadar değişiyor. Kısa süre içerisinde bize özgüven aşılayan ve yepyeni bir benlik kazandıran seyahat, artık olmazsa olmazlarımızdan biri haline geliyor. Peki bizde seyahat etme isteği uyandıran televizyon programlarını hatırlıyor ya da hala takip ediyor muyuz? Belki de ülke dışına çıkmak şöyle dursun henüz yaşadığımız şehrin dışına bile çıkmadığımız dönemlerde adım adım takip ettiğimiz bu insanlar öyle ya da böyle yaptıkları programlar ile bizde iz bıraktılar. İşte geçmişten günümüze ülkemizde yayınlanan ve bize seyahat sevgisi aşılayan televizyon programları.

1 – Ayhan Sicimoğlu ile Renkler

ayhan sicimoğlu ile renklerEğlenceli ve kendine has sunumuyla müzik, yemek, kültür-sanat ve seyahat gibi hayatın tüm renklerini bir arada izleyiciye aktaran Ayhan Sicimoğlu, yaptığı her program ile gönüllerde taht kurmayı başarıyor. Sicimoğlu'nun sempatik tavırları ile bir şehri her yönüyle ele aldığı programı “'Ayhan Sicimoğlu ile Renkler”' Bloomberg HT'de izleyicisiyle buluşmaya devam ederken bir yandan dünya mutfağını keşfettiği “'Gastronomi Maceraları”' programıyla bize yepyeni lezzetler tattırıyor. Ne diyebiliriz ki “'Hastasıyız!”'

2 - Barış Manço ile Dere Tepe Türkiye - Dönence

barış manço ile dere tepe türkiyeKimimizin gençliği, kimimizin çocukluğudur Barış Manço. Türkiye'yi dere tepe gezdiği ve verdiği ansiklopedik bilgilerle şehirler hakkında hiç aklımızdan çıkmayacak detayları öğrettiği Barış Manço ile Dere Tepe Türkiye dönemin koşullarında ortaya çıkan en güzel ürünlerden biriydi. Aynı programın içerisinde yer alan Dönce'de de Barış Manço, dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı gezilere yer verdi. 7'den 77'ye programının bir bölümü olan bu seyahat programlarında Türkiye'nin ve dünyanın en uzak köşelerine kadar ulaşan Manço, içimizdeki gezme aşkını ilk kez körüklemesiyle bir kez daha unutulmazlar arasında yerini almayı başardı.

3 – Bam Teli

bam teliGeçtiğimiz yıl hayata gözlerini yuman gazeteci ve program yapımcısı Tayfun Talipoğlu'nun ATV ve NTV'nin aralarında bulunduğu kanallarda uzun yıllar sunduğu Bam Teli programı ile Anadolu insanının yaşamı ve hikayelerini evlerimize taşıdı. Memleketin dört bir yanından karşımıza çıkan bu hikayeler bizi bazen güldürdü bazense hüzünlendirdi. Bugün ise Bam Teli televizyon tarihinde uzun süren programlardan biri olarak yerini aldı.

4 – Gülhan'ın Galaksi Rehberi

gülhan'ın galaksi rehberiGülhan Şen'in enerjik tavırları ile kısa sürede sevilerek izlenen gezi programlarından biri haline gelen Gülhan'ın Galaksi Rehberi, uzun yıllar birlikte dünyanın dört bir yanını keşfe çıktığımız televizyon programlarından biriydi. Öyle ki program sayesinde daha önce görmediğimiz hatta belki hakkında pek bir şey bilmediğimiz ülkeler, şehirler ve buralarda yaşayanlar hakkında çok şey öğrenmiş olduk.

5 – Gezelim Görelim

gezelim görelimUzun yıllar yaptığı Gezelim Görelim programı ile artık evimizin bir üyesiymişçesine benimsediğimiz sunucu Nuray Yılmaz, Anadolu'nun en bilinmeyen köylerine kadar karış karış gezerek ortaya harika bir iş çıkardı. Gezelim Görelim sayesinde biz de adeta köy halkıyla sohbet ettik, yemeklerinden yedik ve samimiyetlerine hayran kalıp onları çok sevdik.

