Barok Mimarinin Simgesi Haline Gelmiş 9 Muhteşem Yapı, Türkiye

Barok Mimarinin Simgesi Haline Gelmiş 9 Muhteşem Yapı

5 Yorum

Rota Önerileri Bengi Alkaya

Barok Mimarinin Simgesi Haline Gelmiş 9 Muhteşem Yapı
Kimimizin ziyaret etme şansına erişebildiği, kimimizinse fotoğraflarda gördüğü an uzun bir süre gözlerini alamadığı, sanatın gösterişli ve kendine has karmaşasını gözler önüne seren Barok mimari, günümüzde pek çok Avrupa kentinin simgesi haline gelmiş yapılarda kendini göstermektedir.
16 yy'ın Roma'sında ortaya çıkan Barok dönemi, 18 yy'ın başına kadar pek çok sanat eserinde olduğu gibi mimariye de yansımıştır. Bu dönemde verilen eserlerin oldukça abartılı, gösterişli ve hareketli olması Barok mimarinin en belirgin özelliklerindendir. Akımın Avrupa'da ortaya çıkması sebebiyle pek çok Avrupa ülkesinde bu tür eserlere rastlamak mümkündür. Barok mimarinin etkisi ise genellikle saraylar ve kiliselerde kendini göstermektedir. Biz de sizin için Barok mimarinin gösterişli yapılarından oluşan bir liste hazırladık. Şimdiden belirtelim ki, listeyi bitirdiğinizde bu muhteşem yapıları görmek için plan yapmaya başlayacaksınız.

1 – Madrid Kraliyet Sarayı / İspanya

madrid kraliyet sarayıİspanya Kraliyet Ailesi'ne ait olan bu gösterişli yapı, devlet törenleri için kullanılmaktadır. Avrupa'nın en büyük sarayı olma özelliğini gösteren Madrid Kraliyet Sarayı'nın içerisinde, Barok mimarinin en belirgin özelliklerinden olan ihtişamlı bir dekorasyon hakimdir. Sarayda, Goya, Caravaggio gibi pek çok ünlü ressamın tanınmış eserlerine rastlamak mümkündür.

2 – Rezidans Würzburg / Almanya

rezidans würzburg almanyaUNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Balthasar Neumann tarafından 1780 yılında inşa edilen Rezidans Würzburg, geniş bahçesi, dikkat çekici mimarisi ve dünyada tavana çizilmiş en büyük freski ile Barok döneminin etkilerini yansıtmaktadır. Almanya'nın Würzburg şehrinde yer alan rezidans, ismini bu şehirden almaktadır.

3 – Versay Sarayı / Fransa

versay sarayı fransaParis'te yer alan bu saray, gösterişli ve görülmeye değer bahçesiyle Barok mimarinin önemli temsilcilerinden sayılmaktadır. I. Dünya Savaşı sonrası imzalanan ve savaşı sonlandıran Versay Barış Antlaşması burada imzalanmıştır. Sarayın günümüzde müze olarak kullanılıyor oluşu, her yıl binlerce turistin ziyaret etmesine olanak sunmaktadır. Versay Sarayın'nın en ilginç özelliklerinden biri de Fransız Devrimi'ne kadar sarayda hiç tuvalet ve banyo olmamasıdır.

4 – Trevi Çeşmesi / İtalya

trevi çeşmesi italyaRoma'nın namıdiğer Aşk Çeşmesi. Çeşmenin sağında, solunda ve ortasında sırasıyla; Poseidon, Demeter ve Hygieia heykelleri yer almaktadır. Filmlere, kitaplara ve hikayelere konu olmuş çeşme, gezginler için Roma seyahatinin görülmeye değer, olmazsa olmaz duraklarından biridir. Aşk Çeşmesi'ni görmeye gelen ziyaretçiler dilek dilemek için, çeşmeye para atarlar. Her yıl yerli ve yabancı pek çok turistin akınına uğrayan, heykel ve mimari sanatının kaynaşmış hali olan bu yapı, Nicolo Salvi tarafından yapılmıştır.

5 – St Paul Katedrali / İngiltere

st paul katedrali ingiltereKilise Londra'da yer almaktadır. Katedral günümüzdeki halini alana kadar pek çok kez onarım görmüştür. Birkaç kez çıkan yangın sonucu hasara uğraması nedeniyle yapılan bu onarım çalışmaları, St. Paul Katedrali'nin şu an sahip olduğu, görkemli halini almasını sağlamıştır. Katedral İngiliz Kraliyet Ailesi'nin bazı önemli anlarına da tanık olmuştur. Prenses Diana ve Prens Charles'ın evliliği bu katedralde yapılmıştır. St Paul Katedrali, Londra'nın keşfedilmeyi bekleyen ve en çok ziyaretçi çeken mimarilerden biridir.

