4. Alaçatı Ot Festivali Tüm Türkiye'yi Alaçatı'ya Davet Ediyor!, Faydalı Bilgiler

4. Alaçatı Ot Festivali Tüm Türkiye'yi Alaçatı'ya Davet Ediyor!

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Editor

4. Alaçatı Ot Festivali Tüm Türkiye'yi Alaçatı'ya Davet Ediyor!

Alaçatı'nın doğal ve kültürel zenginliklerini gözler önüne sermeyi hedefleyen ve Alaçatı Belediyesi'nin ev sahipliğinde 13-14 Nisan tarihleri arasında bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali yine renkli görüntülere sahip olacak.

Alaçatı'ya özgü otların toplanıp bu otlarla yapılacak birbirinden leziz yemeklerin Türkiye'nin tanınmış simaları tarafından değerlendirilmesi bu seneki festivalin de değişmezleri arasında. Tüm Türkiye ve yabancı turistlerin de gösterdiği ilgi neticesinde adeta bir bayram havasında geçen ve geleneksel festival kimliğine kavuşmuş olan etkinlikte ayrıca ödüllü ve eğlenceli yarışmalar da yer alacak.

Festival, Alaçatı Değirmenler Altı'ndan kortej yürüyüşü ile başlayacak ve ilk gününde amatör satıcıların açtığı otlu ürün standları, festival alanında düzenlenecek klasik müzik konseri, halka açık festival resepsiyonu ile Alaçatı çok keyifli bir haftasonu yaşayacak.

Festivalin ikinci gününde 'En Fazla Ot Çeşidini Kim Toplayacak' ve 'En Güzel Otlu Yemeği Kim Yapmış' adı altında altın ödüllü iki ayrı yarışma düzenlenecek. Özellikle gençlerin ilgi odağı olacak eğlenceli bir etkinlik olan ‘En Fazla Ot çeşidini Kim Toplayacak' yarışmasının birincisi altının yanı sıra, derece alan 25 yaş altı gençler bilgisayar ve kol saati sahibi de olacak. Çevre bilinci ve farkındalığının artırılması amacıyla, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüğü uzmanları işbirliği ile hazırlanan Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi'nde ise, Alaçatı ve civarında yetişen bitkiler ile eski ev bahçelerinde bulunan bitkiler sergilenecek.

Profesyonel satıcıların ot ve otlu ürün standlarında spesiyalitelerini tadıma sunmaları, eski zamanların ‘Balıklı Kız İsteme' geleneğinin renkli bir etkinlikle canlandırılması, gün boyu kitap dağıtımı, öğrencilerin yapacağı ot festivali temalı resim çalışmaları, sempozyum ve sergi açılışları doğanın kıymetini bilen ve keyfini çıkartmak isteyen katılımcılara bayram tadında bir gün yaşatacak.

Rüzgarın, çiçeğin, yaprağın ayrı bir türkü tutturduğu Alaçatı, tüm güzelliklerinin sergileneceği 4. Alaçatı Ot Festivali'ne meraklılarını bekliyor!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)