6 – Çağatay Yolda

çağatay yoldaÇağatay Şahin'in 1995 yılında Kanal D'de başladığı yayın hayatı “'Çağatay Yolda”' ile yepyeni bir serüven haline geldi. Uzun yıllar boyunca hem Türkiye'den hem de dünyanın dört bir yanından sayısız ülkeyi ziyaret eden Çağatay Şahin, bugün Serpil Türkekul'un da katıldığı Çağatay Yolda ailesi ile birlikte çeşitli turlar düzenlemeye, dünyayı gezmeye ve sosyal sorumluluk projeleriyle yardım götürmeye devam ediyor.

7 – Dünyayı Geziyorum

dünyayı geziyorum2010 yılından bu yana seyahat eden Özlem Tunca Esirgenç, Dünyayı Geziyorum programı ile bize yalnızca farklı dünya şehirlerini tanıtmakla kalmadı aynı zamanda gezme aşkının nasıl bir şey olduğunu göstermiş oldu. Hamileliği boyunca gezilerini sürdüren hatta ailelerine yeni üyenin katılmasıyla seyahatlerine oğluyla birlikte devam eden Özlem Tunca Esirgenç bu yönüyle pek çok kadına da örnek oldu. Program ise bugün Kanal 7 ekranlarında izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.

8 – Doğada Tek Başına

doğada tek başınaDoğa bilimci Serdar Kılıç'ın hayatta kalma mücadelesine tanık olduğumuz Doğada Tek Başına, ülkemizin en yeşil yerlerini seyrederken aynı zamanda doğa hakkında birbirinde ilginç bilgiler öğrendiğimiz programlardan biri oldu. Tam bir doğa aşığı olan Kılıç, kolay ateş yakmaktan, yenebilir böcek ve bitki türlerine kadar pek çok deneyimi hayatımıza katarak hafızalarımızda yer edinen programlardan birine imza atmış oldu.

9 – Şoray Uzun Yolda

şoray uzun yoldaUzun yıllar televizyon sayesinde evlerimize konuk olup, bizde biriymiş hissiyatını uyandıran sunuculardan biri de Şoray Uzun oldu. Kanal 7 ekranlarında sunuculuğunu yaptığı gezi programı Şoray Uzun Yolda ile hem Anadolu'yu tanımamıza vesile oldu hem de nüktedanlığı ve kendine has sunumuyla pek çoklarından farklı olmayı başardı.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

TV2'de yayınlanan, Burak Akkul' un sunduğu Çok Gezenti programını da eklemelisiniz bence. Sponsorlarla değil de turist gibi nasıl gezilir çok güzel anlatıyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Naos yoksa bu listede, bu liste yanlıştır. Gülhan ve Şoray çok gereksizdir. Fail.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (1)
9
/

-

Gitmesek de görmesek de deyimine benzer şekilde, gidemesek de gitmiş, göremesek de görmüş kadar olduran programlar bunlar. Her biri ayrı değerli, ayrı dünyaları anlatan, çok faydalı anlatımlar. İnsanlara fikir veriyor ve ufkunu açıyor.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Seyahat sevgisi aşılayan yayınladığınız programlarda, önce yapılmış ve daha sonra yapılacak televizyon programlarında gezilecek yerlerin bizlere kaç liraya mal olacağı hakkında bilgiler de verseler hiç de kötü olmaz kanısındayım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Çok gezenti bu listeye 1. sıradan girer. Kanal7'dekini gezi programı sayamıyorum. Kadın hiç İngilizce bilmiyordu. Yeni yeni THY sponsorluğunda yurt içinden çok yurt dışında ailesiyle kalınca öğrenmeye başladı. İngilizce maşallahtan başka kelime bilmiyordu. İhya ettiler aileyi.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Gezenti'nin eklenmemiş olması garip. Yıllardır olan bir program, taraflı yayın yapılıyor sanırım.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (1)
9
/

-

TV2'de Rehber ve Çok Gezenti yok.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Çok Gezenti bu aralar favorim. Rehber de iç turizm için güzel. Ayhan Sicimoğlu'nu başlarda daha enteresandı. Gezi programlarını bana sevdiren Barış Manço olmuştu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

TRT?nin çocuklarla birlikte Esra Alkan tarafından yapılan Kalk Gidelim Seyahat Kültürü programları en başta olmalıydı. Yediden yetmişe izleyici kitlesiyle reytingleri zorlayan program maalesef Esra Alkan?ın tercihiyle bitti, kitaplarla devam ediyor. Varlık Yayınları.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)