Bayram Trafiğini Nasıl Atlatacağınıza Dair Yol Tavsiyeleri, Türkiye

Bayram Trafiğini Nasıl Atlatacağınıza Dair Yol Tavsiyeleri

3 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Bayram Trafiğini Nasıl Atlatacağınıza Dair Yol Tavsiyeleri
Bayramlar yaz mevsimine denk geldiğinden beri süre gelen bir durum bu bayram trafiği gerginliği. Bir nevi öğrenilmiş çaresizlik diyebiliriz sanırız bu durum için. Tatile mi gidiyoruz çile çekmeye mi belli değil. Olabildiğince farklı saatlerde yola çıkmaya çabalayacak olabilirsiniz ancak her türlü o bayram trafiğine takılma riskinin var olduğunu da çok iyi biliyorsunuz. "Yapacak bir şey yok" diye düşünmeden önce, sizin için hazırladığımız bu yazıya bir göz atmak isteyebilirsiniz. Zira sizi bir büyük gerginlikten kurtarmanın yollarını uzun zamandır düşünüyorduk. Hazır bayram da geliyorken işinize yarayacak birkaç tavsiye yakalayabilirsiniz.

*Şimdiden Neredekal.com ailesi olarak Kurban Bayramı'nızı kutlar ve iyi tatiller dileriz. :)

1 – Önce Güvenlik; Arabanız Uzun Bir Yolculuk İçin Hazır mı?

bayram tatiliÇok sayıda insan bunu atlıyor ancak her sene, özellikle bayram dönemlerinde artan trafik kazası haberleri hepimizin içini acıtıyor. Sonuçta kimi tatile, kimi memleket ziyaretine gidiyor ancak dikkatli olmakta ve önceden önlem almakta fayda var. Ne kadar uzun bir yolculuk bu bilemiyoruz tabi ama arabanızın tüm kontrollerini yaptırdığınızdan emin olmadan yola çıkmanız oldukça riskli. Mesela bunu yazan kişi olarak her uzun yolculukta başıma türlü olay gelmiştir (Kaş'a giderken araba birkaç kez hararet yaptı, Datça'ya giderken tüm benzin boşaldı, Saros'a giderken motor yandı). Canımıza bir şey olmadı ama çok iç sıkıcı zamanlardı. Geçmişte bu konuyu ele alan şöyle bir yazı da yazmıştık. İncelemenizde fayda var.

2 – Yola Çıkmak İçin Hangi Zaman Aralığı İyi?

yola çıkmakBu konuyla ilgili kesin bir şey söylemeden önce, bunu sadece önümüzdeki bayram için değerlendirmemenizi öneririz. Şimdi, öncelikle yola çıkanlar birkaç gruba ayrılıyor. Kimi geçtiğimiz hafta sonundan çıktı ve bayramı da içine alan 10 günlük bir tatile imza attı. Bir grup yarım gününü tam güne tamamladı ve sabahtan yola çıkıyor. Bir grup ise öğlen işten çıkar çıkmaz yola koyulacak. Ertesi gün yola çıkacaklar ise en şanslıları lakin tatil süresini bir hayli kısmış olduklarından çok tercih eden olmaz gibi. Bu durumda en iyi zamanın çarşambayı perşembeye bağlayan sabaha karşı olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar yola koyulmadan siz bir hayli yol almış olacaksınız. 9 günlük bayram tatillerinde ise yine bu yöntemi önermekle birlikte, tatil uzun olduğundan bir sonraki gün de yola çıkabilirsiniz.

3 – Hangi Yolları Tercih Edeceğim?

yollarTabi ki hangi yolları tercih edeceğiniz gideceğiniz yere göre değişiklik gösteriyor. Hangi yolları tercih edeceğinizi doğrudan söyleyemeyiz ama hangi yolları nasıl tercih edeceğiniz konusunda bir fikir verebiliriz. Şöyle ki; Yandex Navigasyon özellikle benim en çok kullandığım uygulamalardan biri. Yola çıkmadan birkaç gün önce Yandex Navigasyon'a girip gideceğim yerin alternatif yollarına mutlaka bakarım. Ne olur ne olmaz diye Google Haritalar'ı da bir kontrol ederim. Önceliğim her zaman en kısa yol hangisi ise odur tabi ki. Genelde her yol Osman Gazi'ye çıkıyor, o ayrı. :) Vakit nakittir deyip, zaten 4,5 günlük tatilimi yollarda geçirmektense, veririm parayı hızlıca İstanbul'dan kendimi atmaya bakarım açıkçası. Tavsiyem siz de öyle yapın. Bununla birlikte yola çıkmadan hemen önce de mutlaka bir navigasyon kontrolü yaparım ki beni neyin beklediğini bileyim.

