Amerika'nın Hayranlık Uyandıran En Görkemli Milli Parkları, Türkiye

Amerika'nın Hayranlık Uyandıran En Görkemli Milli Parkları

1 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Amerika'nın Hayranlık Uyandıran En Görkemli Milli Parkları
Amerika'nın milli parkları insan eli değmemiş, korunaklı ve bozulmamış doğasıyla, 7'den 77'ye hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Daha gitmeden bile fotoğraflarıyla, canlı popülasyonuyla, görenleri büyüleyen görkemli manzaralarıyla yıl içerisinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.
Muhteşem güzelliklere gebe dünyamızın milyonlarca yıllık değişimini ve oluşumunu tamamlaması sonucunda oluşan bu araziler doğal birer mucize adeta. Hawaii'nin kızgın lavlarıyla buluşan tropik ormanlarıdan, Yosemite'nin abidevi ağaçlarına kadar doğanın saf ve eşsiz güzelliğine gelin hep birlikte tanık olalım.

1 - Yellowstone Ulusal Parkı

Yellowstone Milli ParkıYellowstone; suyun ve ateşin hayat verdiği topraklar olarak bilinir. Yellowstone Milli Parkı'nın el değmemiş doğası ve zengin tarihinin yanında diğer bir özelliği de; 1 Mart 1872'de Amerika Devlet Başkanı Ulysses S. Grant'ın imzasıyla ABD'nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğini taşıması.

2 - Yosemite Milli Parkı

Yosemite Milli ParkıNevada Dağları'nın derinliklerinde yer alan Yosemite Milli Parkı buzullarla şekillenmiş arazisi ve yerlilerin bıraktığı izlerle tam bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor. Her yıl 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen ve 1984'ten beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan park, granit kayalıklara, şelalelere, berrak akarsular ve dev Sekoya ağaçlarına ve vahşi yaşama ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

3 - Zion Ulusal Parkı

Zion Milli ParkıSuyun ve rüzgarın meydana getirdiği bir doğal baş yapıt olan Zion Ulusal Parkı, üç önemli coğrafi alanın birleştiği noktada bulunuyor. Bunlar kuzeybatıda 'Grand Basın (Büyük Havza)'; güneybatıda 'Mojave Çölü' ve doğuda 'Kolorado Platosu'.
Zion Milli ParkıAyrıca arazide renkli kumtaşı kanyonlar, yüksek platolar ve kayadan peribacası kuleler görmeye değer doğa harikalarından. Kolorado Platosu'nda bulunan bu park doğal kaya kemerler ve erozyona açık kaya formasyonları ile dört değişik ekosistemi bulunan bir vahşi doğa arazisidir.

4 - Ölüm Vadisi Milli Parkı

Ölüm Vadisi Milli ParkıDeath Valley Ulusal Parkı ya da Ölüm Vadisi Milli Parkı, vahşi batının kimliğini bulduğu ender coğrafyalardan olan bu park ABD'nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinde bulunmakta. Bu zorlu ve kurak arazilerin üstünde ve altında sayısız doğal zenginlik halen keşfedilmeyi bekliyor.

5 - Hawaii Volkanları Milli Parkı

Hawaii Volkanları Milli ParkıHawaii Volkanları Milli Parkı; Hawaii'nin tropik ormanların, eşsiz bitkilerin, hayvan türlerinin ve kızgın lavların bir araya gelip oldukça farklı bir deneyim sunan doğal bir cennettir adeta.
Hawaii Volkanları Milli ParkıBu park Hawaii'nin Big Island yani Büyük Ada'sında yer alıyor. Park, dünyada en çok volkanik faaliyet gösteren iki yanardağ olan Kilauea Yanardağı ve Mauna Loa Yanardağı'nı kapsar. Bu parkta deniz seviyesi ile 4.000m. rakım arasında bulunduğundan dolayı da oldukça farklı bir ekosisteme de ev sahipliği yapıyor. Hawaii Volkanları Milli Parkı 1987'de UNESCO Dünya Mirasları listesine de alınmıştır.

6 -Amerikan Samoası Ulusal Parkı

Amerikan Samoası Ulusal ParkıAmerikan Samoası Ulusal Parkı, Ekvator'un güneyinde bulunan tek Amerikan ulusal parkıdır. Bu ulusal park mercan resiflerini, volkanik dağları ve yağmur ormanlarını kapsamakta olup yürüyüş, trekking, şnorkel maskeli dalış ve aletli dalış sporları da yapılan oldukça popüler bir yer. Ama ulusal parkın esas ana amacı dünyadaki emsalsiz doğa kaynaklarını korumaktır.
Hawaii Volkanları Milli ParkıEn güneyde bulunan bu ulusal park; Tutuila, Ofu-Olosega ve Ta‘u'dan oluşan üç Samoa adasını kapsar. Bu park da; uçan tilki yarasalara, boz sula türü kuşlara, deniz kaplumbağalarına ve 900'e yakın farklı balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır.
1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Olağanüstü doğa harikalarının koruma altına alınmaları beni duygulandırdı. Ülkemizdeki siyasilerin uluslararası kuruluşlar tarafından denetim altında tutulmaları, keyfi davranmalarını önleyecektir diye düşünüyorum.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)