6 – Zwinger Sarayı / Almanya

zwinger sarayı almanyaZwinger Sarayı, Barok mimarinin cenneti sayılabilecek ve bu mimarinin tüm özelliklerini barındıran yapılarıyla ünlü bir Alman şehri olan Dresden'de yer almaktadır. Görkemli binalarıyla öne çıkan bu şehir, sayılamayacak türde sanat eseri barındırmaktadır. Zwinger Sarayı da bu eserlerden biridir. Havuzu ve yeşillikleriyle muhteşem bir bahçeye sahip olan saray, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Zwinger Sarayı şatafatlı bir giriş ve göz alıcı süslemelerden oluşan heykelleriyle Dresden gezisinin mutlaka görülmesi gereken duraklarından biridir.

7 – Karl Kilisesi / Avusturya

karl kilisesi avusturyaViyana'da yer alan Karl Kilisesi İmparator IV. Karl'ın isteği üzerine yaptırılmıştır. Kilisenin girişinde Roma'nın Barok stilinden ilham alınmıştır. Viyana Merkez mezarlığının içerisinde yer almakta olan kilise, Viyana'nın en göze çarpan yapılarından biridir. Karl Kilisesi içerisinde verilen klasik müzik konserleri ise müzikseverler için muhteşem bir şölen niteliğindedir.

8 – Blenheim Sarayı / İngiltere

blenheim sarayı ingiltereOxforshire'da yer alan ve Barok mimarinin başyapıtlarından biri sayılan Blenheim Sarayı, Winston Churchill'in doğduğu ve büyüdüğü saray olarak bilinmektedir. İçerisinde yer alan fotoğraflarda ve tablolarda dönemin ve Churchill'in hayatından kesitler bulmak mümkündür. Tarihe ışık tutmasıyla oldukça ilgi çeken yapılardan biri haline gelmiştir. Diğer tüm Barok mimari yapıları gibi Blenheim Sarayı'nın bahçesi de sarayın en görkemli ve önemli kısmını oluşturmaktadır.

9 - Kutsal Teslis Sütunu / Çek Cumhuriyeti

kutsal teslis sütunu çek cumhuriyetiUNESCO Dünya Miras Liste'sine giren Kutsal Teslis Sütunu, Çek Cumhuriyeti'nin Olomuoc şehrinde yer almaktadır. Barok mimarinin önemli örneklerinden biri kabul edilen bu yapı, şehir meydanında tüm ihtişamıyla yükselmektedir. Gezginlerin en çok dikkatini çeken mimari yapılardan biri olmasının nedeni elbette ki, Barok mimarinin kendine has stiliyle yapılması ve göz kamaştırıcı olmasıdır.
5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
/

-

Hepsi harika.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Barok mimarisinin en güzel örnekleri Versailles Sarayı'nı ve Saint Paul Katedrali'ni gördüm. Tümü çok güzel korunuyorlar. Belki yeri değil ama biz Topkapı Sarayı'nın bakımını, doğru dürüst restorasyonunu bile aslına uygun yapamıyoruz.

 • Faydalı buldum (3)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Ben de bunlardan Blenheim Sarayı ve saray olmadığı halde bahsi geçen Kutsal Tesis Sütunu hariç diğer sarayları görme şerefine nail oldum. Sizin de belirtiğiniz gibi saraylar kadar bahçeler de görülüp gezilmesi gereken yerler arasında. Bu saraylara ilave edilecek daha çok saray var, örneğin bir tanesi Saint Petersburg'daki Çar Petro'nun Yazlık Sarayı gibi. Bu arada okuyucunuz Tokay Bey'in de dediği gibi bizim Topkapı Sarayı maalesef acınacak durumda. Hep merak etmişimdir, bu sarayın içindeki eşyalar nerede, çıplak bir saray. Sizin de bahsettiğiniz yazıdaki sarayların içi çok görkemli ve zamanında kullanılan eşyalar var. Örneğin yemek yenilen masalar, yemek takımları, oturulan salon takımları, yatılan yataklar, halılar, perdeler, bu da sarayı çok daha anlamlı yapıyor. Ne yapalım, yapacak bir şey yok. Biz de ülkemizde olanla yetineceğiz. Teşekkürler. Ayhan Turhal.

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Merhaba.Metin ve fotoğraflar arasında uyuşmazlık var. Benim görebildiklerim; 1: Bahsedilen Madrid kraliyet sarayı, fotoğraf Madrid Eski postane binası (Palacio de Telecomunicaciones) 6)Bahsedilen Dresden Zwinger sarayı,fotoğraf Die Frauenkirche, şehrin kilisesi.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
/

-

Gün geçmiyor ki biraz daha utanmayayım şu ülkemin kültür ve sanata olan noksanlığından..

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)