4 – Ne Kadar Sıklıkla Mola Vereyim?

molaNereye gideceğinizi bilemediğimizden önerilerimizi saat bazında yapacağız. İhtiyaç molalarını bir kenara bırakıyoruz, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir konu olduğu için. Yemek molaları bizim esas tavsiye alanımız. Öncelikle yanınıza yolluk, vs. gibi şeyler alacaksanız, ihtiyaç molaları dışında mola vermeyin. Ancak şimdi es geçmek istemeyeceğiniz bir takım yol üstü duraklar olabilir ki daha önce yazdığımız bir yazıda sizin için birkaç tanesini sırlamıştık. Buraya tıklayarak ilgili listeye ulaşabilirsiniz. Mola tavsiyelerine gelecek olursak; 3 saatlik yolculuk için mola vermeyin. 6 saatlik bir yolculuk için sadece 1 tost molası yeterli olur. 9 saatlik yolculuk için bir yemek bir de çay molası öneriyoruz. 12 saatlik bir yolculuk için ise biri çay ikisi yemek olmak üzere üç mola vermenizi tavsiye edeceğiz. Bu noktada mümkünse şoför değişimini de öneriyoruz. Eğer yol güzergahınız üzerinde feribot geçişi varsa, molalarınızdan birini buna denk getirirseniz bir hayli zaman kazanmış olursunuz.

5 – Dönüşte Yola Kaçta Çıkalım?

dönüşTamam, kendimizi bir şekilde tatil yapacağımız yere ya da memleketimize attık. Tatilimizi yaptık. Ama her güzel şeyin bir sonu var. Giderken yola herkesle aynı anda çıkmamıştık hatırlarsanız, birkaç grup vardı. Ama dönerken herkes aynı anda dönüyor. Asıl gerginlik sebebi de bu zaten. Sadece tatilini devam ettirecek kişilerin sayısının fazla olmasını umalım. Böyle durumlarda insanlar genelde sabahtan yola çıkmayı uygun buluyor ve haliyle müthiş bir trafiğin ortasında buluyor kendini. Eğer 9-12 saatlik bir yoldan dönecekseniz yola her zaman sabaha karşı çıkmaya çalışın. Eğer 3-6 saatlik yoldan dönecekseniz de 11-12 uygundur. Yaşadığınız şehrin trafiğini bilemeyiz elbette ama en azından yolda çok fazla trafiğe kalmayacağınızı görecekseniz. Özellikle 3-6 saatlik yoldan dönecekler sakın akşamüstüne kalmasın, çünkü uzun yoldan gelenler sabahtan yola çıktıkları için akşamüstü onlarla çakışmış oluyorsunuz. Şimdiki tatil 4,5 gün olduğu için 9-12 saatlik araba yolculuğu pek mantıklı olmayabilir ama 9 günlük tatiller için de bu şekil planlamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca 9 günlük tatil dönüşünü 1 gün önceye de alabilirsiniz. O zaman risk bayağı bir azalmış oluyor.

6 – Hanım da Dönüşte Bir Yerlere Uğrarız Diyordu

kahverengi tabelaAsla tavsiye etmeyeceğimiz bir davranış şeklidir. Başka bir tatil dönüşü olur ama bayram gibi riskli zaman dilimlerinde vakit kaybetmenizi asla önermiyoruz. Eğer uğranılacak bu bir yerler uzakta oturan akrabaların evleri ise çok büyük bir zaman kaybıyla karşı karşıyasınız demektir. Bir çay, bir çay, bir çay daha derken o trafik ne oldu biliyor musunuz, en koyu bordo renk oldu. Siyaha döndü o trafik. Yok, kahverengi tabela sevdalısı biriyle yolculuk ediyorsanız da, kendisine şunu söylemek isteriz; şu an oralar çok kalabalık ve asla keyif almayacağınız bir yola sapmak istediğinizi bilmenizi isteriz. Bizce başka bir tatile erteleyin. Tecrübelerimize inanın, çok sıra bekler, çok para verir ve asla tadını çıkaramazsınız. Burada şoför kişisi ikna yeteneğini konuşturmak zorunda. Yoksa işiniz çok zor.

7 – Bunlar Harika Tavsiyeler Ama Ben Hala Gerginim

bayram trafiğiOlmayın. Eğer bu tavsiyelere uyarsanız büyük ölçüde trafiği atlatmış olacaksınız. Mesela şimdi açın navigasyonu ve yol güzergahlarına bir bakın. Çevrenizde pazar araştırması yapın. Kim nereden gidiyor, hangi yolu kullanıyor, vs. öğrenin. Planlamanızı da ona göre yapın. Gerginlik paniğe, panik de yanlış kararlar almanıza sebebiyet verir. Biraz rahat olmakta ve önceden önlem almakta her zaman yarar vardır. Artık en kötü krizi fırsata çevirir, trafiğe denk gelirseniz arabada birkaç oyun oynarsanız. Bakın burada uzun araba yolculuklarını eğlenceli hale getirecek öneriler var. Açın, okuyun. Sonra bize teşekkür edebilirsiniz. :)
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Orta yaş ve üzeri tek sürücü olunca, 2 saatte bir ara vermek şart. Uykuyu tam almadan yola özellikle 9-10 saatlik yola çıkmak da bir risk, İstanbul'dan çıkmak ve geri dönmek bir çile, her zaman TV haberlerinde söz konusu oluyor, İzmir de üzücü şekilde İstanbul'a benzemeye başladı, diğer önerilere katılıyorum.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

ilk defa uzun yola cikicam ve hem cok heyecanliyim hem biraz stresli cunku 3 jisi gidiyoruz ve sadece bende soforluk var uzerimde buyuk sorumluluk hissediyorum ama insallah basaracagim cok tedbirli olmak lazim . yaziniz beni pozitif yonde etkiledi. tesekkur ederim

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Gerginsen yola çıkmayacaksın kardeşim, En iyisi sen marş yap hiç bir şey düşünme git ve gel

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)